Угода щодо українського боргу важлива для Заходу

Лоуренс Саммерс: МВФ планує надати Греції $41 млрд, і лише $22 млрд – Україні

Лоуренс Саммерс: МВФ планує надати Греції $41 млрд, і лише $22 млрд – Україні

З огляду на російське вторгнення допомога Україні – це інвестиції у захист провідних інтересів США та ЄС

«Останні два дні я провів у Києві на форумі YES-2015, де мав можливість обговорити спроби України здійснити економічні реформи з її першими особами, в тому числі прем'єром і міністром фінансів. Мене потішило, що, попри виклики країні, реформи йдуть за планом і підтримувані міжнародною громадою», – пише професор Гарварду, колишній міністр фінансів США Лоуренс Саммерс у колонці для The Washington Post.

Він розповідає, що в середині вересня український парламент голосуватиме за угоду про реструктуризацію, про яку міністр фінансів Наталія Яресько домовилася з міжнародними кредиторами України. Автор підкреслює, що підсумок має бути позитивним із двох причин: по-перше, Україна спромоглася укласти добру угоду, по-друге, відмова означатиме катастрофу.

Україні вдалося укласти добру угоду

Саммерс 30 років спостерігав за різними переговорами із реструктуризації, починаючи з кризи в Латинській Америці 1980-х, і стверджує, що Україна домоглася максимально вигідних умов.

«Операція зменшує тіло боргу та відкладає виплати з нього на чотири роки. Вона відкриває для України доступ до допомоги від МВФ та інших міжнародних фінансових організацій. Вона наближає день, коли Україна зможе залучати суттєві потоки приватного капіталу. Вона визначає чіткі принципи, які допоможуть Україні відмовитися виплачувати тіло боргу РФ», – перелічує Саммерс.

Малоймовірно, що парламент проголосує проти, але в цьому разі всі згадані переваги буде втрачено. Міжнародна підтримка вичерпається, оскільки Україна буде не в змозі виконати взяті на себе зобов'язання. Впевненість у стабільності української валюти та банківської системи похитнеться. Зрештою Україна втратить важелі тиску на РФ.

«Я сподіваюся, що Верховна Рада ратифікує угоду якнайшвидше, – каже Саммерс. – Перефразовуючи Черчілля, це може бути не кінцем і навіть не початком кінця українських економічних реформ, а кінцем їхнього початку».

Колумніст зазначає, що і США, і Європа зацікавлені в економічному успіху України, бо їхні лідери розуміють: військова сила – не кращий спосіб розв'язання міжнародних конфліктів. Якщо життя в Україні стане кращим, ніж в РФ, це буде величезною перемогою Заходу.

«Допомога Україні – не просто допомога країні, яка намагається здійснити економічні реформи, хоча і це теж. З огляду на російське вторгнення це радше інвестиції у захист провідних інтересів безпеки США і ЄС», – зазначає Саммерс. Якщо Україна стане економічно успішною, інвестиції окупляться багаторазово, а російська влада перебуватиме під подвійним тиском – через посилення України та привабливість її прикладу.

«У майбутньому історики досліджуватимуть питанням, чому міжнародна спільнота інвестувала в непокірну Грецію в десять разів більше, ніж в Україну. Можливо, справа в тому, що для членів ЄС працюють інші правила, але поки МВФ планує надати Греції $41 млрд і лише $22 млрд – Україні», – підсумовує економіст.

Повну версію колонки Лоуренса Саммерса читайте на сайті The Washington Post


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Ми рекомендуємо ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: