«Готові до епідемії. На папері. Були. До сьогодні». Бахматов розповів про брак апаратів ШВЛ у київській лікарні
Київський волонтерський штаб провів аудит у міській клінічній лікарні № 17. Результати показали, що медзаклад не готовий до ефективного лікування хворих на COVID-19.
З 24-х апаратів штучної вентиляції легень, які наявні у Київській міській клінічній лікарні № 17, за фактом, у робочому стані — тільки два. Про це на своїй сторінці у фейсбуці розповів радник мера Києва Максим Бахматов.
Ці деталі вдалося з’ясувати під час аудиту, який провів Київський волонтерський штаб при КМДА. Київська міська клінічна лікарня № 17 разом із Олександрівською лікарнею входить до переліку тих столичних медзакладів, куди насамперед доставлятимуть людей з підозрою на коронавірусну інфекцію.
«Ми готові до епідемії. Були. До сьогодні. — написав Бахматов на своїй сторінці у фейсбуці. — Загальна кількість апаратів ШВЛ — 24. У робочому стані — 16, з них 10 не відповідають вимогам і не мають режимів для лікування пацієнтів із гострим респіраторним дистрес-синдромом, яким може ускладнюватися COVID-19. Залишається 6 [апаратів]. 4 з них працюють на ургент [обслуговують невідкладні виклики] і не можуть бути залучені для лікування COVID-19. Бо інші екстрені випадки, на жаль, не пішли на карантин. І ось, ми вже бачимо, як 24 апарати ШВЛ перетворилися на два».
Інша проблема, яку виявила перевірка — неробоча вентиляція. У лікарні відсутнє альтернативне джерело електропостачання. Тобто, якщо світло відключать, вся апаратура теж відключиться. Ще один апарат, необхідний при лікуванні хворих на коронавірус, біохімічний аналізатор крові, потребує технічного обслуговування.
«Цією перевіркою ми збиралися розставити акценти для представників усіх рівнів влади: на що варто витрачати гроші, які зараз виділяються і урядом, і містами. Наприклад, зараз всі побігли купувати ШВЛ, але не думають про кисень, не думають про електрику, про додаткові киснепроводи. Про те, що клініки можуть бути не готові. І про те, що є люди, які просто не в змозі все це підключити», — додав Бахматов у коментарі НВ.
Про те, що не всі лікарі й медсестри вміють працювати з апаратами ШВЛ, раніше згадував і педіатр Євген Комаровський. Для роботи з ШВЛ у лікарнях маюуть бути підготовлені фахівці з інтенсивної терапії.
Під час аудиту в клініці № 17 група контролерів спілкувалася з головним лікарем, а також з персоналом, зазначає Бахматов. Всі стадії перевірки здійснювали люди, які безпосередньо «заточені» під аудит подібної техніки. Однак, за його словами, є й хороші новини: за гроші ІТ-компанії Innovecs у цій лікарні вже прокладають кисневу магістраль — джерело кисню, необхідне для безперервної роботи апаратів ШВЛ.
«Перш ніж витрачати гроші, необхідно провести аудит та підійти до цього експертно. А не гарячково скуповувати все підряд. Це вже не 2014 рік, коли нічого не було. Зараз гроші є, головне — не розтринькати їх і щоб ніхто їх не вкрав», — сказав Бахматов у розмові з НВ.

Київська міська клінічна лікарня № 17 — не найгірша лікарня в столиці, в інших медустановах ситуація може бути й гіршою, вважає радник мера Києва:
«Навіть якщо у якійсь з лікарень справи і йдуть краще, все одно це — катастрофа. Країна декларує, що все добре. Це брехня. Обманювати не можна, якими б не були загрози для [політичних] рейтингів. Вони [політики] повинні говорити: так, у нас тут все погано, але ми боремося. Тоді все буде по-чесному».
На підставі проведеного аудиту Київський волонтерський штаб сформував перелік необхідної техніки, завдяки якій клініка № 17 зможе обслужити 62 пацієнта з коронавірусною інфекцією. Тоді 50 осіб зможуть розмістити в інфекційному відділенні, ще 12 — у відділенні інтенсивної терапії. Необхідна сума становить 10 млн 606 тис. 92 грн. Зробити внесок можна за цим посиланням.