Змінюємо профіль. Як за допомогою онлайн-курсів здобути нову професію

0 коментувати
Змінюємо профіль. Як за допомогою онлайн-курсів здобути нову професію

З появою інтернету та розвитком інформаційних технологій у світі з'явилося безліч професій, які ще не встигли закріпитися в університетських навчальних програмах. НВ з'ясувало, як онлайн-освіта допомагає освоїти таку спеціальність, і що рекомендують своїм майбутнім колегам представники нових професій

Альберт Ейнштейн запевняв, що не замислюється про майбутнє, бо воно саме приходить дуже скоро. Це справедливо для будь-якої сфери нашого життя. Зокрема і для професійної. Сьогодні існує чимало професій, про які ще 10-15 років тому ніхто й подумати не міг. Наприклад, SMM-менеджер. Навіть зараз таку спеціальність не знайти в офіційних списках професій, але побіжний пошук на спеціалізованих сайтах видасть десятки відкритих вакансій.

Подібна ситуація і з SEO-фахівцями, тестерами, веб-аналітиками і представниками інших сучасних спеціальностей, багато з яких пов'язані зі сферою ІТ.

Майбутнє може наступати досить швидко, особливо у сфері інформаційних технологій. І ринок праці підхоплює їх оперативніше, ніж навчальні заклади або фахівці, які перебувають у пошуках роботи. Це призводить до того, що роботодавці вимагають від пошукачів навичок, якими ті не володіють. Зрештою привабливі вакансії так і залишаються незакритими. На заході це явище називається skill gap.

На початку року фахівці популярного американського сайту з пошуку роботи CareerBuilder з'ясували, наскільки відчутно впливає skill gap на ринок праці в IT-галузі. У 2015-му в Штатах щомісяця відкривалося майже 690 тисяч вакансій у цій галузі. З них близько 480 тисяч так і залишалися відкритими.

Аналогічна ситуація склалася і в Євросоюзі. Хоча в ЄС мільйони безробітних, роботодавці відчувають труднощі з пошуком відповідних IT-фахівців. За прогнозами Єврокомісії, до 2020 року в Старому світі налічуватиметься понад 800 тисяч вакантних робочих місць в IT-секторі.

  

 

"Знання в сучасному світі постійно поповнюються, і особливо це стосується IT-сфери, - розповідає автор та ведучий навчальних курсів зі створення сайтів Віталій Співачук. – Однак для того, щоб про них розповіли у ВНЗ, наприклад, програма навчання має пройти багато процедур затвердження в безлічі органів, і це може зайняти до 5 років".

Що ж робити тим, хто не готовий чекати так довго? Звідки почерпнути знання, необхідні для освоєння нової професії? В успішних українських фахівців є різні відповіді на ці питання. Однак вони солідарні в тому, що чималу допомогу початківцям можуть надати освітні майданчики з онлайн-курсами.

"У сучасному світі постійно з'являються нові професії, яким на цьому етапі можна навчитися тільки онлайн", - вважає Віталій Співачук, який веде онлайн-заняття вже 1,5 року. За час діяльності він сам навчив понад 1000 осіб і знайомий з прикладами успіхів своїх студентів, яким курси дали можливість заснувати власний бізнес, або здійснити мрію про подорожі.

Інтернет-маркетолог Тетяна Стужна, сертифікований фахівець Google AdWords і Google Analytics і тренер, наводить як приклад й інші джерела знань. Користь принесуть семінари, конференції, вебінари і навіть практичні помилки, завдяки яким хоч раз у житті навчався кожен. Водночас вона підкреслює: "онлайн-курси можуть сильно прискорити процес навчання".  

 

 

Спеціаліст з маркетингу та розвитку онлайн-проектів Аліна Тертишнікова веде курс "Веб-аналітика – швидкий старт" на українській освітній платформі EDUGET. Вона впевнена, що найкращий спосіб отримати реальні знання за спеціальністю, якої не вчать в інституті – це почати працювати за цією спеціальністю.

Однак і в цьому разі без підготовки не обійтися. Перш ніж занурюватися в нову для себе сферу, потрібно скласти уявлення про майбутню професію, зрозуміти закономірності роботи, систематизувати отриману інформацію.

"І ось тут – для того, щоб отримати базові знання, і для того, щоб постійно підтримувати свою компетентність на потрібному рівні, короткі практичні онлайн-курси оптимальні", - каже Аліна Тертишнікова. Вона додає, що в інтернеті "скільки завгодно" інформації, але цінність становить тільки "систематизована й актуальна інформація з конкретної теми".

У користі онлайн-курсів для професійного розвитку впевнена і керівник школи тестування Testing Galaxy Світлана Мережко. Вона 8 років працює тестувальником програмного забезпечення. Щоб стати її колегою, "вчитися доведеться довго, самостійно і на курсах", - вважає Світлана.

"Я постійно навчаюся онлайн. Сидячи вдома можна і англійську мову вивчити, і навчитися програмувати, - розповідає Світлана. - Можна читати необхідну літературу, дивитися відео, проходити практичні завдання, які автоматично перевіряються на правильність рішень. Навчання онлайн дає будь-які знання абсолютної якості".

При цьому між освітніми онлайн-платформами існують і вагомі відмінності. Деякі майданчики прагнуть якомога більше наблизитися до стандартів академічної освіти. Вони розміщують тривалі курси, створені провідними навчальними закладами світу, які пропонують поглиблене знання предмета. Найбільш показовим прикладом є Coursera – найбільша в світі платформа онлайн-освіти.

Водночас існують майданчики, які не прагнуть вписуватися в університетські рамки. Вони розміщують більш короткі курси, покликані швидко навчити слухача конкретних практичних навичок. Такі курси можуть посприяти професійному розвитку або заповнити той самий skill gap, що здатний перешкодити розвитку кар'єри. До подібних платформ відноситься популярна на Заході Udemy, а в Україні за цією моделлю працює EDUGET.

"Сфера праці змінюється швидше, аніж будь-коли, завдяки розвитку технологій, автоматизації та глобалізації, - вважає глава Udemy Денніс Янг. – Тож людям потрібно не відставати".

Як бачимо, сьогодні нові знання можна отримати з різних джерел. Однак професіонали бачать відчутні переваги в онлайн-курсах. Вони дозволяють освоїти нові навички, не виходячи з дому, не потонути у величезному потоці нової інформації чи прискорити процес навчання. І доступні вони не в недалекому майбутньому, а вже тепер.

  

 


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Курс на Online ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: