alt
8 карток

Вибори 2019. Я не знаю, за кого голосувати, що мені робити?

26 березня 2019, 23:11

1

Що відбувається?

31 березня 2019 року відбудуться вибори президента України. Новообраний президент повинен вступити в свої повноваження до 3 червня 2019-го.

Згідно з українськими законами, президента обирають раз на п'ять років. Перші вибори глави незалежної держави Україна відбулися в 1991-му. Тоді перемогу здобув Леонід Кравчук. Його головним опонентом тоді був голова Народного Руху України, відомий політик В'ячеслав Чорновіл, який загинув в автокатастрофі під Борисполем у 1999-му.

У 1994-му Кравчук змагався за президентське крісло з Леонідом Кучмою — перемогу здобув Кучма і пробув на цій посаді два терміни.

У 2004-му президентські вибори призвели до Помаранчевої революції: в лідери вийшли опозиціонер Віктор Ющенко і представник Партії Регіонів, тодішній прем'єр Віктор Янукович. У підсумку президентом став Ющенко, однак Янукович взяв реванш: став гарантом Конституції в 2010-му, випередивши Юлію Тимошенко.

Попередні вибори були позачерговими: їх провели в 2014-му, після того як Янукович втік з країни після старту Євромайдану.

2

Які є кандидати, хто вони?

Від самого початку Центральна виборча комісія зареєструвала рекордну для України кількість кандидатів на пост президента — 44 людини.

Однак згодом деякі з них відмовилися від участі у виборах або висловили публічну підтримку іншим, більш сильним претендентам: Сергій Тарута підтримав Юлію Тимошенко, Андрій Садовий, Дмитро Добродомов та Дмитро Гнап зняли свої кандидатури на користь Анатолія Гриценка, Євген Мураєв - на користь Олександра Вілкула, Сергій Кривонос - на користь Петра Порошенка.

І публічно закликали свій електорат зробити так само 31 березня.

Тепер в бюлетенях виборця чекає список з 39 кандидатів. Серед них і досвідчені політики, які беруть участь в президентських перегонах не перший раз, як згадані вище Тимошенко, Гриценко, чинний президент Петро Порошенко, так і маловідомі широкому загалу імена.

Детально про всіх кандидатів можна прочитати тут.

3

А були ті, кому відмовили?

Так, таких близько півсотні. Серед них, наприклад, льотчик і нардеп Надія Савченко, а також — скандальна активістка Ірма Крат.

У ЦВК розповіли, що ці кандидати не внесли обов'язкову для кожного кандидата грошову заставу в сумі 2,5 млн грн. Внесок перераховують на спеціальний рахунок виборчої комісії. Це своєрідний фільтр, який дозволяє вже на етапі реєстрації відсіяти кандидатів без серйозних намірів.

Переможцю перегонів, кандидатам, які пройшли до другого туру, а також тим, кому відмовили в реєстрації, цю заставу повертають. Решті — ні, і кошти йдуть до держбюджету.

4

На що потрібно звертати увагу в передвиборчих кампаніях?

Перше, що потрібно знати: частина з тих, хто балотується — це технічні кандидати. Тобто, ті, хто бере участь у виборах не заради перемоги, потенційно непрохідні кандидати.

Такі люди свідомо усвідомлюють, що не виграють і навіть не увійдуть у топ лідерів. Вони реєструються з іншими цілями. Наприклад, відтягнути на себе частину голосів, щоб потенційні лідери отримали менше підтримки.

Цього року в списку кандидатів є люди з однаковими прізвищами та навіть ініціалами. Їх нескладно буде переплутати в довгому бюлетені.

Наприклад, є цілих дві людини з прізвищем Шевченко: Ігор і Олександр. Ігор Шевченко — колишній міністр екології та природних ресурсів у Кабміні Арсенія Яценюка, Олександр Шевченко — маловідомий член партії УКРОП.

Крім лідера Батьківщини Юлії Володимирівни Тимошенко в президенти балотується також Юрій Володимирович Тимошенко, колишній член фракції Народний фронт — у них повний збіг комбінації Прізвище + ініціали: Тимошенко Ю. В. Лідер БЮТ уже назвала його технічним кандидатом.

5

Як зрозуміти, хто ще технічний кандидат?

Нерідко технічні кандидати — це маловідомі персони, які виникли фактично з нізвідки. Але не завжди. Іноді як технічного кандидата можуть висунути більш-менш відому людину, політика дрібного калібру, але діяти він буде в інтересах кого-небудь більш авторитетного.

Як правило, технічні кандидати не приділяють належної уваги агітації, не займаються своєю розкруткою, не ведуть передвиборчу кампанію так, як це роблять інші.

Вони рідко виступають на публіці і дають інтерв'ю, а якщо і роблять якісь заяви, то це не реклама себе, а критика інших кандидатів, а може, і одного конкретного кандидата-суперника. Все заради того, щоб зіпсувати імідж опонента.

На парламентських виборах у 2014-му, наприклад, від Інтернет-партії України висувався Дарт Вейдер — вигаданий персонаж з відомої саги Зоряні війни. Перед цим він хотів балотуватися і в президенти, але ЦВК відмовила йому в реєстрації. У 2015-му Вейдер балотувався також в Одеську облраду.

6

Якщо я не знаю за кого — не ходити на вибори?

Вибори краще відвідати в будь-якому разі. Скористайтеся своїм правом волевиявлення і вільного вибору. Тому що в деяких сусідніх державах виборці позбавлені можливості чесно обирати президента своєї країни.

Наприклад, у 2019-му виповнюється 25 років з того часу, як Олександр Лукашенко став президентом Республіки Білорусь. Першим і поки що єдиним за чверть століття. Президентські вибори в Білорусі проходять кожні п'ять років, і за весь цей час нікому не вдалося посунути Лукашенка з цього поста. Наступні президентські вибори в Білорусі відбудуться в 2020-му.

7

Чи можуть вкрасти голоси?

Фальсифікація, на жаль — досить поширене явище на виборах в Україні. Є кілька популярних способів вкрасти ваш голос або підробити результати.

Наприклад, під час голосування поза виборчими дільницями: вдома, в місцях позбавлення волі, медустановах типу психоневрологічних диспансерів або інтернатів і в інших закритих структурах.

Жертвами нерідко стають виборці, які легко піддаються впливу інших, не здатні прийняти самостійне рішення через стан здоров'я, також — літні люди.

"Агітатори" можуть ходити по квартирах, де мешкають самотні пенсіонери, і переконувати їх продати свій голос за 1000 грн. Як "гарантію" іноді просять надати паспортні дані. У жодному разі не давайте таку інформацію стороннім людям і попередьте про це близьких — все може обернутися шахрайством.

8

А можна голосувати проти всіх? А що буде, якщо зіпсувати бюлетень?

Колись і справді можна було так робити. Але сучасне українське законодавство не передбачає такого варіанту.

Часто ті, хто не хоче голосувати за жодного із запропонованих кандидатів, просто псують свій бюлетень. Ось як це виглядало на попередніх виборах.

Це все-таки краще, ніж не з'явитися на дільницю взагалі: так ви хоча б забезпечите явку і скористаєтеся своїм правом голосу безпосередньо.

Радіо НВ