Втрата контролю на Кавказі

2 коментувати
Томас де Ваал: Ракети дощем летять на вірмено-азербайджанського кордон і лінію припинення вогню на схід від Карабаху
azatutyun.am

Томас де Ваал: Ракети дощем летять на вірмено-азербайджанського кордон і лінію припинення вогню на схід від Карабаху

Карабах стає ще однією ланкою в ланцюжку безладу, де Росія бере участь, але не несе відповідальності

«Найстаріший і найнебезпечніший конфлікт на теренах колишнього Радянського Союзу - Нагірний Карабах - прокидається знову», - пише британський журналіст, автор досліджень про сучасне Закавказзя і старший науковий співробітник Carnegie Europe Томас де Ваал у колонці для Politico.

Угода про припинення вогню 1994 року перебуває під сильним тиском, зазначає колумніст. Ракети дощем летять на вірмено-азербайджанський кордон і лінію припинення вогню на схід від самого Карабаху. Тільки за останній тиждень вбито близько десяти осіб. Говорити про повернення до повномасштабної війни, що вирувала тут протягом трьох років у 90-ті роки, поки передчасно, однак лідери Баку і Єревана активно займають войовничі позиції, з яких важко буде вийти.

Справа не в «руці Росії», продовжує автор, хоча її поведінка відіграє свою роль. Небезпека Кавказу полягає в тому, що ніхто не несе повної відповідальності, і Карабах стає ще однією ланкою в ланцюжку безладу, починаючи від України і закінчуючи Сирією, де Росія бере участь, але не несе за це відповідальності.

РФ продає кожній із сторін зброю і намагається грати на їхньому протистоянні

З моменту закінчення боїв у 1994 році карабахський конфлікт так ніколи й не був «заморожений», зазначає Ваал. В останні два роки президент Ільхам Алієв перетворив Азербайджан у найбільш авторитарну держава розширеної Європи, і одночасно посилив войовничу риторику, публічно називаючи вірмен "фашистами" і "терористами". Президент Вірменії Серж Саргсян також загострив політичну риторику, і 26 вересня категорично заявив, що Карабах є "невід'ємною частиною Вірменії».

Москва не може нав'язувати свою волю жодній з двох країн, особливо в такому важливому питанні як Карабах. Тим не менш, вона продає кожній із сторін зброю і намагається грати на їхньому протистоянні. Тим самим Росія дестабілізує той мир, якого досягли її посередники в 1994 році.

«Сьогодні Кавказ здається більш нестабільним і непередбачуваним, ніж це було протягом багатьох років до цього», - підсумовує експерт. Останні вірмено-азербайджанські бої підвищують ризик того, що в результаті прорахунку відбудеться серйозний інцидент, який спровокує чергову невелику війну, якої ніхто не хоче, але з якого ні одна сторона не готова вийти.

Через поведінку Росії подібному важко запобігти, і на сьогоднішній день ні в кого немає можливості зупинити цей кошмарний сценарій.

Переклад НВ

Повну версію колонки Томаса де Ваала читайте на Politico

Більше думок тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Ми рекомендуємо ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: