«Вовина тисяча», підвищення пенсій, мінімальної зарплати та нові правила електронної прописки: що зміниться в Україні в грудні
У грудні в Україні буде підвищено мінімальну зарплату і прожитковий мінімум, від яких залежить низка інших соціальних виплат — зокрема підвищення пенсій. НВ нагадує про головні новації, які чекають українців на початку зими.
Підвищення мінімальної зарплати
На перший місяць зими заплановано другий у цьому році етап підвищення мінімальної зарплати: з 1 грудня 2021 її піднімуть з 6 тис. до 6,5 тис. грн.
З 1 січня 2021 мінімальну зарплату в Україні було підвищено з 5 тис. грн до 6 тис. грн.
На початку року в Міністерстві фінансів прогнозували, що таке підвищення обійдеться бюджету у 41 млрд гривень і забезпечить зростання зарплат працівників бюджетної сфери. Їхні посадові оклади розраховуються за єдиною тарифною сіткою, прив’язаною до мінімальної зарплати.
Спочатку другий етап підвищення мінімальної зарплати в 2021 році планували з 1 червня, але вирішили відкласти на пів року до грудня — через побоювання зростання цін і «шокових вливань в економіку, які впливають на інфляцію», як пояснили в Мінфіні.
До цього мінімальну зарплату в Україні підвищили з 1 вересня 2020 року — з 4 тис. 723 грн до 5 тис. грн.
Раніше багато фінансових аналітиків висловлювали стурбованість тим, що різке підвищення мінімальної зарплати в 2021 році (на 30% загалом) може негативно позначитися на стабільності фінансової системи України.
У 2022 році мінімальну зарплату в Україні планують збільшити до 7700 грн.
Збільшення прожиткового мінімуму
З грудня буде підвищено і рівень прожиткового мінімуму, до величини якого прив’язано понад 180 різноманітних видів виплат — як соціальні виплати (зокрема пенсії), так і різноманітні штрафи, збори, грошові стягнення тощо.
Загальний показник прожиткового мінімуму з 1 грудня 2021 зросте з 2294 грн до 2393 грн (попереднє підвищення відбулося з липня 2021 року).
Відповідно до цього показника прожитковий мінімум з 1 грудня зросте змінюватися і для різних соціальних і демографічних груп населення.
Для дітей до 6 років:
- був з 1 липня — 2013 грн
- підвищать з 1 грудня — до 2100 грн.
Для дітей від 6 до 18 років:
- був з 1 липня — 2510 грн
- підвищать з 1 грудня — до 2618 грн.
Для працездатних осіб:
- був з 1 липня — 2379 грн
- підвищать з 1 грудня — до 2481 грн.
Для осіб, які втратили працездатність:
- був з 1 липня — 1854 грн
- підвищать з 1 грудня — до 1934 грн.
Розмір мінімальної декретної допомоги для безробітних:
- був з 1 липня — 2635 грн
- підвищать з 1 грудня — 2749 грн.
Два підвищення пенсій
Оскільки з 1 грудня 2021 року виросте мінімальний прожитковий мінімум (з 2294 грн до 2393 грн), для всіх категорій пенсіонерів буде підвищено рівень мінімальної пенсії (з 1854 до 1934 гривень — на 4,3%).
Відповідно з 1 грудня зростуть індивідуальні доплати за понаднормативний стаж і розміри надбавок, доплат, підвищень, які залежать від розміру прожиткового мінімуму.

Перерахунок пенсій буде проведено автоматично, додатково звертатися до органів Пенсійного фонду України пенсіонерам не потрібно.
Крім того, оскільки з 1 грудня 2021 року мінімальна зарплата зросте з 6 тис. грн до 6,5 тис. грн, з цієї ж дати зросте і мінімальна пенсія для непрацюючих пенсіонерів, якщо їхній вік перевищує 65 років і вони мають повний страховий стаж (30 років для жінок і 35 для чоловіків). З 1 грудня 2021 року пенсії для цієї категорії виростуть з 2400 до 2600 грн.
Збільшення розміру аліментів
З 1 грудня 2021 року в Україні збільшать обсяг виплати аліментів на дітей, оскільки він прив’язаний до розміру прожиткового мінімуму. Від 1 грудня прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років зросте до 2 100 грн, а для дітей від 6 до 18 років — до 2 618 грн.
Отже, 50% мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину з 1 грудня 2021 року буде таким:
- для дітей віком до 6 років — 1 050 грн;
- для дітей віком від 6 до 18 років — 1 309 грн.
Якщо ж платник аліментів має достатній заробіток, то за рішенням суду може бути встановлено мінімальний рекомендований розмір аліментів в розмірі 100% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, а саме:
- для дітей віком до 6 років — 1921 грн;
- для дітей віком від 6 до 18 років — 2395 грн.
Розширюється перелік професій, які зобов’язані щепитися від COVID-19
9 грудня 2021 року набирає чинності указ Міністерства охорони здоров’я України, що розширив перелік професій, для яких щеплення проти COVID-19 є обов’язковим.
До педагогів та працівників центральних та місцевих органів влади з 9 грудня також додадуть працівників:
- підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління центральних органів виконавчої влади;
- установ і закладів, що надають соціальні послуги, закладів соціального захисту для дітей, реабілітаційних закладів;
- підприємств, установ та організацій, включених до Переліку об'єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4.03.2015 року № 83 (повний список тут).
Працівники вищевказаних установ, які не зроблять щеплення, будуть відсторонені від роботи без збереження заробітної плати.
Ті, хто має абсолютні протипоказання до проведення щеплень, не підлягатимуть обов’язковій вакцинації.
Ще з 8 листопада 2021 року набув чинності наказ МОЗ № 2153 щодо затвердження переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковій вакцинації. Відповідно до нього, обов’язковій вакцинації проти COVID-19 підлягають співробітники:
- центральних органів виконавчої влади та їхніх територіальних органів;
- місцевих державних адміністрацій та їх структурних підрозділів;
- установ вищої, післядипломної, професійної передвищої, професійної (професійно-технічної), загальної середньої, зокрема спеціальної, дошкільної, позашкільної освіти, установ спеціалізованої освіти та установ незалежно від типу і форми власності.
Їх відсторонюють від роботи без збереження зарплати. Повернутися до роботи вони можуть лише в двох випадках:
- скасування карантину на території України;
- надання доказу про зроблене щеплення від коронавірусу (повний курс).
Виплата 1 тис. грн вакцинованим українцям відповідно до обіцянки Зеленського
З 19 грудня 2021 року має запрацювати програма видачі 1 тис. грн вакцинованим громадянам України, яку озвучив Володимир Зеленський у своєму відеозверненні 15 листопада.
Вона триватиме до кінця 2022 року, у ній можуть взяти участь всі повністю вакциновані українці - і близько 6 тис. суб'єктів бізнесу, які зрештою отримають кошти від цих віртуальних сертификатів.
Прессекретар президента Сергій Никифоров запевнив, що на виплати можуть розраховувати «усі українці, які пройшли повний курс вакцинації - до 19 грудня і після».
Водночас отримати цю суму готівкою на руки буде неможливо, пояснив Никифоров. За його словами, ці гроші будуть своєрідним ваучером, сертифікатом чи депозитом у додатку Дія, який можна витратити лише на певний перелік послуг.
На віртуальну тисячу гривень можна буде придбати послуги в трьох сферах — це культура, мандри та спорт:
- подорожі в межах України (Зеленський згадав про «транспортний сектор» і квитки на внутрішні залізничні та авіаперевезення);
- квитки в кінотеатри, театри, музеї, концертні зали, виставкові центри чи на масові заходи;
- послуги в спортзалах або фітнес-клубах, басейнах тощо.
Для тих, в кого немає смартфонів або Дії, обіцяють розробити окремий альтернативний механізм отримання обіцяної тисячі гривень.
Має набути чинності закон про електронну прописку — нові правила реєстрації місця проживання
5 листопада 2021 року Верховна Рада ухвалила Закон про реалізацію публічних електронних послуг із реєстрації та декларування місця проживання в Україні. Він, зокрема, передбачає можливість змінити документи про місце проживання в онлайн-режимі.
Закон набуде чинності з 1 грудня 2021 року за умови, що до цього моменту його підпише президент України (документ передали на підпис Володимиру Зеленському 11 листопада).
«Знищуємо штамп у паспорті та „папірець“ до ID-картки. Ми спрощуємо топпослугу, формат якої давно віджив своє. Зареєструвати місце проживання можна буде в онлайні, — прокоментував новацію міністр цифрової трансформації Михайло Федоров. — Тепер ви прямо в додатку або на порталі Дія зможете вказати адресу, за якою фактично проживаєте, та отримати підтвердження від власника житла».
У поясненні порталу Ліга.Закон юрист Олександр Кодолов, партнер та адвокат АО Ассирія, виокремив, серед інших, такі новації цього закону.
Реєстрація місця проживання та право на нерухомість
- сам по собі факт реєстрації людини у житловому приміщенні (квартира, кімната, будинок тощо) не дає тепер жодних прав (власності або користування житлом) цій людині на таке приміщення (права на приміщення повинні підтверджуватись іншими механізмами); виняток — реєстрація місця проживання у житлі, яке підлягає приватизації, або у службовому житлі;
- відтепер мета реєстрації - можливість реалізації своїх виборчих прав та отримання соціальних послуг за місцем проживання, можливість ведення офіційного листування з вами за цією адресою, а також різні статистичні потреби.
Декларування чи реєстрація місця проживання
- запроваджується нове поняття «декларування місця проживання» — це повідомлення про зміну свого місця проживання шляхом заповнення декларації в електронному вигляді на порталі чи в додатку Дія, що дає змогу протягом одного дня зняти вас з попереднього місця реєстрації та поставити на нове місце реєстрації в автоматичному режимі (навіть без походів у військкомат, що актуально для чоловіків);
- старе поняття «реєстрація місця проживання» також залишилося разом із тією ж паперовою процедурою оформлення, з особистим відвідуванням органу реєстрації та необхідністю особистого відвідування військкомату;
- декларування місця проживання можливе лише у гуртожитках або у житлі, що перебуває у приватній власності, яке зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (інакше можлива лише реєстрація у існуючому на сьогодні паперовому порядку)
- декларування місця проживання у житлі, яке вам не належить на праві власності, можливе лише за згодою власника (або всіх співвласників, якщо їх кілька), одержаного також в електронній формі через портал Дія;
- ініціатором декларування вашого місця проживання може бути і власник житла, але, в даному випадку, вже за вашої згоди;
- для реєстрації місця проживання в паперовій формі згода власника може і не знадобитися, якщо, наприклад, у вас є чинний договір найму цього житла.
Винятки для внутрішньо переміщених осіб
Як і раніше, кожен має право зареєструвати лише одне місце проживання в Україні. Однак для внутрішньо переміщених осіб, які зареєстровані на тимчасово окупованих територіях, це правило не поширюється.
Тобто вони також можуть зареєструватись за новим місцем проживання, але можливості зняти їх з попереднього місця проживання на сьогодні немає. Тому, якщо вони зареєструють своє нове місце проживання, у реєстрі будуть значитися і їхня нова адреса проживання, і стара одночасно.
Реєстрація місця проживання дітей
- для дітей віком до 10 років — місце реєстрації їхніх батьків (або місце реєстрації одного з батьків, але за згодою другого з батьків) є місцем реєстрації дитини
- для дітей віком від 10 до 14 років — аналогічно, як і для дітей віком до 10 років, лише за умови, що інше місце проживання не встановлено за згодою між дитиною та батьками
- для дітей віком від 14 років — діти самостійно, нарівні з дорослими, визначають місце свого проживання (згода батьків не потрібна)
Адміністративний збір
- розмір адміністративного збору тепер прив’язаний до прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 1 січня календарного року (раніше прив’язка була до мінімальної заробітної плати);
- нові розміри адміністративного збору стали меншими, ніж раніше (наприклад, за реєстрацію за старими нормами
з 1 грудня 2021 року довелося б заплатити 55,25 грн., а за новим законом — 34,05 грн).
Зняття з реєстрації
- у паперовій або електронній формі - за вашою власною заявою;
- лише у паперовій формі - за заявою вашого представника за довіреністю або за заявою власника (всіх співвласників) житла приватної форми власності (крім випадку, коли ви самі є співвласником);
- якщо власник знімає з реєстрації одного з батьків дитини, то дитина підлягає зняттю з реєстрації разом із ним;
- якщо ви реєстрували місце проживання на підставі договору найму та цей договір все ще діє, то власник не має права зняти вас з реєстрації до моменту закінчення терміну найму, передбаченого таким договором.
Відмітка про реєстрацію в паспорті-книжці
- у паспорт-книжечку вже не будуть вносити зміни (ставити штамп) про місце реєстрації / зняття з реєстрації, тобто старі записи залишаться без змін, а нові вже не будуть вноситися (всі актуальні дані про реєстрацію місця проживання тепер зберігатимуться лише в електронному вигляді);
- місце проживання, зареєстроване до набрання чинності законом, не підлягає повторній реєстрації - дані про поточну реєстрацію переносяться до реєстру автоматично.