Паризька привабливість Printemps

0 коментувати
Паризька привабливість Printemps

Мистецтвознавці і шопоголіки усього світу вимовляють назву цього знаменитого паризького універмагу з відтінком захоплення. Printemps - живий запис в книзі історії довжиною в 150 років

Все почалося в 1865-му. Це був рік закінчення Громадянської війни в США, рік виходу в світ книги Льюїса Керролла «Пригоди Аліси в Країні чудес» і рік відкриття торгового дому Printemps в самому серці Парижа. До слова, в перекладі з французької «Printemps» означає «весна».

Весняна лихоманка

Засновник Printemps Жюль Жалюзо знав одну важливу істину: якщо у тебе самого не захоплює дух від того, що ти робиш, як ти зможеш заразити цим інших. Першим, кого він заразив своєю «Весняною лихоманкою», став талановитий французький архітектор Поль Седій. Саме він відобразив у грандіозному проекті будівлі дух месьє Жалюзо.

Вибираючи місце для свого дітища на бульварі Осман, Жалюзо проявив чудове чуття - його вибір припав на самий центр паризького району, який дещо пізніше місцеві жителі назвуть «Великим трикутником». Він знаходиться між вокзалом Сен-Лазар, церквою Мадлен і знаменитим на весь світ Гранд Опера - паризьким оперним театром (нині Опера Гарньє). Сам же проект Printemps був настільки сміливий, що парижани спочатку навіть намагалися протестувати проти цього розкішного «монстра».

Архітектурний шедевр

 


Будівля в дусі Ренесансу представляла собою архітектурний «коктейль» з каменю, мармуру, граніту, кованого заліза і позолоченої бронзи. Високі склепіння, величезні вікна, двері, що обертаються, фасади з потрійними перемичками, які підтримували сталеві колони з безліччю гірлянд, статуй, каскадів плодів і консолей, неймовірна за своєю красою мозаїка... Printemps явно вибивався зі звичного ряду манірних будинків, збудованих в стилі Наполеона III.

Але хіба купка незадоволених могла зупинити наступ «Весни»? Шкода, ніхто з них не дожив до наших днів, інакше б вони з подивом дізналися, що фасад Printemps і його величезний вітражний купол, розташований над головним рестораном універмагу, увійшли до списку історичної спадщини Франції.

3185 шматочків скла, і вуаля!

У куполу Printemps роботи знаменитого французького майстра-скляра Брієра теж є своя дивовижна історія. Він був зібраний значно пізніше самої будівлі, в 1923 році, і для його спорудження було потрібно цілих 20 років! Розміри купола вражають: 20 метрів в ширину і 16 метрів у висоту. Щоб створити цей твір вітражного мистецтва в стилі модерн, знадобилося 3185 різнокольорових скляних деталей. Денне світло, що проникає крізь нього, створює неповторну атмосферу гармонії всередині будівлі і висвітлює ресторан, розташований на шостому поверсі Printemps de la Mode.  

У 1939 році, на початку Другої Світової війни, купол розібрали, щоб уберегти його від бомбардувань. Скляні деталі зберігалися в недоторканності до 1973 року. Купол відтворив онук майстра Брієра, керуючись планами свого іменитого діда, які збереглися в сімейному архіві. А в 1975-му фасад, оздоблений фігурами «Пори року», виконаними скульптором Анрі Шапуї, і вітражний купол будівлі увійшли в число історичних пам'яток Франції.

   

Ефект Фенікса

Навесні 1881-го дітище месьє Жалюзо ледь не загинуло в вогні. Пожежа трапилася 9 березня о 5 годині ранку. Вітрини Printemps освітлювалися газовими ліхтарями. Один з них став причиною загоряння - у відділі тканин спалахнула завіса, і незабаром полум'я охопило всю будівлю. Жюль Жалюзо зробив все можливе і неможливе, щоб Printemps відродився з попелу всього за кілька місяців. Здогадайтеся, хто спроектував нову будівлю універмагу. Так-так, це був Поль Седій!

А через 7 років після пожежі, в 1888-му, месьє Жалюзо проводить в Printemps електрику, на крок випереджаючи не тільки своїх конкурентів, але і саму паризьку мерію.

Справи йдуть настільки успішно, що в 1907 році в Printemps планують розширення, і знову це відбувається навесні. 23 травня в основу нового магазину в стилі модерн (в наші дні він зветься Printemps de la Mode) закладають першу цеглину. У 1912-му в павільйоні Primavera з легкої руки знаменитого мистецтвознавця Рене Гільера відкривається перша художня студія.

1930 рік знаменитий відкриттям чоловічого магазину Brummell. Цей простір чоловічої моди було названо на честь британського денді, який жив в XVIII столітті та був відомий як «король моди».

У 1995 році, до 130-річчя універмагу, було приурочено оновлення шести поверхів Printemps de la Mode. У повномасштабну реконструкцію 20 000 м2 універмагу, на яку знадобилось два роки робіт, було інвестовано понад 200 мільйонів доларів.

Наші дні


  

В даний час універмаг займає три будівлі, об'єднаних переходами на рівні третього поверху. Один з цих переходів з'єднує Printemps з «сусідом» - магазином спортивного одягу Citadium.

З чудової панорамної тераси Printemps відкривається приголомшливий вид на Париж. Універмаг нагадує невелике місто, що займає обидві сторони бульвару Осман. На одній з них розташований відділ Printemps de la Mode, де продається одяг для жінок і дітей, а також аксесуари. На п'ятому поверсі цієї будівлі знаходиться найбільший в світі магазин косметики і парфумерії. Тут же розташований і знаменитий Браммелл, який зараз називається Printemps де l'Homme. А третя будівля під назвою Printemps de la Maison (меблі, товари для будинку і подарунки) розташована на протилежному боці бульвару.

Крім того, в Printemps є величезний гастрономічний відділ з відмінним вибором вин і 7 ресторанів, один з яких розташований прямо на даху торгового центру. Так, і неодмінно загляньте в кондитерську Brasserie Printemps - вся випічка тут готується за рецептами XIX століття.

Високий клас сервісу від Printemps здатний перетворити покупки на справжнє задоволення: персональні стилісти, «шопінг без пакетів», миттєве повернення податку, приватні лаунж-зони і доставка по всьому світу.

Вітринна еволюція

Напередодні Різдва між Printemps та Galeries Lafayette, яка є сусідом першої, відбувається святкова «битва» вітрин, яка триває вже друге століття.

У наші дні знамениті на весь світ вітрини Printemps переживають друге народження, і на цей раз - електронне. Принцип їх роботи заснований на голопанораграмі - новій формі голограми, що дозволяє робити 180-градусний огляд представлених товарів прямо на вулиці. За допомогою мініатюрної клавіатури прямо на вітрині можна детально розглянути ту чи іншу річ, не заходячи в магазин. Більш того, з її допомогою можна у будь-який час дня і ночі замовити вибрані речі і отримати їх протягом декількох годин.

Очевидні паралелі

Чи помічали ви, що центральні вулиці столиць світу мають багато спільного? Це місце «проживання» найрозкішніших магазинів. Глобалізація, скажете ви, і будете мати рацію лише частково. Швидше, це природне людське прагнення до комфортного шопінгу в режимі «все включено».

Незабаром в серці Києва відродиться саме такий універсальний магазин, і ім'я йому ЦУМ. А паралелі з тим же Printemps настільки очевидні, що можна з упевненістю сказати: Центральний універмаг України вбере все най-най, не втративши при цьому своєї самобутності.

Скляний атріум київського ЦУМу і купол, що вінчає його, схожий на вітражний купол паризького Printemps. Вони були спроектовані британською архітектурною студією Benoy: архітектор Роберт Бішоп на одній із перших зустрічей буквально на серветці накидав будівлю ЦУМу, пронизану світлом. Більш детальне опрацювання конструктивних деталей зажадало часу. Купол проектувався та вироблявся в Німеччині півроку. Зате на майданчику скляний «конструктор» зібрали буквально за лічені дні. Денне світло, проникаюче через купол, розподіляється по універмагу через атріум нерегулярної форми і зміщеного відносно свого вихідного місця від поверху до поверху.

Природне освітлення подарує оновленому універмагу відчуття справжнього життя. Тут будуть представлені близько 300 світових брендів - кращого вибору марок вище середнього і преміум класів, зібраних воєдино, ви не знайдете в нашій країні ніде.

У проекті відродження ЦУМу були враховані всі ключові «прикмети» ідеального сучасного універмагу: дворівнева підземна парковка на 180 місць, відкрите планування основних поверхів, унікальний формат простору для торгівлі продуктами - фуд-хол площею 2,5 тис. м², з багатим вибором товарів. Буде і поверх, відведений під кафе, бари і ресторани з панорамним терасою загальною площею приблизно 1000 м², що дозволяє поглянути на Київ з висоти пташиного польоту.

Потерпіти до відкриття залишилося зовсім небагато - всього три місяці.

 

ФАКТИ ПРО Printemps

РІК ЗАСНУВАННЯ: 1865

ЗАГАЛЬНА ПЛОЩА: 44 000 кв. м

КІЛЬКІСТЬ ПОВЕРХІВ: 3 будівлі з різною кількістю поверхів (5 + 9 + 7 = 25 поверхів + нульовий поверх і підземна парковка).

КІЛЬКІСТЬ МАРОК: понад 300 світових брендів

ЦЕ ЦІКАВО: В Printemps є так звані «8 золотих днів», протягом яких на багатьох товарних етикетках можна виявити жовте коло - знак низької ціни. Традиційні «Золоті» восьмиденні проходять навесні і восени, а тематичні розпродажі тут влаштовують щомісяця.

  

ФАКТИ ПРО Цум

РІК ЗАСНУВАННЯ: 1939

ЗАГАЛЬНА ПЛОЩА: близько 45 000 кв. м

КІЛЬКІСТЬ МАРОК: 400 брендів, з яких 40 будуть ексклюзивно представлені на ринку України тільки в Цумі

ЦЕ ЦІКАВО: Фасад ЦУМу, споруджений в 1939 році, буде збережений після реконструкції будівлі в незмінному вигляді. Його реставрація, в рамках якої були очищені гранітні плити, засклені віконні прорізи і відновлені стіни 6-7-го поверхів, вже закінчена. На даний час зведені всі 7 поверхів будівлі, а також виготовлений і змонтований скляний купол, що увінчує атріум універмагу.Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів