Українці розробили "службу доставки" в мікрокосмі

0 коментувати
Українці розробили

На тлі політичних подій в Україні і світі новини зі світу науки часто незаслужено залишаються осторонь. Однак, у співвітчизників є шанс дізнаватися про досягнення українських учених

В рамках конкурсу Tech Today Awards,, запущеного Vodafone Україна разом з NDI Foundation, розповідається про розробки і досягнення української науки в найрізноманітніших сферах пізнання.

Червневий приз глядацьких симпатій отримав матеріал Лариси Кіт «Логістика мікрокосму» про розробку фахівців з хімфаку Київського університету ім. Шевченко Лариси Куницької і Тетяни Желтоножської, і Інституту біології клітини НАН України Ростислава Стойко та Наталії Бойко.

Розробка вчених стосується медицини на рівні мікросвіту. Над точковою доставкою ліків в клітини людського організму ламають голови фахівці з усього світу, одним з популярних рішень цього питання є наноконтейнери - мініатюрні «служби доставки» діючих речовин - наприклад, протиракових препаратів в уражені клітини.
  

 
  

Звичні способи боротьби з онкологією, такі як хіміотерапія, часто впираються в проблему доставки ліків до точки призначення. Медпрепарат може по-різному проникати в тканини тіла, розосереджуватичя або зупинятися біля бар'єру клітини-«мішені». «Навчити» молекули ліків його долати надзвичайно складно - при зміні її складу змінюється і вплив. Тому на допомогу повинні прийти «нанокур'єри» - своєрідні контейнери, які «доставляли» б ліки прямо в потрібну клітину. Наприклад, з'єднувати молекулу ліків з полімером, який би «довіз» її до місця призначення.

Українські вчені працюють над так званими міцелярними наноконтейнерами. Міцели - маленькі частинки, своєрідні «горіхи» з оболонкою і ядром, діаметром в 20-30 нанометрів. У ядрі ліки ховаються від навколишнього середовища, тоді як міцела не дає їм завчасно впливати на організм і проводить через внутрішні бар'єри. Проникаючи в потрібну клітину, міцела розсипається, дозволяючи лікам працювати.

Зараз на світовому ринку вже є наноліки - ліпосомальні «контейнери» менше 100 нанометрів, де за декількома шарами ліпідів (жирів) упакований препарат. Наприклад, Докса, який доставляє протираковий препарат доксорубіцин. У лабораторії КНУ його вдалося доставити в три види ракових клітин за допомогою розроблених українцями міцелярних наноконтейнерів. Препарат вже випробували «в пробірці» - виявилося, при такому способі доставки дозу доксорубіцину можна зменшити в три-п'ять разів.

   
 

 
Крім того, виробництво подібних «нанокур'єрів», за запевненням розробників, зовсім нескладне. До того ж, воно ще й екологічніше - весь синтез відбувається у водному середовищі, очищеному від будь-яких органічних розчинників. Полімерний контейнер не шкідливий для людського організму, пізніше під впливом ферментів він розпадається на кілька фрагментів, які після виводяться з організму.

Група Желтоножської навчилася «перевозити» в мікрокосмі ще і наночастинки срібла. У міцелярному «горісі» вони не темніють і зберігають свої властивості ще близько двох років. Таким чином, метал може працювати як «наноантібіотік» - вчені переконані, що він незамінний для ефективних перев'язувальних матеріалів, дезінфекції ран і одягу військових як в лікарнях, так і в польових умовах.

Проект Tech Today Hub продовжить популяризувати українську науку. Організатори пропонують усім можливість розповісти про досягнення вітчизняних вчених - адже, якщо зацікавити, виявиться, що тем безліч.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Життя в 3G ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: