Відлуння чеченської війни. Як Кадиров вчить росіян любити Батьківщину

Відлуння чеченської війни. Як Кадиров вчить росіян любити Батьківщину
Коли чеченський лідер безпідставно й гучно називає себе головним патріотом Росії і бере на себе право визначати її ворогів, це не може не викликати здивування

Найбільш несподіваний результат останнього "кадирінга", як його назвали мої колеги, - повернення чеченської теми. НІ, це не про золоті пістолети, корупцію в Чечні або вбивство Нємцова. Це про "вбивцю росіян нашого",  «героя», як співав далекобійник Вадим Дубовський, позначивши рефрен. Цілком освічені та ліберальні люди, у тому числі деякі з тих, кого поіменно назвав своїми ворогами і ворогами країни, самостверджуючись, чеченський лідер, в якості відповідного аргументу використовували саме цей: вбивця росіян буде нам розповідати, як батьківщину любити, - пише журналістка Наталя Геворкян для Радіо Свобода.

Чеченська тема в останні роки начебто відійшла. Кадиров з його величезною владою, близькістю до Путіна, дотаціями з центру і зіркою Героя Росії персонально напевно викликає роздратування і відторгнення - і у тих, хто воював у Чечні, і у тих, хто взагалі служив в російській армії, і у силовиків, і не у силовиків. Але ось узагальнююча античеченська тема "вони ріжуть горлянки росіянам" і "мочити в сортирі" якось зійшла нанівець. А тепер спливає знову.

Кадиров в цій конотації перестає бути персоналією, а стає знову уособленням Чечні, яку Росія неодноразово не змогла перемогти. Кадиров - "убивця росіян" нічим не відрізняється від будь-якого чеченця, який вбивав росіян. Чеченці вбивали росіян, і росіяни вбивали, переселяли, депортували і знову вбивали чеченців. І це продовжується століттями. За останні 20 років в Чечні двічі була війна, навіть якщо формально вона називалася контртерористичної операцією. Перемогою над війною можна вважати призначення главою республіки Кадирова-молодшого, який загасив конфлікт, встановив жорсткі правила мирного життя і присягнув президенту Путіну. Це своєрідна перемога, погодьтеся. Навряд чи її вважають такою близькі загиблих російських військових, не кажучи вже про тих, хто з тих воєн повернувся додому. Навряд чи її вважають такою чеченці, чиї втрати обчислювалися десятками тисяч.

Кадиров, по суті, тимчасова анестезія для незалікованої травми, абсолютно необхідна Кремлю, щоб перестати щодня думати про Північний Кавказ, про те, що там ще відбудеться в цій Чечні, кого підірвуть або викрадуть, звідки, як чорти з табакерки, вискочать бойовики в наступний раз.

Кадиров - тимчасова анестезія для незалікованої травми

Це найсвіжіша за часом травма для російських і для чеченців, і колупатися в цій рані Кадирову не варто було б. Він не розумів, що відповідна хвиля стане відлунням минулої війни? Що все занадто близько, щоб вже забулося? Що коли чеченський лідер агресивно, невмотивовано і гучно називає себе головним патріотом Росії і бере на себе право визначати її ворогів, це не може не викликати, м'яко кажучи, здивування навіть у найліберальніших і цілком толерантних людей, у тому числі тих, хто вважав чеченську війну помилкою. І що в результаті ця зворотна реакція волею-неволею екстраполюється на Чечню, а в Чечні вона викличе зворотну реакцію на росіян.

Мені особисто плювати, який у Кадирова особистий привід виступати в якості головного патріота і захисника Росії. Мені все одно, що там відбувається під політичним килимом, кого він боїться і хто боїться його. І навіть по суті плювати на те, хто продумав і розробив всю цю піар-кампанію - "Апостол" або якась інша Тіна Канделакі. Мені достатньо розуміння, що допомагали йому бути головним патріотом Росії і підбадьорювати знову болючу тему про те, хто в кого стріляв і хто кому що відрізав, московські, пітерські, але точно не чеченські піарники. Ну, так і зброя свого часу бойовикам не з неба падало. Цей цинізм і запах бабла чи не не вивітрився.

Мені не плювати на тих людей, кого поіменно назвав і показав на своєму мітингу Кадиров, тому що він довів: цим людям загрожує небезпека. Мені не плювати, що в місті Красноярську не знайшлося людей, які встали б поруч з місцевим депутатом Костянтином Сенченко, що критикували Кадирова, і сказали: алло, він не один, нас тут багато. І не тому, що з Сенченком поговорив чеченський авторитет і треба було встати всім Красноярськом проти чеченців. Якби до Сенченко прийшов хто завгодно: бандит Іванов чи губернатор Петров, або силовик Сидоров, прийшов, щоб налякати, принизити, прогнути і змусити публічно каятися в своїх словах, все одно поруч з ним повинні були б стояти люди, що підпирають його плечем і дають зрозуміти, що Сенченко в цій ситуації не самотній.

Мені не плювати, якщо ця "патріотична" істерика виллється в новий виток насильства в країні. По суті, вся історія виглядає як позначення мети: ось це погані росіяни, вороги, ліберали, з ними можна робити що завгодно, а решта - труси, вибачаються, бояться, підтримують, їх можна принижувати і гидливо не чіпати. Але ми ж, котрі читали "Хаджі-Мурата", точно знаємо, що в Чечні це так не працює. Мені не плювати, якщо в російських електричках будуть різати кавказців і кричати "Слава Росії!", Бо легше ж зарізати беззахисного кавказця, ніж відповісти захищеному Кадирову. Мені не плювати, якщо навіть найбільш просунуті вдаються до аргументів про те, що нас не мають права вчити любити батьківщину "люди, які протягом десятиліть від великої любові до Росії стріляли в солдатів федеральної армії ...", тому що Росія, СРСР, а потім знову Росія зробили все, щоб відносини з чеченцями складалися саме так, як вони склалися. За цю нелюдську політику і чеченці, і росіяни заплатили свою страшну ціну. Цією політикою народжені бойовики. І цією політикою народжений Кадиров. І особисто Путін зробив Кадирова найнебезпечнішим (реально, фізично небезпечним) з усіх своїх фаворитів.

Ця рана між нашими народами ніколи не заживала і навряд чи загоїться. Росія на державному рівні не схильна визнавати свої гріхи і злочини. Чечня не забуде і не пробачить, вона завжди готова до боротьби з невірними. Найкраще, що нам світить, - прагматична байдужість. Саме цей хиткий баланс останніх років порушив Кадиров з якихось своїх егоїстичних міркувань. При допомозі і підтримці людей з Москви. За участю деяких досить відомих діячів російської культури. І цьому не завадив Путін - не зупинив, не окликнув, хоча достатньо було б одного його слова, і Кадиров б вгамувався. А якщо не вгамувався б, то російському президенту варто було б серйозно задуматися. І основна моя претензія в цій історії, звичайно, до нього, а не до Кадирова.

Ні, "Росія не перетвориться на один великий Грозний, де всі обожнюють Кадирова", тому що страх рано чи пізно народжує ненависть. А її і без провокацій Кадирова вистачає, не варто було додавати. Але ось це "колективне божевілля на зло", яке так точно помітив колега Антон Красовський, є реально руйнівним. Саме воно деструктивне. Росії не страшні ніякі зовнішні загрози, тому що ніхто не здатний зробити з нею те, що вона здатна зробити з собою сама.

Друкується з дозволу Радіо Свобода / Радіо Вільна Європа, 2101 Коннектикут авеню, Вашингтон 20036, США

Більше точок зору тут


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Ми рекомендуємо ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: