У чому сила Путіна

У чому сила Путіна
Путін досяг успіху як у використанні засобів масової інформації для зміцнення влади всередині Росії, так і для ведення інформаційної війни проти Заходу

«П'ятнадцять років тому, через кілька місяців після початку свого президентства, Володимир Путін розповів Ларрі Кінгу на CNN, що його попередня робота в КДБ була схожа на роботу журналіста. «У них та ж мета - збір інформації, її синтезування та представлення особам, які приймають рішення», - сказав він. З того часу Путін досяг успіху як у використанні засобів масової інформації для зміцнення влади всередині Росії, так і для ведення інформаційної війни проти Заходу», - пише журналіст The Economist Аркадій Островський в колонці для NY Times.

Найкращий спосіб для Заходу протистояти Росії - це боротися за свої цінності

Він розповідає, що імовірно вчинений російськими спецслужбами злом листування Національного комітету Демократичної партії і її подальша публікація на WikiLeaks не повинні були особливо дивувати американців.

«Це лише приклад того, як Путін використовує інформацію в якості зброї. А зв'язки з WikiLeaks Кремль культивував роками», – пише автор.

Островський перераховує: Кремль використовував дезінформацію під час анексії Криму та у війні в Україні, застосовував кібератаки по Фінляндії та країнах Балтії. Під час холодної війни, Москва десятиліттями лізла в американську політику за допомогою підривної діяльності, засобів масової маніпуляції, підробки документів та фінансування деяких «мирних» організацій.

Тоді, як і тепер, зазначає автор, Росія експлуатувала справжні проблемні питання Заходу - невдоволення війною у В'єтнамі і темою расизму в 1960-х; страх перед мусульманами-іммігрантами в наші дні.

«Однак те, що Путін підтримує таких, як Дональд Трамп в Америці, прихильники Brexit в Великобританії або Ле Пен у Франції, не означає, що вони - його креатури», - підкреслює автор.

Він додає, що найбільше американців дивує, чому Росія, позбувшись від комунізму, тепер намагається нашкодити Заходу. Хіба Америка не перемогла в Холодній війні? Справа в тому, що більшість росіян вважають, що справа була не в перемозі Америки, а в перемозі їхнього власного здорового глузду над режимом, у якого закінчилися і гроші, і ідеї, і який позбувся апетиту до репресій.

Островський нагадує, що під час спроби КДБ повалити Горбачова ніхто не вийшов захищати комунізм, але тисячі людей були готові померти за свободу. І ось тут американці зробили помилку: вони почали пишатися своєю перемогою замість того, щоб привітати росіян з їх перемогою над авторитарним режимом. Це було недалекоглядно і небезпечно, оскільки створило у американців ілюзію непереможності, образило росіян і проклало дорогу для піднесення Путіна і йому подібних ревізіоністів.

«Антиамериканізм дозволив росіянам дати вихід розчаруванню та відчуттям безсилля перед обличчям свого власного корумпованого і деспотичного режиму. Це дає Путіну ідеологічне прикриття клептократичної системи управління, очолюваної нинішніми і колишніми спецслужбістами. Саме тому контрольовані державою ЗМІ переключилися на реконструкцію образу Росії як обложеної фортеці», - говорить Островський, додаючи, що Путін веде і активні дії, намагаючись нашкодити виборчій кампанії колишнього держсекретаря Гілларі Клінтон.

«Можливість Росії вплинути на американські вибори обмежена. Путін не контролює американські ЗМІ, і Росії не вистачає фінансових і військових ресурсів, які були у Радянського Союзу. Проте, її дії небезпечні. Сердита Росія, котра переживає кризу, набагато небезпечніше, ніж Китай, що розвивається. Санкції не змінять поведінку Путіна: він цінує безпеку свого режиму набагато вище, ніж економічне благо країни», - попереджає автор.

«Проте, в одному відношенні у Путіна і справді є привід для страху. Його система дійсно стикається з екзистенціальною загрозою в особі західної моделі управління. Так само, як економічні провали комунізму були продемонстровані порівнянням із західним капіталізмом, авторитарний режим Путіна не впорається з привабливістю системи, заснованої на верховенстві права, відкритості та чесної конкуренції. Найкращий спосіб для Заходу протистояти Росії (як тоді, так і зараз) - боротися за свої цінності», – робить висновок автор.

Повну версію колонки Аркадія Островського читайте на сайті NY Times


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Ми рекомендуємо ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: