Люди чуття і люди мозку. Як прийняти найважливіше рішення в житті, – американський блогер

0 коментувати
Люди чуття і люди мозку. Як прийняти найважливіше рішення в житті, – американський блогер

Поки ви зі своєю парою йдете по красивому синьому містку життя, він поступово провалюється у прірву. Прірву під назвою «Час прийняти Рішення»

Немає жодного способу "нормально" почати відносини. Деякі ходять на побачення, потім на друге побачення, і одного разу обидва розуміють, що тепер у них відносини. Інші починають зустрічатися, але залишають питання відкритим до того часк, поки розмова «Так, ми дійсно зустрічаємося?» не надає відносинам офіційний статус. Іноді спочатку виходить платонічна дружба, напруга зростає, і раптовий поцілунок раптом запалює полум'я. Але у всіх зазвичай є перший раз, коли відбувається ось це:

 

І раптово ви виявляєте себе ось тут:

Ваші нові відносини тепер завжди з вами, навіть якщо ви не разом. Ви залишили все чортове людство осторонь і відчуваєте себе прекрасно. Потім відбувається це:

 

Тепер ви розумієте сенс всіх любовних пісень. Кілька місяців все продовжується в такому ж стилі, але потім ви починаєте помічати деякі зміни. Єдинороги потихеньку перетворюються на коней, а потім в велосипеди. А в один прекрасний день ви раптом просто перестаєте їхати. Ідеальний чоловік, якого ви зустріли, починає говорити і робити неідеальні речі. Деякі милі дрібнички, які ви обожнювали в ньому раніше, тепер починають дратувати. Ви починаєте підозрювати, що зустрічаєтеся з повним дурнем.

Бувають випадки складніше, коли метелики і веселки перетворюються на фрустрацію і глибоке розчарування, а відносини, що піднімали вас до небес, тепер вас відправляють у нокаут. Всі негативні якості, яких ви не помітили в тумані закоханості, тепер ніби спеціально лізуть вам прямо в обличчя, захоплюючи вас все менше. Більшість відносин у цій точці закінчуються.

Але буває так, що, побачивши темну сторону свого партнера, ви робите крок назад і уважно дивитесь і хороше, і погане. Відкладаєте в сторонку і рожеві окуляри, і ті, через які видно тільки те, який він дурень, і нарешті розумієте, з ким зустрічаєтеся насправді. З унікальною, красивою, іноді придуркуватою людиною.

Іноді вона найкраща, а іноді – найгірша. Вона ваш найкращий друг і ваш тягар. І ви приймаєте рішення, що вона вам подобається. І ви продовжуєте своє життя разом.

І ось, як тільки все нарешті стало простим і зрозумілим, відбувається дещо ще.

Суспільство не любить, коли відносини тривають занадто довго. Для суспільства відносини – це короткий трамплін на перевірку, інкубатор, який готує вас до Рішення. І якщо занадто багато років проходить без Рішення, суспільство вважає, що щось точно не так. Щоб виправити це, суспільство почне тиснути на пару з усіх можливих сторін.

Є люди, які більше і сильніше суспільства. Але більшість з нас не такі. Для більшості з нас громадські правила – наші власні правила, так що поки ви зі своєю парою йдете по красивому синього містку життя, він поступово провалюється у прірву. Прірву під назвою «Час прийняти Рішення».

Ваші стосунки зобов'язані конвертуватися у «все і назавжди» або «нічого і ніколи більше». Негайно. Хоча звичайна жива людина зазвичай не обладнана для прийняття Рішення. Ми створені для короткого життя, де зобов'язання на всю решту 60 років якось не запрограмовані. Ми ростемо в невеликих групах, в яких дуже мало доступних варіантів для вибору. Більшість з нас в момент, коли стикаються з Рішенням, мають вельми мізерний досвід відносин і абсолютно нічого не розуміють про самих себе – тих себе, які тільки почали нормально жити.

Ставки занадто високі, у вас починається паранойя, щоразу, коли здається, що відповідь дозріла, ви знаходите аргументи проти

Але суспільству наплювати. Так що вирішуй!

Людство придумало чотири головних методи прийняття Рішення:

Метод 1: нехай вирішує друга людина.

Найпростіший спосіб змиритися з Рішенням – це просто перекласти його на іншого. Вибираєш пасивну позицію, ніби ти на плоту, який несе вниз по річці, на течію ти ніяк не впливаєш – твоя доля в руках провидіння і інерції. Тобі виповнилося 20-25? Отже, знайдеш партнера і вийдеш за нього, хто б це не був, якщо він захоче. І не важливо, підходять тобі ці відносини, чи ні.

Метод 2: дозволити своїм первісним інстинктам вирішити за вас.

Це для тих, хто воліє не бути занадто пасивним у питанні Рішення. Другий найпростіший шлях – дати своїм глибоким тваринним почуттям волю і зробити вибір з їх допомогою. Прийняття Рішення – це насправді нагадування, що кожен з нас складається з набору внутрішніх голосів, що збереглися з різних етапів еволюції. У кожного голосу є своя роль у картині нашого звичайного життя, але як тільки справа доходить до чогось настільки важливого, як Рішення, у вас в голові відразу починається битва за вплив. А в цій битві ніхто не може бути сильніше первісних інстинктів.

Познайомтеся з ними:

А) Любов

На базовому рівні багато хто схильний до прихильностей, маючи потребу в них. І якщо ви знаходитесь у відносинах досить довго, зрештою, починаєте любити цю людину, навіть якщо вона вам не подобається. Ви знаєте її як облупленого, ви турбуєтеся про неї, той факт, що вона на вас розраховує, робить вас дуже лояльним. Це і є любов - така ж, як та, яку ви відчуваєте до членів своєї сім'ї, близьких друзів, і яка зберігається навіть після того, як величезна любов пройшла. Цей глибокий емоційний зв'язок робить саму можливість розставання з об'єктом буквально неможливою. Це – гарний спосіб прийняти Рішення, тому що у вас є сильні, здорові відносини, а їх розрив здається трагедією.

Б) Страх

Люди – великі професіонали у сфері прийняття важливих життєвих рішень під тиском страху, а коли справа доходить до Рішення, страх коштує багато.

По той бік мосту життя, за яким тече річка «Хворобливе розставання» живуть страхи смерті на самоті, цокання біологічного годинника, банальне небажання страждати і багато місяців нудьгувати за партнером, ну і, звичайно, страх потім пошкодувати про невірний вибір.

З іншого боку, там, де шлюб назавжди, лише трохи веселіше. Тут живуть страхи зайвої відповідальності, вічної заборони на секс з іншими людьми, неприйняття батьків партнера і, знову ж таки, страх пошкодувати про невірне рішення.

Різні люди відчувають ці страхи з різною інтенсивністю. І для тих, чиїм життям страхи повністю керують, все зазвичай набагато простіше: конкретний страх, який тримає вас за горло сильніше інших, і приймає остаточне Рішення.

В) Его

Ваше его тим часом захоплено готує слайди. В залежності від того, що важливо для вашого его, презентація може складатися зі списку, що доводить, наскільки ваш партнер ідеальний: його зовнішність, вік, сім'я, розум, робота, гроші, риси характеру і так далі. А може бути, на слайдах буде написана історія, яку ви самі написали у себе в голові багато років тому – історія про те, як повинно проходити ваше життя. Ваше его проаналізує поточний стан справ і порівняє його з діаграмами на слайдах. Рішення буде засновано на отриманому результаті.

Ну, а поки его включене глибоким дослідженням, іноді йому раптом терміново хочеться обожнювання, захоплення, уваги. Якщо цей голод стане занадто сильним – він може перекрити раціональну сторону питання, і его віддасть свій голос всупереч даним на слайдах.

Г) Сексуальне бажання

Це – найпростіший персонаж з вашої голови. Якщо кожен день давати йому однаковий сендвіч з сиром на обід, а потім раптом запитати, чи не хочеться йому спробувати весь асортимент меню, він відповість «так». Якщо, звичайно, ваш сир не грандіозно-неймовірно-фантастично прекрасний.

Отже, ці чотири первісні сили висловлюють свою думку одночасно. Є щасливчики, у яких всі голоси думають одне і те ж. У більшості всі думають різне, але хтось один кричить голосніше за інших. В обох випадках Рішення приймається досить легко.

Але що ж відбувається, якщо ваші первісні сили не дають чіткої відповіді?

Метод 3: довіритися своєму чуттю

Коли Рішення не очевидне, інколи є сенс прислухатися до свого чуття. Воно покладається на інтуїцію і задає одне просте питання: чи відчуваю я, що це правильно?

Ваше чуття не вертиться і не робить натяків. Коли воно відповідає на питання, це просте «так» або просте «ні». Тут не буде місця нюансам, що добре для чогось настільки важливого і великого, як Рішення. Для більшості людей це працює.

Але є люди, які не бажають бути пасивними вершителями Рішень, емоційними вершителями Рішень або інтуїтивними вершителями Рішень. Вони не будуть звертатися до первісних або інстинктивних голосів, вони будуть добиратися до суті питання всупереч голосам – грунтуючись на своєму досвіді, доказах, аргументах і фактах. Ними не керує страх, інстинкти, его або сексуальне бажання, вони діють раціонально. Люди, які приймають рішення мізками.

Коли Рішення доводиться приймати їм – у них починаються великі проблеми.

Метод 4: розібратися за допомогою мозку.

Префронтальна кора – це щось на зразок мозку у мозку. Це частина, яка аналізує інформацію, складає плани та прогнози, зважує факти. Чудово користуватися тим, що напрацьовує ця частина, коли справа доходить до висновків як діяти, якщо тільки вона знає правила гри і має доступ до об'єктивної інформації. Тільки от якщо ви маєте справу з Рішенням, ваш мозок зробить той же фокус, до якого вдається, коли на дорозі трапляється розвилка – подумає, оцінить і проаналізує шлях до найоптимальнішого рішення.

Але щось настільки важливе і постійне, як Рішення, вимагає віри, а для віри необхіднн джерело. Немає джерела – немає Рішення. Джерело віри для серця – любов і зацікавленість в іншій людині. Джерело віри для его – його презентація зі слайдами. Страх і сексуальний потяг черпають свою віру в очевидному – у страху і сексі. Чуття спирається на інстинктивні відчуття, засновані на досвіді. А люди інертного типу отримують свою віру з віри іншої людини. Ці джерела дозволяють людям приймати Рішення досить швидко і без мук.

Мозок чує ці голоси, але відкидає віру раз за разом – йому потрібно щось раціональне. Для мозку тільки надійне і шановане джерело може бути справжнім доказом. Побажаємо йому удачі в цій нелегкій справі.

Якщо ви людина мозку, коли справа доходить до Рішення, ви спробуєте не бути собою. Тому що мозок, при всій повазі, у цій ситуації не рятує – адже тут усе висновки досить невтішні, а доказів не знайти. Давайте подивимося, як це може відбуватися.

Ви подивіться з мосту на той бік річки, за яким знаходиться шлюб, і побачите там будинок. Це будинок того життя, на яке ви збираєтеся підписатися. Вам насправді подобаються ваші стосунки, тому те, що ви бачите в будинку, виглядає добре. Але ще будинок здається загадковим, адже ви не знаєте, яким чоловіком або дружиною буде ваш партнер, як ви обидва можете змінитися з часом. Тут майже немає конкретики. Тому ви повертаєте голову і дивитесь на ту сторону, де знаходиться хворобливе розставання. Ви бачите доріжку і пару, яка спускається по ній вниз.

Ця дорога – життя, яким ви будете жити, якщо вирішите закінчити свої стосунки, в тому числі і інший шлюб, до якого ви прийдете. Шлюб, який міг би трапитися.

Яким міг би бути той, інший шлюб, та які пригоди можна зустріти на цій дорозі? А раптом ваше життя на цій дорозі буде набагато щасливіше, ніж те, що в будинку на протилежному боці? І ваш партнер теж може бути щасливішими десь в іншому місці. А можливо, ви обернетеся і зрозумієте, що зробили найбільшу помилку в своєму житті. Нічого не знаючи про цю доріжку, ви ніяк не можете порівнювати її з будинком. Ніяких істотних доказів.

І ви звертаєте увагу туди, де є хоч якісь факти – на свої поточні відносини. Ви зробите великий графік з усіма "за" і "проти" у ваших стосунках. Він буде таким:

  

Просто супер, а далі що?

Продовження читайте в розділі Блоги. Слідкуйте за оновленнями.

Оригінал публікації на сайті Wait But Why

Wait But Why час від часу пише щось новеньке. Ми посилаємо кожен пост по email більш 230,000 осіб – введіть свою адресу тут, і ми додамо вас до списку (ви будете отримувати лише кілька листів на місяць). Ви також можете слідкувати за Wait But Why в Facebook і Twitter.

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Wait But Why. Републікування повної версії тексту заборонено

Більше точок зору тут

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів