Показник бідності. Майже половина українців не має заощаджень

4 грудня 2018, 15:57
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Майже кожен другий українець не має заощаджень і живе від зарплати до зарплати. Про це свідчать дані опитування компанії Research & Branding Group, проведеного у листопаді цього року.

Порівняно з лютим минулого року кількість українців, які не мають заощаджень, зменшилася на 4%, а кількість тих, кому заощаджень вистачило б менше, ніж на місяць, стала менше на 3%. Про це йдеться у сюжеті Радіо НВ.

Відео дня

Як заощаджують українці

Заощадження на термін від місяця до двох мають 10% респондентів, на 3-4 місяці - 8%, а на термін до півроку 5% українців.

Заощадження на термін від місяця до двох мають 10% респондентів, на 3-4 місяці - 8%, а на термін до півроку 5% українців

Найбільше громадян без заощаджень припадає на міста. У селах таких менше.

Найбільше українців, які не мають заощаджень серед тих, кому за 60, а найменше - серед 30- і 40-річних.

Також за даними опитування 43% громадян України вважають, що безпечніше зберігати заощадження в доларах. Далі з великим відривом іде євро - 15% і національна валюта гривня - 12%. Ще 12% українців не довіряють жодній з валют, а майже кожен п'ятий не визначився в цьому питанні.

Опитування проводилося з 16 по 26 листопада цього року методом інтерв'ю. В ньому взяли участь 2 тисячі респондентів. Похибка не перевищує 2,5%.

Наскільки українці бідні

Високий рівень бідності в Україні - це наслідок накопичених незадоволених потреб ще до двотисячних років. Про це в коментарі Радіо НВ розповіла завідувач сектору дослідження рівня життя Інституту демографії та соціальних досліджень НАН України Людмила Черенько.

За її словами, якщо людина витрачає понад 60% доходу на харчування, вона є бідною, якщо 80% - вкрай бідною. Проте цей показник є структурним і неоднозначним. Доходи можуть залишитись незмінними, а відбувається перерозподіл статей витрат, говорить Людмила Черенько.

Світовий стандарт витрат на одну людину близько 4 тис. 600 грн на місяць

Вона також зазначила, що є декілька критеріїв визначення бідності. В Україні такий критерій вираховують за класичним монетарним підходом і частково немонетарним. Людина бідна, якщо у неї немає стабільних доходів. У ЄС використовують лише немонетарні підходи. Бідність вимірюють не грошима, а певним набором благ. Наприклад, можливість через день їсти м'ясо чи рибу, справлятися самостійно з непередбачуваними витратами, мати телефон, телевізор, пральну машину, автомобіль. Європеєць бідний, якщо у нього відсутні хоча б чотири із дев'яти благ.

"Заощадження обов'язково треба мати. З переліку дев'яти, за методологією ЄС, одна з цих позицій передбачає наявність заощаджень на непередбачувані ситуації. Зазвичай це сума від одного до двох середньомісячних доходів. Це така буферна сума, яка має бути наявна", - говорить Черенько.

Світовий стандарт витрат на одну людину - 5 з половиною доларів на день, тобто 165 доларів на місяць, або близько 4 тис. 600 грн. Якщо людина витрачає менше цієї суми, то її вважають бідною, пояснює голова Комітету економістів України Андрій Новак.

Сьогодні мінімальна зарплата українців становить 3723 грн. Це трохи більше 130 доларів.

Прожитковий мінімум в Україні рівно у три рази менше за межу бідності

"Прожитковий мінімум в Україні рівно у три рази менше за оцю межу бідності. Дуже багато соціальних нарахувань у нас нараховуються, виходячи з прожиткового мінімуму. Якщо порахувати об'єктивно за сьогоднішніми цінами на товари і послуги, то вийде так, що у нас майже всі пенсіонери, крім тих, хто має високі спеціальні пенсії, майже всі студенти, крім студентів з багатих сімей, є бомжами. І більшість навіть працюючого населення, яке живе за мінімальну зарплату, також є бомжами", - говорить Новак.

Нагадаємо, Україна увійшла до трійки світових лідерів за частотою системних банківських криз, повідомили в Нацбанку. За останні 20 років кризові явища в банківській сфері України траплялися тричі. Прямі втрати всієї економіки від останньої кризи (2014-2016-го років) становили майже 40% ВВП.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Сьогодні в Україні з Андрієм Смирновим

Дайджест новин від відповідального редактора журналу НВ

Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Показати ще новини
Радіо НВ
X