Десять спостережень про американську медицину, - точка зору

0 коментувати
Десять спостережень про американську медицину, - точка зору

Моя велика декретна подорож в Америку – це занурення на пару місяців в американське життя, як воно є. Пірнула і вивчаю

Подорож декретна, а значить, левова її частка проходила у безпосередній близькості від американської медицини. А часом - в її надрах. Система на перевірку виявилася зовсім іншою. Зі своїми великими плюсами і мінусами.

Підсумок. 10 спостережень про американську медицину (репортаж ведеться з її надр - із залу очікування Emergency).

1. Головний постулат: американська медицина – це бізнес із порятунку життів. Так, безкоштовної медицини в США немає. Так, медицина в США – це бізнес, а не соціальна сфера.

2. Соціальну функцію в США виконує страховка. Так, є гігантська кастова система медичних страховок. Від страховок для бідних до страховок, які покривають усе. Так, без страховки хворіти в США космічно дорого. Наприклад, викликати швидку може коштувати від $1000 до $10 000. Не жартую. Ні, оформити страховку не складно. Так, іноземці теж можуть. Так, тут не дадуть померти. Але потім попросять круглу суму за ваш порятунок.

3. Лікарі окремо, шпиталі окремо. У лікарів - приватні практики, які не схожі на лікарні, швидше - на медичні офіси. Американці змінюють лікарів, пробують нових, іноді їздять до лікарів за 50-60 км. Є ще не окремі кабінети, а Emergency. Це місце, яке працює 365 днів у році, з 8 ранку і до 8 вечора, і куди хворі приїжджають з усім терміновим, але не смертельним. Як правило, це дуже комфортні невеликі офіси, в яких одночасно приймає близько 10 лікарів, яких ми б назвали терапевтами. Є муніципальні центри (щось на зразок наших поліклінік). На лікарні в нашому розумінні більш або менш схожі шпиталі. В них оперують, приймають пологи і взагалі вирішують питання життя і смерті. Шпиталі в США, в яких я була, побудовані значною мірою на гроші меценатів. Причому таких сотні - таблички з їхніми прізвищами прикрашають довгі коридори шпиталів.

Американська медицина – це бізнес із порятунку життів

4. Протокол. У лікуванні будь-яких серйозних хвороб тут панує його величність протокол. Іншими словами - детальна інструкція для лікаря. Щоб у центрі Нью-Йорка і в якомусь крихітному містечку в Джорджії людину лікували однаково. При цьому у питаннях життя і смерті у лікарів - велика міра свободи. Але є і зворотна сторона цієї свободи - позови пацієнтів. Я звернулася до лікаря з отитом, і він мені прописав стандартне лікування, що включає антибіотик. Я запитала, чи обов'язковий він. Лікар відповів - по протоколу обов'язковий. А протокол порушений бути не може.

5. Питання - відповідь. Лікарі не читають довгих душевних лекцій. Вони не цікавляться усіма обставинами життя пацієнта і не роблять повний огляд. Навіть немовлят. Відповідають суто на поставлені питання. І якщо питання не пролунало - відповіді не буде. Іншими словами, якщо ви прийшли з вухом - лікар не буде слухати ваші легені, якщо ви не попросите.

6. Непунктуальність. Пекельна. Якщо вам призначили прийом у лікаря до 11:00, це ще взагалі нічого не значить. У кращому випадку вам доведеться чекати 15 хвилин. А іноді - більше години. Як мені пояснили - існує практика мультизапису. На один і той же час можуть записати двох-трьох пацієнтів.

7. Ліки. Чимало у вільному доступі. Наприклад, знеболювальний та снодійний. У цілодобових аптеках, яких в США безліч. Але в дуже цікавому форматі - це супермаркети з фармацевтичним відділом у найвіддаленішому кутку. Інших я не зустрічала, хоча, цілком можливо, вони є. Але більша частина ліків - за рецептом (електронним, до речі). Рецепт не видають на руки, а вводять в онлайн-систему, до якої є доступ у всіх провізорів у всіх аптеках.

8. Лікарі, медсестри, взагалі весь медичний персонал - заробляють досить багато. Саме тому лікарі так цінують свої ліцензії. Щодо медсестер – це, як правило, професія на все життя. Поводяться дуже мило. Знайомий лікар мені сказав, що навіть проходив якийсь спеціальний курс з навичок правильного спілкування з пацієнтами.

9. Медичні онлайн-консультації. Дуже цікавий сервіс, який тут користується великою популярністю. Тобто можу з дому отримати онлайн консультацію лікаря, це в рази дешевше, ніж очний візит. Таких сервісів у США безліч. Онлайн-прийом коштує істотно дешевше, ніж реальний. Ось два з них: Teladoc і MEMD.

10. Конвеєр. Шпиталі виписують пацієнтів за першої можливості. Наприклад породіль - на другий день. І на прийомах у лікарів все відбувається стрімко. Ніяких довгих прийомів. 5-10 хвилин - і ти вільний. З діагнозом, рецептом і гарним настроєм.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів