Лаятися чи ні. Як говорити з дітьми про мат, – дитячий психолог

0 коментувати
Фото: luminastock/Depositphotos

Фото: luminastock/Depositphotos

Правила ігнорування матів і лайки повинні виконуватися як дорослим, так і дітьми

Днями 9-річна дочка моєї подруги "принесла" з вулиці кілька цікавих слів з проханням пояснити їхнє значення. Подруга відмінно впоралася із завданням, але після цього ми ще кілька годин дискутували в Skype, що ж означає один з матів – кожна з нас вкладала в це слово різне значення. І тут же я згадала випадок 15-річної давності: випадково виявила листочок, на якому старанним почерком моєї 9-річної племінниці було написано 50 матів. Причому більшість з них я взагалі бачила вперше. Невелике делікатне розслідування показало, що 50 лайливих слів були потрібні, щоб викликати гнома. З огляду на, що гном так і не прийшов, метод не робочий, не витрачайте час.

Але як же говорити з дітьми про лайки і мат? Адже часто хлопчики і дівчатка у віці 4-9 років починають активно лаятися і матюкатися. З одного боку це цікаво, з іншого – спосіб вписатися в групу однолітків, з третьої – привернути увагу або впоратися із сильними емоціями. І тут, як і в питаннях з сексом, найважливіше – як батьки відреагують.

  1. Спокій тільки спокій!

Ваш син або дочка можуть до кінця не розуміти значення мату. Тому будьте спокійні і поясніть, що слово, яке дитина використала, не дуже хороше. Воно може зашкодити почуттям інших людей. Це важливо проговорити, щоб запобігти використанню лайок в подальшому.

  1. Обговоріть значення слова

Можна запитати дитину: як ти думаєш, що означає це слово? Навіщо в цій ситуації ти використовуєш саме його? І далі  роз'ясніть, чому варто уникати матів. Наприклад: "Це слово позначає деякі інтимні частини тіла. Ми не використовуємо його в нашій родині". Або: "Це слово проявляє неповагу до певних груп людей".

  1. Створіть правила для лайки

Правила ігнорування матів і лайки повинні виконуватися як дорослим, так і дітьми. Тоді ви можете апелювати: "Пам'ятайте, це слово, яке ми не використовуємо в нашому домі". Так, вам теж доведеться стримувати себе і замість короткого, але ємного мату говорити: "Я відчуваю себе дуже засмученим/засмученою, сердитим/сердитою".

Хваліть дитину, коли бачите, що вона стримує себе в пориві гніву

Таким чином, ви вчите дітей різними способами виражати свої почуття. Якщо дитина все ж почула мат з ваших уст, поясніть, чому ви лаялися.

  1. Хваліть дітей за уникнення мату

Хваліть свою дитину, коли бачите, що вона в пориві гніву або злості стримує себе. Або коли хтось із дітей обзивається нехорошими словами, а ваш син або дочка йдуть від ситуації, не відповідаючи тим же.

  1. "Чому їм можна, а мені не можна?"

Навіть якщо у вашій родині не прийнято використовувати мати, діти можуть чути їх на вулиці. І вам потрібно бути готовими відповісти на питання, чому хтось каже погані слова. Ви можете сказати, що люди в різних сім'ях мають різні правила.

Текст публікується з дозволу автора

Оригінал

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Більше блогів тут

 

«Діалоги про майбутнє»

НВ представляє: «Діалоги про майбутнє» з Уільямом Тейлором, Павлом Шереметою і Дмитром Кулебою.

Київ-Вашингтон-Брюсель
Яке місце займає Україна у цьому трикутнику? Якою нашу країну бачать у Європі та США?

Відвідати лекцію
Ukraine-2020

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Також на НВ style

Також на НВ style

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: