Чому данці, на відміну від українців, отримують задоволення від роботи. Блог українського програміста

2 коментувати
Фото: scanrail/Depositphotos

Фото: scanrail/Depositphotos

Відмінністю данської культури є поняття arbejdsglæde, тобто задоволення від роботи

Вважається, що працівник буде видавати результати краще і довше, якщо він відчуває щастя і прийняття групою.

Робота і спілкування повинні бути "хюгглі" (затишними). Гармонійна краса офісу, чистота та охайність, почуття безпеки – все це працює на підвищення коефіцієнта задоволення від роботи. Цей коефіцієнт регулярно вимірюють методом опитувань. У нашій команді він був 87%. Так як цей показник був на 2% менше, ніж в середньому по компанії, наш шеф додатково зібрав команду, щоб з'ясувати больові точки і усунути їх.

З мого особистого досвіду таких яскравих моментів було кілька. Коли я тільки влаштувався в телекомпанію TV2 (а вийти на нову роботу в Данії, як правило, можна тільки з першого числа нового місяця), мій новий шеф сказав мені, що вся команда 29 вересня їде в Амстердам на конференцію. Тому він порадив мені взяти відпустку на два останніх дні вересня на старій роботі і поїхати разом з ними. Незважаючи на те, що я фактично ще не значився в штаті, мені оплатили дорогу, проживання та участь у конференції. І технологію я підтягну, і з командою познайомлюся в неформальній обстановці. Я оцінив.

Ще був момент, коли я раптом став регулярно не встигати на нараду до дев'ятої ранку, і той же шеф поговорив зі мною, щоб з'ясувати причину. Оскільки справа була в дітях і їх садках-школах, то шеф запропонував перенести нараду для всієї команди на півгодини пізніше. Звучить як дрібниця, але коли це робиться заради тебе одного, це приємно.

Через кілька годин після обіду у багатьох людей з'являється бажання з'їсти чогось солодкого, і данці зробили з цього традицію – вся команда робить перерву і вирушає на пошуки шоколаду.

А ще для підвищення рівня arbejdsglæde в офісі є масажний кабінет з чотирма видами масажу. Безкоштовно.

Цікавий момент про навчання. У нас не рідкість, коли компанія купує книги або оплачує похід на конференцію.

У данській TV2, оскільки бюджет дозволяв, наш шеф запрошував різних зірок світу IT, щоб вони виступили у нас. Все неформально, з перервами на тортик.

Спорт

Кажуть, де два українці, там три гетьмани. У Данії не так: де двоє данців, там три клуби за інтересами. У нас був навіть клуб колекціонерів живопису, і в TV2 на стінах постійно висіла змінювана експозиція, яку потім скуповували члени клубу.

Окремо стояв спорт. По-перше, є клуб любителів спорту, суть якого в тому, щоб планувати спортивні заходи в компанії, а також відшкодовувати походи в спортзал членам спорт-профспілки. Втім, я ним не користувався, оскільки відшкодовували лише абонплату великих спортивних мереж, а я ходив у маленький, але гордий незалежний басейн поряд з домом, тож доводилося платити самому.

Що здивувало в спорті, так це масові міські заходи. Наприклад, DHL Stafetten – естафета на 5 км для команд з 5 осіб, організована під егідою компанії DHL. Фішка в тому, що кожна компанія в місті, велика і не дуже, виставляла свої команди, і стадіон Parken ненадовго ставав маленьким олімпійським містечком. В Україні теж стають популярними марафони серед компаній, але до копенгагенської масовості нам поки що бігти і бігти.

Де двоє данців, там три клуби за інтересами

Крім цього кожна компанія також ставила свій тент з пивом і барбекю, тож загальноміський спортивний захід ставав масовим пиво-прийняттям. Я чув, що данські бомжі, які злітаються на такий масовий івент збирати банки з-під пива, піднімають в сумі 100-200 тис. крон (1 банка – 1 крона), тобто $15-30 тис.

Якщо залишити пиво осторонь, то спорт дуже популярний і пронизує життя кожної компанії і кожної окремо взятої людини. З цієї причини данці в середньому живуть на 9-12 років довше українців. Ну і, безперечно, це об'єднує колектив. Наприклад, у Данії колеги можуть домовитися пробігти Iron Man разом, а в Україні це, як правило, спорт особистого досягнення. Відчуваєте різницю?

Офіс має надихати

Ну і звичайно, розповім про офіс, оскільки там ми проводимо третину доби.

Перше, на що відразу звертаєш увагу – це наскільки натхненно виглядає данський інтер'єр. Натхненно – ключове слово. Офіс в Данії апріорі виконаний в данському дизайні.

З декількох боків офіс оточений водою. У слові "Копенгаген" друга частина означає "гавань", тож води тут багато, і багато офіси мають шикарний вигляд. Обідати влітку на березі бухти без відриву від офісу – немислиме задоволення.

Усередині офіс TV2 виглядає як величезна "прірва". Філософія такого інтер'єру – захопити максимум сонячного світла і щоб у всіх було місце біля вікна.

Таку сміливу архітектуру в Україні не купиш. Хіба що взяти старий завод і переробити на величезний лофт. Інший офіс TV2, в місті Оденсе на острові Фюн, як раз був перероблений зі старого будинку ринку худоби. І за законом вони зобов'язані були зберегти в стіні раритетну лебідку для підйому корів.

Данці творчо використовують цей простір – наприклад, як амфітеатр для виступів начальства: особливо зайняті люди слухають виступ з другого-третього поверху.

У моїй улюбленій переговорці на стіну був інстальований розрізаний уздовж і вкритий лаком дерев'яний морський каяк.

Загалом, ти постійно перебуваєш в продуманому просторі і оточений красою, а людина – істота, яка прагне до гармонії. Якщо ти оточений техногенною красою, то фізично не можеш писати поганий код.

Негласно, данський офіс – це завжди місце для пустощів і творчості.

До витівок належать і провокаційні постери на стінах. Данська культура – досить розкута. Тому не лякайся, коли бачиш постери серіалів місцевого виробництва.

Чому данці такі?

Всьому виною відсутність комуністичних ідей, здоровий глузд, протестантська етика ("мені нічого приховувати") і закон Янте ("не думай, що ти особливий").

Українська ж мета – "не програти".

До речі, ось це бажання "не програти», «не підставитися», є однією з причин, чому ми важко йдемо назустріч новим контактам. Наприклад, у данців особистий номер телефону часто вказано на Facebook-сторінці, а в українців – практично ніколи.

Так, ми зараз такі, нічого страшного. Інші через це вже пройшли. Наприклад, в англійській мові є старе слово "to cabbage", яким називають крадіжку офісного приладдя (спочатку – залишків тканини кравцями).

Коли-небудь і ми наїмося.

Текст публікується з дозволу автора.

Оригінал

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Більше блогів тут

 

Журнал НВ
за спеціальною ціною

Передплата журналу Новое Время до кінця грудня дешевше на 100 грн! Передплатіть зараз на 12 місяців лише за 559 грн.

Передплатити журнал
Ukraine-2020

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Також на НВ style

Також на НВ style

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: