Зміна варти в Кремлі

Вільям Померанц: Путін тримає на відстані своїх старих друзів
Фото: wilsoncenter.org

Вільям Померанц: Путін тримає на відстані своїх старих друзів

Люди, що будували путінську систему, йдуть

«Якщо передвиборні перегони в Росії, як правило, жорстко контролюються, то боротьба всередині правлячих еліт останнім часом все частіше стає надбанням громадськості. У Москві – зміна варти, причому відбувається вона не через вибори, а через укази президента. Цей прихований процес породжує множин інтриг і пліток. Чого тут не вистачає, так це реального політичного вибору у виборців і надій на справжні зміни», – пише заступник директора Інституту Кеннана Вільям Померанц у колонці для Reuters.

Ворожіння на російській кавовій гущі в самому розпалі. Тим не менш, у потоці нових призначень і відставок є кілька очевидних тенденцій. Люди, що будували путінську систему, йдуть. Їх міняють на людей з системи.

Комусь здасться, що це невеликі зміни, але це не так. Старше покоління відрізнялося інтелектуальністю, спритністю і жорсткістю, необхідною для виживання в конкурентному, часто хаотичному пострадянському середовищі. Ті, хто прийшов їм на заміну - знають лише відносно стабільні роки президентства Путіна і в більшості своїй не проходили випробування кризою. Їх недосвідченість ще зіграє свою роль.

Путін особисто проводить кадрові перестановки в керівництві президентської адміністрації. Кульмінацією стало несподіване звільнення від посади глави Адміністрації президента Сергія Іванова. Йому дали можливість піти з гідністю. Іванов також зберіг своє місце в Раді Безпеки Російської Федерації.

Діючі губернатори Калінінграда і Тули – колишні охоронці Путіна

Іншим пощастило менше. Наприклад, глава Федеральної митної служби Росії Андрій Бельянінов був змушений піти у відставку після того, як поліція виявила у нього майже $900 тис. готівкою.

Путін як і раніше тримає на відстані своїх старих друзів. Ігорю Сечіну, голові нафтового гіганта Роснефть, кілька разів повідомляли, що його компанія не може брати участь у конкурсі на приватизацію Башнафти. Інший давній союзник Путіна, екс-міністр фінансів Олексій Кудрін, який нещодавно повернувся з самовигнання, що тривало кілька років, аби підготувати нову економічну стратегію для Кремля. Але в його пропозиції ще не висохло чорнило, як Путін оголосив про прийняття альтернативного плану. Кудріна відтіснили на узбіччя.

По мірі того, як стара гвардія йде в бік (іноді «за власним бажанням», а часом і через немилість у президента), Путін ставить на їх місце більш молодих і лояльних функціонерів, в основному вихідців із секретних спецслужб, іноді – з особистого оточення. Так, діючі губернатори Калінінграда і Тули – колишні охоронці Путіна. Новий глава президентської адміністрації, Антон Вайно, прийшов з протокольної служби президента.

Путін призначив лоялістів і функціонерів, а не реформаторів або візіонерів. Холодний прийом, який надали Кудріну в Росії, свідчить про те, що режим радий маніпулювати людьми, але не хоче робити справжні структурні зміни.

Нинішні тенденції вказують на те, що стагнація триватиме. Ймовірно, це є найкращим варіантом розвитку подій для російської економіки і політичної системи Путіна. Можливо, Росії доведеться повторно вивчити урок, який, здавалося, вона добре засвоїла 25 років тому при розпаді Радянського Союзу: боротьба всередині еліт не може замінити справжню політику.

Переклад НВ

Повну версію колонки Вільяма Померанца читайте на Reuters

Більше точок зору тут

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Ми рекомендуємо ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: