В Росії історія підмінила політику

0 коментувати
Максим Трудолюбов: Кремль прагне викорінити будь-які спроби критичної переоцінки радянського минулого

Максим Трудолюбов: Кремль прагне викорінити будь-які спроби критичної переоцінки радянського минулого

«У РФ погляди бувають не ліві й не праві, а антисталінські та просталінські», – пише Максим Трудолюбов, журналіст і старший науковий співробітник Інституту Кеннана, у колонці для Wilsoncenter.org

Щоб взяти участь у церемонії вшанування пам'яті жертв радянського терору, деякі мої друзі простояли в черзі від чотирьох до п'яти годин. Цей захід проходить щорічно під егідою правозахисного товариства Меморіал, розповідає автор. Під час акції зачитуються імена тих, хто загинув у результаті радянських чисток і незаконних страт у період між 1920-ми і початком 1950-х років.

Багато хто вважає, що в цьому році вдалося зібрати рекордну кількість учасників. «У суботу зачитали близько 2,5 тисяч імен, – повідомляє Олена Жемкова, виконавчий директор Меморіалу. Оскільки кожен зачитував по два прізвища, нескладно підрахувати, то у заході взяли участь близько 1,2 тисяч осіб.

Тим не менше, ці люди представляють меншість у російському суспільстві, наголошує колумніст. За допомогою державних ЗМІ та інших інструментів Кремль прагне викорінити будь-які спроби критичної переоцінки радянського минулого. Усе більше і більше росіян виправдовують злочини Радянської держави політичною доцільністю. За даними недавнього опитування Левада-Центру, 26% респондентів вважають, що сталінські репресії були необхідні (у 2007 році такої думки дотримувалися лише 9% опитаних). І лише 45% вважають, що політичні репресії – це злочин (у 2007 році так вважали 72% росіян).

Усе більше і більше росіян виправдовують злочини Радянської держави політичною доцільністю

«Для мене ці дані набагато більш важливі, ніж інші показники ставлення громадян до нинішньої політики», – наголошує Трудолюбов. На сьогодні більшість жителів Росії вважають, що про політику не варто навіть думати, не кажучи вже про те, щоб боротися за неї. Кремль перетворив політику в особистий інструмент, і російське суспільство взяло це як здійснений факт.

Але суспільству потрібен діалог. Історія сучасної Росії, особливо ХХ століття, зайняла місце політики в головах росіян. У Росії погляди бувають не ліві й не праві, а антисталінські та просталінські (і десятки відтінків між ними). Історичні звороти мови, від середньовічних слов'янських князів і царів XIX століття до Леніна і Сталіна, фігурують у новинах щодня.

Російське суспільство обговорює питання екзистенціального значення без політичних ідей, таких як монархізм, республіканізм, демократія і навіть соціалізм. Для артикуляції політичних уподобань використовуються фігури з минулого.

Таким чином, російське суспільство живе, швидше в історії, ніж у політиці. На практиці це означає, що треба вибирати між Миколою I й Олександром II, Сталіним і Хрущовим.

Кремлю вигідно перекручувати прочитання російської історії, оскільки це працює. Досить подивитися, підсумовує автор, скільки людей прийшло на Луб'янську площу, щоб вшанувати пам'ять загиблих у державному терорі, і скільки залишилося вдома, щоб обговорювати в соціальних мережах діяльність Івана Грозного (а не сумне фінансове становище старих лікарень, наприклад).

Переклад НВ

Повну версію колонки Максима Трудолюбова читайте на Wilsoncenter.org


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Ми рекомендуємо ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: