alt
5 карток

Я хочу проголосувати на виборах, але буду не в Україні. Мені слід поквапитись?

21 березня, 13:21

2514

1

Що відбувається?

31 березня в Україні відбудуться чергові президентські вибори. Цього року Центрвиборчком зареєстрував рекордну для країни кількість кандидатів — 44 особи.

Для порівняння, на минулих виборах, які пройшли в 2014-му, у президенти балотувався 21 кандидат. Найменше кандидатів було на найперших президентських виборах у незалежній Україні в 1991 році — всього 6 осіб. І в 2014-му, і в 1991-му президента змогли вибрати за один тур. В інших випадках — у два тури.

А ось президентські вибори в 2004-му, які супроводжувалися протестами і привели до Помаранчевої революції, нині єдині за всю історію, де було цілих три тури голосування.

Проголосувати на виборах може кожен громадянин України, який досяг 18-ти років.

Читайте також: Я не знаю, за кого голосувати, що мені робити?

2

У мене запланована поїздка в дату виборів, що робити?

Кожен виборець за законом має право змінити місце голосування. Зробити це можна до 25 березня. Тож поспішайте. 

Основну інформацію за цією темою ви можете знайти на сайті Сервіси Державного реєстру виборців.

Для початку перевірте, чи включені ви до списку виборців взагалі. Зробити це можна у вкладці "Перевірка включення". Необхідно буде вказати електронну пошту, на яку вам надішлють код перевірки.

Якщо виявиться, що вас з якоїсь причини немає в реєстрі виборців, за цим посиланням детально розписано, що робити в такому випадку.

3

Я є в списках. Що тепер?

Ви повинні точно знати, в якій країні і місті будете перебувати 31 березня. Заходьте сюди або сюди, на сайт Міністерства закордонних справ, і шукаєте найближчу до вашого ймовірного місцезнаходження дільницю.

Іноді трапляється, що один округ обслуговує відразу кілька регіонів, а може, навіть і країн. Опис меж кожної дільниці ви також знайдете за посиланням вище.

Тому будьте готовими до того, що вам доведеться запланувати додаткову короткострокову подорож у день виборів.

4

Як і кого мені сповістити, що я буду голосувати не в Україні?

У відповідній дипломатичній установі — українському посольстві або консульстві в країні вашого місцезнаходження — уточніть, як саме зможете подати заяву про включення вас до реєстру виборців на певній закордонній дільниці.

Вам можуть призначити час для особистого візиту, але деякі дипустанови приймають документи також і онлайн, електронною поштою.

До листа додайте документи, які підтверджують, що в ці дати ви будете за кордоном: це можуть бути авіаквитки, запрошення сторони, яка приймає, якщо ви їдете у справах, договір оренди житла, який підтверджує, що ви перебуваєте в тій чи іншій країні тривалий час, путівка в санаторій, якщо ви поїхали на відпочинок, також — довідка внутрішньо переміщеної особи, якщо ви виїхали у зв'язку з подіями в Криму або на Донбасі.

5

І що потім?

Берете документ, що підтверджує ваше українське громадянство — ваш закордонний, службовий або дипломатичний паспорт, і 31 березня приходьте на обрану дільницю з 08:00 до 20:00 за місцевим часом.

Пам'ятайте, що ви можете обрати тільки одного кандидата зі списку. Зараз графи "Проти всіх" немає, хоча у Верховній Раді зареєстровано законопроект із пропозицією повернути її до президентських виборів у березні. Але якщо парламент цього не зробить і все залишиться як є, постарайтеся віддати свій голос тому, хто вам більше імпонує.

Докладніше про процедуру голосування за кордоном можна прочитати тут, на сайті Міністерства закордонних справ України. Там же можна знайти онлайн-форму заяви виборця про зміну місця голосування.