Amnesty International і HRW заявили про тортури і незаконні затримання з обох сторін конфлікту в Донбасі

0 коментувати
Тортури і таємне утримання цивільних осіб під вартою практикують обидві сторони - правозахисники
Фото: amnesty.org.ua

Тортури і таємне утримання цивільних осіб під вартою практикують обидві сторони - правозахисники

Amnesty International та Human Rights Watch заявили, що як представники української влади, так і проросійські сепаратисти незаконно утримують цивільних протягом довгого часу під вартою, а також піддають їх тортурам

Про це повідомляється на сайті Amnesty International Ukraine із посиланням на доповідь Amnesty International та Human Rights Watch, опубліковану 21 липня.

Доповідь Тебе не існує. Довільні затримання, насильницькі зникнення і тортури на сході України базується на даних 40 інтерв'ю із жертвами насильства та членами їхніх сімей, свідками, адвокатами жертв та іншими.

Всього було зафіксовано дев'ять випадків незаконного тривалого утримання українською владою цивільних осіб під вартою, включно з насильницькими зникненнями, в неофіційних місцях утримання.

Було також зафіксовано дев'ять випадків незаконного тривалого утримання цивільних осіб під вартою проросійськими сепаратистами.

Більшість описаних у доповіді випадків датуються 2015 і першою половиною 2016 років.

"Тортури і секретне утримання під вартою не є забутими або невідомими практиками в Україні. Вони відбуваються саме зараз, з обох сторін конфлікту", - заявив заступник директора Amnesty International у Європі та Центральній Азії Денис Кривошеєв.

Він також наголосив, що країни, які надають підтримку будь-якій зі сторін конфлікту, не повинні закривати на це очі.

Згідно з висновками Amnesty International і Human Rights Watch, українська влада та проукраїнські військові угруповання затримували цивільних осіб за підозрою у зв'язку або підтримці проросійських сепаратистів.

Водночас сепаратисти затримували цивільних осіб за підозрою в підтримці або шпигунстві на користь української влади.

У доповіді також описується випадок, коли 39-річного "Вадима" затримали і піддавали тортурам представники спочатку однієї сторони, а потім іншої.

Спочатку у квітні 2015 року озброєні особи схопили його на контрольно-пропускному пункті українських сил. Чоловікові наділи на голову мішок і допитували про його можливі зв'язки із проросійськими сепаратистами.

Він провів більше шести тижнів на об'єкті, який за свідченнями, перебував під контролем СБУ.

Люди, які його допитували, піддавали його тортурам за допомогою електрошоку, прожарювали його шкіру сигаретами, били, вимагаючи зізнатися в тому, що він працює на проросійських сепаратистів.

Коли він повернувся в Донецьк, його схопили сепаратисти, підозрюючи у тому, що під час ув'язнення його завербувала СБУ

Автори доповіді стверджують, що "Вадим" провів більше двох місяців під вартою без зв'язку із зовнішнім світом у неофіційній в'язниці в центрі Донецька.

Викрадачі били його і поводилися з ним жорстоко.

"У деяких випадках утримання під вартою могло розглядатися як насильницьке зникнення, тому що влада відмовлялася повідомити про затримання особи або відмовлялася надати родичам інформацію про їх місце перебування та подальшу долю", - заявляють також правозахисники.

За їхніми словами, багато хто із затриманих постраждав від катувань та інших форм жорстокого поводження, причому деяким із них відмовляли в медичній допомозі.

Правозахисники також заявили, що майже у кожному з 18 досліджених випадків звільнення затриманих у певний момент розглядалося в контексті обміну полоненими.

Вони вважають, що серйозне занепокоєння викликає факт затримання обома сторонами цивільних осіб з метою використання їх як "розмінну монету".

"Такі затримання можуть трактуватися як захоплення заручників, що є воєнним злочином", - сказано в доповіді.

Правозахисники заявляють, що у трьох випадках насильницьких зникнень осіб, яких затримала СБУ на підконтрольній Україні території, утримували в неофіційному ув'язненні від шести тижнів до 15 місяців.

Одну з цих осіб звільнили під час обміну полоненими, а двох - без рішення суду.

Правозахисники вважають, що незаконні утримання під вартою без офіційного визнання факту затримання відбувалися у будівлях СБУ в Харкові, Краматорську, Ізюмі та Маріуполі.

Крім того, доповідь ООН від червня 2016 року також відзначив приміщення СБУ в Харкові як можливе місце неофіційного утримання під вартою.

Amnesty International і HRW заявили, що отримали інформацію від багатьох джерел, що 16 людей, можливо, досі таємно утримують під вартою у будівлі СБУ в Харкові.

Водночас у листі Amnesty International і HRW СБУ спростувала існування будь-яких місць утримання під вартою, крім їхнього офіційного центру утримання під вартою в Києві.

У відомстві також заявили, що не мають інформації щодо зафіксованих можливих порушень СБУ.

"Заяви про практику таємного утримання під вартою в Україні ― вагомі і серйозні, і заслуговують ретельного розслідування. Українська влада повинна визнати це; а ті країни, які надають міжнародну підтримку, повинні бути рішучими у своїх закликах припинити такі дії", - зауважив Кривошеєв з Amnesty International.

Автори доповіді також заявили, що на контрольованих "ДНР" і "ЛНР" територіях "місцеві служби безпеки, які діють без будь-яких стримуючих механізмів", незаконно затримують цивільних осіб, а в деяких випадках катують їх.

Правозахисники наголошують, що люди, яких утримують протиборчі сторони на сході України, захищені міжнародним правом прав людини і міжнародним гуманітарним правом, яким прямо заборонені незаконне утримання під вартою, тортури та інші види жорстокого поводження.

Згідно з міжнародними стандартами тортури та інші види жорстокого поводження повинні бути розслідувані, і, за достатніх доказів, винні мають понести відповідальність.

Затримані повинні бути забезпечені належною кількістю їжі, води, одягу, умовами утримання і медичною допомогою.

"Українська влада і де-факто влада у самопроголошених Донецькій та Луганській народних республіках повинні негайно припинити насильницькі зникнення і незаконне утримання під вартою без зв'язку із зовнішнім світом, а також застосовувати на практиці принципи, які не допускають тортур та інших видів жорстокого поводження із затриманими", - заявляють Amnesty International і HRW.

Сторони конфлікту повинні забезпечити обізнаність підконтрольних їм силам про наслідки насильства щодо затриманих відповідно до міжнародного права, наголосили також правозахисники.

Нагадаємо, 3 червня повідомлялося, що помічник генерального секретаря ООН з прав людини Іван Шимонович заявив про систематичне застосування катувань двома сторонами конфлікту на сході України: бойовиками і українськими силовиками.

В СБУ у свою чергу спростували звинувачення ООН в практикуванні тортурів і створення секретних в'язниць на території України.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Події ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: