17 листопада 2018, субота

Вчені визначили, коли на Землі жив останній "сибірський єдиноріг"

0 коментувати
 Скелет
Фото: Вікіпедія

Скелет "сибірського єдинорога" в музеї

Російські дослідники з'ясували, що знайдений в Казахстані череп носорога-еласмотерія, якого називають "сибірським єдинорогом", на 320 тис. років молодше, ніж вважалося раніше.

Вік черепа вчені змогли встановити за допомогою методів радіовуглецевого датування, пише Science Alert.

Протягом багатьох десятиліть вчені вважали, що сибірський єдиноріг, Elasmotherium sibiricum, вимер близько 350 000 років тому. Але прекрасно збережений череп, знайдений в Казахстані в 2016 році, доводить, що ці неймовірні істоти все ще існували близько 29 000 років тому, тобто цілком могли зустрічатися з людьми сучасного типу.

Elasmotherium sibiricum був пухнастим і величезним і виглядав так само, як сучасний носоріг, тільки ріг його розташовувався на лобовій, а не на носовій кістци черепа, як у сучасних носорогів. Згідно раннім описам, "сибірський єдиноріг" був приблизно 2 метри у висоту, 4,5 метра в довжину і важив близько 4 тонн. Будова його щелеп і зубів вказує на те, що тварина харчувалася бульбами і цибулинами рослин.

"Швидше за все, на півдні Західного Сибіру розташовувався рефугіум, в якому ці носороги зберігалися найдовше в порівнянні з іншими частинами ареалу. Існує ще одна можливість - вони могли мігрувати і просто деякий час жити в більш південних регіонах", - розповів провідний автор дослідження, доцент ТГУ Андрій Шпанський.

На подив учених, найостанніший еласмотерій виявився ще і найбільшим. Його череп перевершує розмірами всі відомі східноєвропейські знахідки Elasmotherium sibiricum.

Команда сподівається, що знахідка допоможе їм краще зрозуміти, як фактори навколишнього середовища зіграли роль в вимирання істоти, оскільки, схоже, деякі з них, можливо, протрималися набагато довше, ніж вважалося раніше, мігруючи на великі відстані.

Додамо, велика частина останків еластомеріїв була знайдена на півночі Казахстану і в Південному Сибіру. Проте, один скелет був знайдений в Україні, на території нинішньої Одеської області. На думку вчених, ареал сибірського єдинорога включав в себе більшу частину лівобережної України.

Цікаво, що вивчення еласмотерія в Російській імперії почав професор Федір Брандт, один з кращих палеонтологів свого часу. Існувала гіпотеза, що еласмотерій - прототип міфічного єдинорога. Цю гіпотезу запропонував, мабуть, син професора, Олександр Брандт, професор зоології Харківського університету, засновник і перший директор Харківського зоопарку.

«Діалоги про майбутнє»

НВ представляє: «Діалоги про майбутнє» з Уільямом Тейлором, Павлом Шереметою і Дмитром Кулебою.

Київ-Вашингтон-Брюсель
Яке місце займає Україна у цьому трикутнику? Якою нашу країну бачать у Європі та США?

Відвідати лекцію
Ukraine-2020

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Научпоп ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: