Жити всупереч. Рецензія на біографічний фільм з Ендрю Гарфілдом у головній ролі - Дихай

0 коментувати
Кадр з фільму Дихай
© IMDb

Кадр з фільму Дихай

В український прокат виходить біографічна драма Дихай - режисерський дебют актора Енді Серкіса, відомого за ролями Горлума, дракона Смауга, лідера приматів Цезаря і Верховного лідера Сноука з нових Зоряних воєн

Не те щоб Серкіс не знімався в нормальному, людському обличчі. За плечима актора достатньо яскравих ролей другого плану, просто асоціюється він в першу чергу з досконалим володінням технологією захоплення руху.

Для свого режисерського дебюту Серкіс не мудруючи лукаво вибрав близьку йому історію. Фільм Дихай заснований на реальній, місцями трагічній, але життєствердній біографії британського підприємця і трошки авантюриста Робіна Кавендіша, який захворів у самому розквіті сил на поліомієліт і залишився паралізованим до кінця своїх днів.

Сюжет

50-ті роки, Англія. Молодик на ім'я Робін, не маючи ні гроша за душею, але володіючи невгамовним темпераментом і приємним почуттям гумору, знайомиться з Діаною Блекер. Через деякий час Діана, під мляві протести своїх братів-близнюків, змінює прізвище на Кавендіш і вирушає зі своїм чоловіком в Африку.

А точніше до Кенії. Там Робін намагається побудувати кар'єру чайного брокера, в чому процвітає. Молода сім'я чекає первістка. Все йде добре. Поки одного разу вночі Робін знесилений не падає напівнепритомний. Тієї ж ночі він втрачає здатність самостійно дихати. Тієї ж ночі йому ставлять страшний діагноз поліомієліт, з яким живуть в середньому кілька місяців.

Робін Кавендіш з моменту постановки діагнозу проживе 36 років. За допомогою дружини і друзів, які вірили і не хотіли відступатися.


Дихай (2017) © IMDb

Дихай (2017) © IMDb


Сценарій і драматургія

Ця історія близька Енді Серкісу за непрямими причинами: його ділового партнера і співвласника студії Imaginarium Productions звуть Джонатан Кавендіш. Він єдиний син Робіна Кавендіша. Таким чином, тема для дебюту Серкіса лежала буквально на поверхні.

Дійсно, така історія - подарунок для дебютанта. Вона в міру трагічна, наповнена яскравими самовідданими персонажами і надзвичайно життєствердна. Тобто там, де не вистачить досвіду, завжди можна доопрацювати емоціями.

Що не зовсім справедливо у випадку з Енді Серкісом. Близький друг і соратник Пітера Джексона, він перетворює свій фільм на казку про жорстокість випадку і впертість в подоланні його наслідків. А ще про людську доброту, звичайно.


Дихай (2017) © IMDb

Дихай (2017) © IMDb


Будучи актором за, умовно, першою освітою, Серкіс наповнює свою історію калейдоскопом яскравих, дивовижно світлих персонажів. Єдиним негативним героєм тут стає головлікар лікарні, в якій лежить Робін, але навіть він не тягне на лиходія. Швидше на закостенілого дурня, опір якого треба подолати і рухатися далі.

Взагалі картина зовсім парадоксальним, для історії про паралізованого, чином наповнена рухом. Робіна перевозять з Кенії до Англії, з госпіталю в заміський будинок. Є туристична поїздка в Іспанію. Всі труднощі і надзвичайні ситуації долаються з правдоподібною легкістю і допомогою абсолютно незнайомих людей.

Фільм проникнутий внутрішнім світлом. Не в цукровому, примітивному сенсі і без перебільшень, а з якимось базовим, правильним посилом. Як відповідь на ті кошмари, що кояться в інших фільмах. Або в реальному житті. А можливо Енді Серкіс просто хороший хлопець, що й відбивається в його дебютному фільмі.

На початку картини Серкіс явно намагається намацати ритм і відчуває себе трохи невпевнено, але це швидко зникає і перед нами поступово вибудовується проста історія, яка дарує надію і показує, що вихід можна знайти завжди. Майже завжди.


Дихай (2017) © IMDb

Дихай (2017) © IMDb


Картинка

Перш ніж взятися за свій дебют, Серкіс працював другим режисером у Пітера Джексона на трилогії Хоббіт. У свого старшого колеги, крім уміння вести чітку розповідь, він навчився увазі до деталей. Куди б не вирушили герої фільму Серкіса, вони виявляються оточені приємними дрібницями: від собаки, який одного разу мало не вбив Робіна, до вина і оливок під час вимушеної зупинки в іспанській глушині.

В іншому ж фільм вирішений в теплих ретро тонах, за які відповідав видатний оператор Роберт Річардсон, який в різний час працював з Тарантіно, Скорсезе і Ерролом Морісом.


Дихай (2017)

Дихай (2017)


Актори

Ендрю Гарфілду підходять ролі в біографічних фільмах, події яких відбуваються у минулому столітті. Справа тут чи то в зовнішності, чи то в дещо старомодній, простакуватій манері його гри. У будь-якому випадку, Гарфілд тут на своєму місці.

Єдина ремарка: фільм Серкіса настільки густонаселений ексцентричними англійцями, що Робін Кавендіш іноді відходить на другий план. Чого лише варті комічні брати-близнюки у виконанні Тома Холландера, які, поки вистачає бюджету, з'являються в кадрі разом і, здається, закінчують речення один за одним. Або Клер Фой в ролі дружини Робіна Діани, яка непомітно направляє його життя і наповнює його змістом.

Увага до другорядних персонажів не применшує роль Енді Гарфілда. Скоріше, вона знімає з фільму зайве емоційне навантаження. Позбавляє його абсолютно непотрібного тут надриву і розбавляє доречним гумором. До того ж, це фільм не тільки про Робіна Кавендіша, але і про всіх тих, хто йому допомагав.


Дихай (2017) © IMDb

Дихай (2017) © IMDb


Дихай - вердикт НВ

7/10

Картина Серкіса трохи затягнута. Настільки наскільки зараз затягнуті багато фільмів, але зі своїми завданнями режисер впорався: розповів історію людини важкої долі. Доступно і просто, підсвітивши потрібні моменти гумором і витримавши рівний емоційний фон.

В кінці фільм Дихай перетворюється на універсальне висловлювання про повагу до людини з обмеженими можливостями. Не тільки в тому, щоб надати їй рівне місце в суспільстві, а й у її праві піти, коли їй захочеться і зберігши гідність.

Дихай

Breathe

Біографічна драма

2017 рік

Велика Британія

Режисери - Енді Серкіс

У головних ролях: Ендрю Гарфілд, Клер Фой, Том Холландер, Хью Бонневілль, Дін-Чарльз Чепмен, Міранда Рейсон, Дайана Рігг, Едвард Спелірс та інші.

Слідкуйте за найцікавішими новинами розділу НВ STYLE в Facebook

Передплатіть журнал НВ за спеціальною ціною

До кінця листопада дешевше на 110 грн.
Передплатіть журнал на 12 місяців усього за 559 грн.

Ваш промокод для сплати онлайн – 89790834

Передплатити журнал
Ukraine-2020

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: