Навіщо нам справді потрібна музика? Точка зору піаніста

1 коментувати
Навіщо нам справді потрібна музика? Точка зору піаніста

Сучасний маркетинг вважає музикантів тими, хто задовольняє потребу людей "перетравлювати їжу під щось більш милозвучне, ніж вечірні новини"

Дивно, як легко сучасну людину переконати в тому, що якийсь блогер Коля Думавич розуміє і говорить про життя більше, ніж вся плеяда музичних геніїв минулого і сьогодення.

Сучасний маркетинг академічної музики висуває ідею задоволення, як основну користь від музики, а музикантів вважає тими, хто задовольняє потребу людей "перетравлювати їжу під щось більш милозвучне і мелодійне, ніж вечірні новини".

Музиканти, тим часом, давно змирилися з долею безробітних або ж освітян, або ж носіїв духовних багатств світу, які лабають. Яке, своєю чергою, "нікому вже не треба" і "та хто це буде слухати".

Послухайте! Невже ми і самі (музиканти) забули, чию музику ми граємо? Для чого вона дана і що з нею потрібно робити? Пушкін і Моцарт, Кант і Бетховен, Ніцше і Вагнер, Шостакович і Мамардашвілі, і нескінченне перерахування великих умів світу, що говорять про одне і те ж різними мовами?

Для того щоб почути Хайяма – потрібен переклад, для того щоб італієць читав Бродського – потрібен переклад. А який переклад потрібен для Монтеверді? Баха? Шумана? Лігеті?

Складно істинно розуміти музику, якщо зараз крім машини, грошей, лялечки і відпустки тобі нічого не потрібно

Так, це складно. Складно істинно розуміти музику. Особливо, якщо в дитинстві тебе гнали в кімнату, щоб не заважав, якщо були тільки школа, вулиця і дім. Складно, якщо зараз крім машини, грошей, лялечки і відпустки тобі нічого не потрібно.

Але якщо раптом, ти прокинувся вранці (а таке буває) і відчув спрагу. Настільки сильну спрагу, що: ти біжиш на кухню, п'єш воду, а спрага не проходить; біжиш на вулицю, дихаєш і дихаєш, а вона залишається; ти притискаєш до грудей жінку, а в тобі, як і раніше, порожньо...

Кожен з нас може так ось раптово прокинутись вранці і усвідомити, що весь цей мотлох речей і ооблич, фраз і свят - порожній, як ящик, що залишився порожнім після відходу однієї єдиної людини за все життя, яку ти любив. Життя порожнє.

І хто в цьому винен? Це ти спустошив її. А ось у творця вона ніколи не буде марною, доки його проймає тремтіння від одного звуку, від ідеї, від погляду! Музика – та мова, яка здатна задовольнити ту саму спрагу. У музиці всі трактати світу. Всі думки, вся любов. Там є все, що є на землі, але в такій формі, щоб тебе максимум поранити, але ніколи не вбити.

Вбиває тільки порожнеча.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів