alt
8 карток

Згода на секс: що змінює новий закон

18 січня, 10:57

7134

1

Що сталося?

C 11 січня 2019 року набули чинності поправки до Кримінального процесуального Кодексу України, які стосуються домашнього насильства і згоди на секс.

Впровадження цих поправок - великий крок на шляху до ратифікації Конвенції Ради Європи про запобігання насильству над жінками. Цей документ також відомий як Стамбульська конвенція.

2

Що це за конвенція така?

Стамбульська конвенція — один з ключових міжнародних документів у сфері дотримання прав людини та протидії домашньому насильству. Насильство щодо жінок в цьому документі трактується як порушення прав людини і прояв дискримінації.

Стамбульська конвенція передбачає, що за сексуальне насильство і дії сексуального характеру, наприклад, домагання, а також за знущання над жіночим організмом — наприклад, жіноче обрізання - повинна вводитися кримінальна відповідальність.

3

І що це змінює в Україні?

Згідно зі змінами до Кримінального процесуального кодексу України, тепер згвалтуванням вважається "проникнення в тіло партнера без її вільної згоди". Причому уточнюється, що проникнення це може бути оральним, анальним, вагінальним, з використанням геніталій або будь-якого іншого предмета.

Для порівняння: раніше згвалтуванням вважалися статеві зносини, супроводжувані погрозами, можливо — із застосуванням сили.

Змінилося й значення поняття "сексуальне насильство". Тепер цей термін передбачає не тільки власне проникнення і сексуальний акт, а й інші дії - без цього самого проникнення.

Важливо і те, що тепер це поширюється і на взаємини в подружній парі. Тобто, якщо у вашої дружини болить голова, то це не тупа відмазка з анекдоту. Ні означає ні.

4

Значить, моя дружина може звинуватити мене в згвалтуванні просто тому, що в цей момент їй не хотілося?

Якщо сильно захоче — в принципі, може. За домашнє насильство зараз можна отримати до двох років в'язниці або до п'яти років умовно. За сексуальне насильство — сісти за ґрати на термін до п'яти років.

5

А як же подружні обов'язки?

"Виконання подружнього обов'язку" — це міф родом з Радянського Союзу, де, як відомо, "сексу не було", і займалися цією справою тільки тому що народження дітей вважалося обов'язком кожної порядної жінки. Принаймні, за "офіційною" версією тих часів.

Насправді ж, ніякого "подружнього обов'язку" або "обов'язків" і бути не може, і закон тут абсолютно ні до чого. Те, що ви перебуваєте з кимось у шлюбі і багато років живете в одній квартирі, і навіть те, що ви спите в одному ліжку, не дає вам автоматичного права користуватися тілом вашої партнерки, коли вам заманеться.

6

А що, права чоловіків цей закон не захищає?

В принципі, захищає — чоловіки теж можуть бути жертвами насильства: сексуального, фізичного, психологічного, економічного, і жертвами домашнього насильства теж. Але акцент в нормативному акті все ж робиться більше на становище жінок.

Все через стереотипи про те, що жінки — слабка стать, що їх призначення — "варити борщ, народжувати дітей" і "оберігати домашнє вогнище". На жаль, але багато хто дійсно продовжує так вважати, через що ущемляють в правах і в свободу вираження поглядів.

Ці поправки вже викликали бурхливу реакцію в ЗМІ і соцмережах: користувачі обговорюють, чи дійсно з цього моменту займатися сексом можна буде, тільки попередньо отримавши розписку від партнера або партнерки і жартують про пошуки нотаріуса поруч з домом.

7

Зачекайте, так про розписку це що, правда?

Закон дійсно передбачає, що тепер попередню згоду на секс можна підкріпити розпискою. Але це зовсім не обов'язково, швидше — за бажанням.

Як мінімум, у вас точно має бути усна згода. Значить, що перш ніж лізти до людини з недвозначними пропозиціями, варто запитати, чи хоче вона цього.

У законі зазначено, що згода має бути дана добровільно. Тобто, не шляхом залякувань, тиску або спроб "домовитися по-хорошому".

8

Невже тепер і правда все так відразу сильно зміниться?

Ні звичайно. Для цього потрібен час. В законі — багато недопрацювань і неточностей. Наприклад, до кінця не зрозуміло, як документувати згоду, якщо ви дійсно не хочете проблем в майбутньому: за допомогою відеофіксації, тієї ж розписки або фотопідтвердження? А може, варто покликати свідків?

Ще один нюанс — це термін дії такої згоди. Навіть якщо партнерка дала згоду на секс з вами, це не означає, що ви можете робити з нею що завгодно і що ця згода тепер буде діяти вічно.

До того ж, українське суспільство, на жаль, ще не зовсім готове до кардинальних змін психологічно. Багато жінок продовжують терпіти приниження з боку своїх чоловіків, партнерів або родичів чоловічої статі, при цьому, не вважаючи за потрібне звертатися в поліцію. Часто причина цього  страх.