Покоління онлайн. Як допомогти підлітку знайти свій кар'єрний шлях

1 коментувати
Покоління онлайн. Як допомогти підлітку знайти свій кар'єрний шлях

"Як пощастило дівчинці в п'ятнадцять", - перефразовуючи відомий вірш Ліни Костенко, можна сказати про настрої сучасних підлітків. Рівень розвитку технологій і глобалізації економіки відкриває перед ними надзвичайно багато доріг

Проте з безліччю альтернатив виникають і складності - неправильний вибір зробити легко. Усвідомлення цього приходить пізніше. Згідно з опитуванням порталу rabota.ua, тільки 45% українців працюють за фахом.

При цьому кожен третій з працюючих «не по професії» зазначає, що просто не любить отриману спеціальність. Найчастіше це викликано «паралічем вибору» ще в шкільному віці: підліток просто не може визначитися з тим, що ж йому подобається і що важливо. Батьки ж часто не знаходять коректних методів підтримки, коли тінейджеру вони так необхідні.

Кар'єрні правила

 

 

Польський блогер Лукаш Ланецькі, автор власного сайту Err Like A Parent (Помиляйся, як батько) не один матеріал присвятив питанню профорієнтації підлітків. «Ми вже занадто давно пропонуємо нашим дітям занадто спрощений список професій. Зазвичай, ми і не напружуємося: лікар, адвокат, економіст, поліцейський, менеджер - ці назви на чолі багатьох списків. І саме так ми обмежуємо вибір власних дітей», - пояснює він. Чи пропонують батьки своїм нащадкам кар'єру збирача даних, менеджера соцмедіа, дизайнера користувальницьких інтерфейсів, технолога хмарних обчислень, задається він питанням.

Ланецький радить три простих правила, про які варто розповісти своїм дітям, а може, і задуматися самому:

  • По-перше, кар'єрний шлях можна змінити у будь-якому віці. «Це як їжа в ресторані», говорить блогер, «дивіться, що замовляють інші. Ви ж не будете мучити і давитися стравою, яка не подобається. Точно так само і з професією». Без знань про будь-яку сферу в 15-18 років варто спробувати себе трохи в різних галузях, що цікавлять. 
  • По-друге, кар'єру можна змінити всупереч всім вкладеним зусиллям. Перший вибір може виявитися невдалим. Але це не означає, що потрібно терпіти професію, що вам не до вподоби, навіть якщо в неї вкладені роки освіти і досвіду. Коли стає зрозуміло, що робота стає нестерпною, краще негайно шукати щось нове. 
  • По-третє, світ стрімко змінюється, а з ним змінюється і список доступних професій. Ви можете заглянути на різні веб-ресурси, які розповідають про нові види занять або про ті, які виявляться затребувані в найближчі 10-20 років. Батьки розширять свій кругозір не менше, ніж діти, а спільний вибір стане простіше.

Компас в море професій

 

 

 

Само собою, не варто скидати з рахунків і психологічний підхід. Характер кожного тінейджера унікальний - і його набору рис характеру більше відповідають ті чи інші професії.

Порадитися з психологами і пройти тест на здібності рекомендує і Мадлен Лівайн, автор книги «Ціна привілеїв: як тиск батьків породжує покоління нещасливих дітей. «Крім того, поговоріть щиро з дитиною. Покажіть їй різні види досвіду: зводіть в музей, в театр, покажіть світ і дайте зрозуміти, чого їм по-справжньому хочеться», - радить фахівець.

На Заході профорієнтація стала буденною справою. У США вже більше ста років існують як приватні агентства, так і спеціальні центри профорієнтації при коледжах і університетах. Міністерство праці обслуговує 1200 державних центрів профорієнтації та профвідбору, консультуючи більше мільйона тінейджерів в рік. Дослідження показують, що завдяки цьому відсів "непридатних" під час навчання впав з 30-40 до 5-8%. Витрати на навчання фахівців зменшилися на 30-40%. Аналітики відзначають, що кожен долар, витрачений на створення тестів профвідбору, створює економічний ефект в 1 тис. доларів.

Поки в США це вже давно і ефективно працює на державному рівні, в Україні ситуація менш райдужна. Однак існують освітні онлайн платформи, які прагнуть не поступатися західним конкурентам. Український проект EDUGET спільно з австрійськими кадровими фахівцями з компанії HILL INTERNATIONAL пропонують вітчизняним підліткам (і не тільки) пройти комплексний тест з профорієнтації. Більше 200 питань повинні розкрити особливості особистості застосовувано до різних типів кар'єри. За підсумками опитування респондент отримує цілу брошуру з результатами і описом рекомендованих професій, як і тих, в яких є високі ризики.

Дорога в майбутнє

 

  

Багато професій в нинішньому світі змінюють форму і суть. Старші покоління часто намагаються направити нащадків своїм шляхом, тоді як молодші - ставлять під сумнів традиційні кар'єрні цінності батьків. Тим більше що світ навколо змінився. «З розвитком глобального ринку наші діти вже не просто змагаються за робоче місце з сусідськими хлопцями, але і з кимось із Китаю та Індії», - зазначає Шон Кові, автор книги «Сім навичок високоефективних підлітків».

У цих умовах важливо не розгубитися і правильно побудувати свої навчальні плани. Проте, саме підлітковий вік - період конфронтації з батьками. Розбіжності між поколіннями можуть привести до того, що відповідну для тінейджера сферу розвитку він виключить саме через тиск батьків. «Діти від 13 до 18 років не прислухаються до батьків. У такій ситуації найкращий варіант - зовнішній консультант, який може делікатно підійти до планів підлітка», - зазначає Кові.

Для батьків і наставників підлітків головне - не забувати, що підліток переживає непростий період, в якому важливо знайти себе і відчути віхи свого життєвого шляху. Тиск і конфлікти справі не допоможуть, тоді як грамотна підтримка і звернення до фахівців часто призводять до вдалого вибору кар'єри і збереженню сімейної гармонії. Чекати 18-річчя для цього не обов'язково: інтереси і здібності проявляються вже в 12-15 років.

 

 

 

 Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Курс на Online ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: