Апеляційний суд почав розгляд справи про право продавати землю в обхід мораторію

12 квітня 2019, 10:25
Новини компаній
Право українців розпоряджатися землею, яка їм належить, є невід'ємним (Фото:Фото із залу суду)

Право українців розпоряджатися землею, яка їм належить, є невід'ємним (Фото:Фото із залу суду)

Сьогодні у Львові апеляційний суд області провів перше засідання у справі фермера Дмитра Огньова, який за підтримки юристів міжнародної компанії PwC Legal Україна бореться за право купити гектар землі для ведення сільського господарства у власника, який хоче його продати.

Після того, як нотаріус відмовив йому в оформленні угоди, фермер Огньов звернувся до Дрогобицького районного суду, який також не взяв на себе сміливість піти проти бажання парламентської більшості, що виступає за мораторій на продаж сільськогосподарських земель.

На думку юристів, які посилаються на пріоритет норм міжнародного права і практику Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), мораторій, в черговий раз продовжений в грудні минулого року Верховною радою, порушує конституційні права громадян України, які по суті не можуть розпоряджатися власним майном.

Засідання було призначено на третю годину дня, але почалося із затримкою через велику кількість справ, які розглядалися за кілька хвилин, і в основному закінчувалися перенесенням на нові дати. У залі одночасно присутні учасники всіх оголошених розглядів: знудьговані адвокати, позивачі та відповідачі, без всякого ажіотажу виконують формальні процедури, адже більшість рішень були очевидні і заздалегідь відомі.

Мораторій порушує конституційні права громадян України

Дізнавшись, що на засідання не з'явилася відповідач - нотаріус, головуючий суддя Роман Савуляк іронічно припустив, що вона «готується до засідання ЄСПЛ». Це зауваження означало, що в справі Огньова теж не варто чекати сюрпризів, мовляв, адвокати дійдуть до Європейського суду, програвши в Україні всі інстанції. Але далі все пішло за несподіваним для всіх сценарієм.

Першим виступив голова практики вирішення спорів PwC Дмитро Донець. Він заявив, що право українців розпоряджатися землею, яка їм належить, є невід'ємним, і захищене основним законом України - Конституцією, що в 2018 році прямо підтвердив ЄСПЛ. Його промова зібрала на себе увагу всіх присутніх в залі: одні прокинулися, інші вимкнули ігри в телефонах, треті перестали перешіптуватися, і вся увага зосередилася на пана Савуляка.

Суддя при цьому почав ставити запитання, чим викликав здивування своїх колег Юлії Микуш і Тетяни Приколоти. На початку засідання вони навіть не відривали поглядів від папок з паперами на столі, серед яких, очевидно, була і чернетка рішення, що точно не передбачала докладних розглядів.

Коли слово взяла голова практики нерухомості PwC Ольга Балицька, публіка пожвавішала ще більше. Справа в тому, що ідея скасувати мораторій «знизу» проти волі офіційного Києва, не викликала б довіри. Але пані Балицька прямо сказала, що не вимагає суд скасовувати мораторій - а просить захистити конституційні права українського фермера і власника землі способом, рекомендованим ЄСПЛ. Тобто, зобов'язати нотаріуса укласти законну угоду.

Сам Дмитро Огньов додав до цього, що тільки вчора був присутній на з'їзді Всеукраїнської аграрної ради, і якщо шановний суд вважає, що мораторій як і раніше має підтримку політичного бомонду, він помиляється - на з'їзді на захист конституційних прав власників землі висловилися представники всіх великих політичних сил , включно з представником лідера президентської гонки Володимира Зеленського - Олександра Данилюка та Юлією Тимошенко, яка ще недавно захищала прямо протилежну позицію.

Переломний момент настав, коли суддя Савуляк дуже тихо сказав: «Може, це добре для людей...» - і закрив папку із заготовками.

Суд взяв паузу для вивчення світової практики подібних суперечок і більш глибокого вивчення матеріалів справи. Наступне засідання призначене на 20 червня, і тепер його хід абсолютно непередбачуваний.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Сьогодні в Україні з Андрієм Смирновим

Дайджест новин від відповідального редактора журналу НВ

Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Показати ще новини
Радіо НВ
X