Тренди книжкового світу в 2016 році: папір, фентезі і незалежні видавці

0 коментувати
Тренди книжкового світу в 2016 році: папір, фентезі і незалежні видавці
© Pixabay

Які зміни чекають на літературний світ, книжковий ринок і читачів в 2016 році?

У книжковому світі визначилися кілька тенденцій, які дозволяють стверджувати, що на нас чекає багато цікавого. 

Пророкування про перемогу електронної книги над паперовою виявилися помилковими. Паперова книга зберігає свої позиції і тримає їх досить міцно. За даними Nielsen BookScan, на які посилається Los Angeles Times, в грудні 2015 було продано 571 млн друкованих видань, що на 17 млн більше, ніж роком раніше. У той же час електронні книги, яким пророкували 50-60% частку ринку, зараз займають лише 25%. Продажі цього року показують, що немає демографічних груп, які б вважали за краще читати з паперу. 95% топових книг минулого року продавалися в друкованому вигляді.

Кінопромисловість сприяє популяризації читання. Тільки-но на екрани виходить черговий відомий фільм, наприклад, «Зоряні війни: Пробудження сили», в книгарнях зростає попит на всі видання, пов'язані з обговорюваною тематики. Видавці теж раді старатися, збільшуючи кількість назв та тиражі в затребуваних у цьому контексті жанрах і форматах. Культурне життя дедалі більше стає взаємозалежним.

Письменники змушують своїх шанувальників чекати, не поспішаючи радувати продовженням романів, які завоювали серця, або новими творами. Назва давно відома, фанати знемагають, HBO випустив останні серії останнього сезону, а автор не називає дату виходу нової книги, кажучи «коли закінчу, тоді і буде». Особливо часто це явище спостерігається в жанрі фентезі. Простір, який звільнився, заповнюють нові імена. Ось не так давно Букерівський лауреат 2015 року ямайський автор Марлон Джеймс заявив, що пише нову книгу — «африканську Гру престолів».

Об'ємний книжковий нон-фікшн втрачає популярність. Цим він «зобов'язаний» всесвітній Мережі і всіляких стартапам, що доносять інформацію до читачів безпосередньо і без обмежень. Цифровий світ дозволяє об'єднати в одному місці в один час текст, аудіо, відео, карти і різний інтерактив, роблячи сторітеллінг багатовимірним і відтісняючи читання на задній план.

Наперед виходять незалежні видавці. Так, премія National Book Awards (Національна книжкова премія США) продемонструвала, звідки бере коріння найкраща молодіжна література. Незалежні видавці з малими тиражами і часто більш тісних відносинах з читацькою аудиторією здатні брати на себе більші ризики, ніж великі видавничі будинки, і знаходити в масі справді блискучих авторів і захоплюючі твори.

Книжковий світ стає все більш глобальним і різноманітним. Нобелівська премія з літератури в 2015 році пішла російськомовному автору Світлані Алексієвич. До того ж вона пише в жанрі нон-фікшн. У той же час американським письменникам престижна премія не діставалася з 1993 року, з часів Тоні Моррісон. Американська література, на відміну від своїх позицій в ХХ столітті, тепер вважається «занадто ізольованою, занадто замкненою».

Читайте про найкращі книжкові новинки, найцікавіші та найпопулярніші твори, а також про найкращих авторів у спецпроекті Книги НВ і інтернет-магазину Yakaboo.ua.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів