Третя світова вже почалася

Віталій Портников: Третя світова війна не буде схожа на другу

Віталій Портников: Третя світова війна не буде схожа на другу

Журналіст Віталій Портников у колонці для Радіо.Свобода пише про те, що можна вважати початком третьої світової війни

Чи може завтра початися третя світова війна? Ну, наприклад, в тому разі, якщо північнокорейський диктатор вирішить в черговий раз посмикати тигра за вуса, не повірить у те, що американське "стратегічне терпіння" закінчується, і влаштує якесь ракетне випробування неподалік від Токіо або Сеула? Чи будуть Росія і Китай намагатися захистити КНДР у разі рішучих заходів Сполучених Штатів? А сама Північна Корея? Чи готова вона до застосування ядерної зброї? До організації техногенних катастроф на півдні Корейського півострова? До перетворення простору навколо себе – і себе самої – на випалену пустелю? І як у цьому разі будуть поводитися головні гравці регіону і світу? Домовляться? Вступлять у протистояння? Обмежать це протистояння економічними санкціями або дебатами в ООН або почнуть справжню війну?

Насправді ми не знаємо відповіді на це питання – як напередодні початку першої і другої світової воєн неможливо було передбачити послідовність дій, які призвели до трагічного фіналу. Великі війни завжди починаються не від запланованості, а від неузгодженості і нерозуміння можливої реакції потенційного супротивника. Третя світова не буде винятком. Але що можна сказати з усією впевненістю – так це те, що вона не буде схожа ні на першу, ні на другу. І в цьому – головна проблема тих, хто намагається до неї підготуватися.

Великі війни завжди починаються не від запланованості, а від неузгодженості і нерозуміння можливої реакції

Людство – в цьому особливість нашої психіки і сприйняття світу – завжди готується не до тих воєн, які будуть, а до тих воєн, які були. Саме тому питання, яким сьогодні задаються, коли розмірковують про можливе зіткнення цивілізацій, потрібно формулювати правильно. Нас насправді не цікавить, чи почнеться третя світова війна. Цікавить, чи відновиться друга світова.

Тому що війну велика частина з нас уявляє собі з військових фільмів – бомбардування, обстріли і, звичайно, найстрашніше в фіналі – Хіросіма. Але третя світова війна не буде схожа на другу. Ризики другої світової очевидні навіть для найбільш божевільних і відв'язаних диктаторів, а після її закінчення з'явилася величезна кількість технологій, що дозволяють воювати зовсім інакше.

Коли через роки ми будемо аналізувати історію початку нашого тисячоліття, може виявитися, що ми вже рік живемо в третій світовій війні. Що напад Росії на Грузію і Україну, анексія Криму, війна за Сирію, кібервтручання в американські президентські вибори, спроби КНДР і Ірану отримати ядерну зброю – це і був початок такої війни. Хто сказав, що в наш час війну обов'язково оголошують? Це на початку першої світової церемонні монархи обмінювалися нотами. А коли починалася друга, агресор аж ніяк не завжди інформував жертву про свої наміри. Правила змінилися, вони міняються і зараз. Дата початку третьої світової війни може виявитися взагалі невстановленою. Або ця дата добре відома нам – ми просто не зрозуміли ще, що вона означає насправді.

Втім, історія вчить, що сучасникові зовсім необов'язково знати дату початку світової війни. Для нього головне – дожити до її закінчення.

Оригінал


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Ми рекомендуємо ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: