Україна взяла під контроль своїх праворадикалів

Адріан Каратницький: У деяких з радикальних груп давно працюють російські агенти
Фото: uacrisis.org

Адріан Каратницький: У деяких з радикальних груп давно працюють російські агенти

Навіть лідери радикалів розуміють, що їх дії в умовах російської загрози можуть стати для країни справжнім самогубством

«В той час, як РФ перемкнула свою увагу на повстанців в Сирії, її війна з Україною на якийсь час затихла. Але Київ не втрачає пильності, використовуючи цю можливість для інтеграції праворадикальних бойових груп в склад регулярної армії, щоб забезпечити себе від російської кампанії по дестабілізації зсередини», - пише старший науковий співробітник Atlantic council і колишній президент Freedom House Адріан Каратницький у своїй колонці для The Wall Street Journal.

Він пояснює, що в інших умовах спроби Києва домовитися з радикалами були б тривожним знаком, оскільки українські праворадикальні групи включають в себе «націонал-соціалістів» та маргінальні групи крайніх націоналістів, які виступають за «Україну для українців».

«Але з урахуванням постійної загрози російської агресії навіть деякі лідери радикалів розуміють, що їх дії зараз можуть стати для країни справжнім самогубством", - зазначає Каратницький, додаючи, що ці лідери погодилися на інтеграцію заради зниження рівня загрози, яку могли б представляти собою ці групи.

Автор розповідає, що радикальні групи в країні набрали чинності після повалення Віктора Януковича в лютому 2014 року. Активісти-радикали брали участь у протестах на Майдані. Їх бойові групи, які після вторгнення Росії в Крим стали частиною добровольчих батальйонів, були одним з ключових факторів, які дозволили відобразити російську агресію в Донбасі.

Тепер на передовій знаходиться 40 000 добре озброєних, навчених та надійних солдатів

"Героїзм на полі бою дозволив їм заробити хорошу репутацію. З нечисленних груп вони перетворилися на добре озброєні, серйозні об'єднання, в які входять сотні бійців, а тисячі волонтерів збирають засоби і організовують політичну підтримку", - розповідає Каратницький.

Автор описує, який ненадійною і неорганізованою була українська армія взимку 2014 року, коли демократичні лідери прийшли до влади. Він вважає, що у них не було іншого вибору, крім як об'єднати свої зусилля з потужно мотивованими добровольчими батальйонами, навіть з тими, у які увійшли ідеологічно несумісні з ними радикали.

"Як показали президентські та парламентські вибори, більшість українців не підтримують праворадикалів. Але президент Порошенко, як і раніше, стурбований їх руйнівним потенціалом. Кажуть, що в деяких з цих груп давно працюють російські агенти, а деякі фінансуються союзниками Януковича", - говорить автор.

Він перераховує тривожні події останнього року: побиття політиків-представників колишнього режиму, тортури росіян та сепаратистів, взятих в полон в Донбасі, вбивство проросійського письменника Олеся Бузини.

"У серпні член ВО Свобода кинув гранату в нацгвардійців під час протестів під парламентом, вбивши чотирьох солдатів та поранивши понад 100", - говорить Каратницький, додаючи, що також влада турбувало, що добровольчі батальйони можуть відмовитися від дотримання режиму припинення вогню.

Каратницький розповідає, що Порошенко вирішив розробити деяким чином спірну, але прагматичну стратегію інтеграції праворадикалів. "Його політика ставить перед собою чотири цілі: зменшити ідеологічний вплив радикалів на добровольчі батальйони, зробити енергію волонтерів впорядкованою та контрольованою, повернути контроль над зброєю, що знаходиться в руках добровольців, і прибрати праворадикалів з передової, замінивши їх більш надійними регулярними військами", - перераховує автор.

Він пояснює, що за останні півроку добровольчі батальйони поступово виводили з передової та інтегрували в армію і Нацгвардію. Бійців з кримінальним минулим демобілізували. Замість них в загони приходили професійні бійці.

"Незважаючи на те, що ці батальйони зберігають вірність своїм ідеологічним поглядам, тепер вони вбудовані в командний ланцюжок і підпорядковуються професійним офіцерам. З ними працюють представники спецслужб, які можуть не тільки постачати бійцям розвіддані, але і спостерігати за потенційно небезпечними діями зсередини", - пояснює Каратницький.

Він вважає, що у цієї стратегії є свої ризики. Ніхто не може гарантувати, що одного разу частина бійців-праворадикалів не відгукнеться на заклик своїх лідерів. Присутність радикалів в українській армії також дає кремлівській пропаганді привід говорити про те, що етнічні росіяни та російськомовні громадяни знаходяться в небезпеці у "фашистської Україні".

"З іншого боку, стратегія Порошенко вже приносить свої плоди. Він перебудував українську армію – тепер на передовій знаходяться 40 000 добре озброєних, навчених та надійних солдатів, а це в 30 разів більше, ніж праворадикальні угруповання, разом узяті", - говорить Каратницький.

Автор впевнений, що в комплексі з проведенням економічних реформ і припиненні спаду в економіці це дозволить Україні стати більш стабільною. "Несподівана витривалість України, поряд з санкціями Заходу, можливо, і є причина того, що Путін на засіданні Генасамблеї так мало говорив про Україну та хоче змістити фокус на вторгнення в Сирію", - підсумовує автор.

Повну версію колонки Адріана Каратницького читайте на сайті The Wall Street Journal


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Ми рекомендуємо ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: