Телевізора більше немає

Юлія Латиніна: Сам по собі факт самостійного формування росіянином свого інформаційного поля жодних проблем для влади не несе

Юлія Латиніна: Сам по собі факт самостійного формування росіянином свого інформаційного поля жодних проблем для влади не несе

Журналіст Юлія Латиніна в колонці для "Новой газеты" пише про те, чому телевізор в Росії більше не може вплинути на громадян

Протягом ось вже багатьох років країна живе зі звичною міфологемою, яка називається «зомбоящик». Відповідно до цієї міфологеми, якась велика кількість жителів Росії - не то 90%, не то 85%, не то, в крайньому випадку, більшість - живе і дихає тим, що показують по телевізору.

Ця міфологема влаштовує всіх. Вона влаштовує насамперед самих телевізійних грандів, керівників Першого каналу, ВГТРК і НТВ. Від уявлення про могутню роль телебачення залежить їх статус, престиж і кількість субсидій. Вона влаштовує Кремль: телевізор контролювати легко і приємно.

Вона влаштовувала, довгий час, те, що в Росії називалося «опозицією». Завдяки цій грандіозній міфологемі, можна було отримувати на виборах піввідсотка, не ведучи гідних виборчих кампаній, а у всіх своїх поразках звинувачувати проклятий зомбоящик. Ну що ви хочете в країні, де Кисельов розповідає про спалені серця геїв, а Перший канал показує репортаж про хлопчика, розп'ятого в Слов'янську?

Кінець зомбоящика не означає кінець явної інформаційної переваги влади. Але ця перевага пов'язана не з обдуренням населення через зомбоящик

Протягом декількох тижнів, що минули з моменту появи фільму Навального і до всеукраїнських демонстрацій, виявилося, що ця міфологема більше не існує.

Зомбоящик закінчився. Телевізора більше немає.

Цей феномен, можливо, ще не всі усвідомили, але саме це - на сьогоднішній день - є найважливішим результатом протестів.

Судіть самі.

Питання: в Росії більше 140 млн чоловік, скільки з них дивиться програму «Время»?

Відповідь: 6 млн осіб, тобто менше 5%. Це офіційна статистика. Її легко перевірити.

Питання: який середній вік аудиторії програми «Время»? Відповідь: 63 роки. Це теж офіційна статистика.

Іншими словами: ті 5%, які дивляться програму «Время», - це далеко не найактивніша частина населення.

Питання: скільки чоловік подивилися фільм «Він вам не Дімон»? Відповідь: тільки на YouTube лічильник перевалив за 17,5 млн переглядів. Цифру цю, з урахуванням інших медіаплатформ, можна сміливо збільшити принаймні удвічі.

Інакше кажучи, кожен другий громадянин Росії молодше 50 років подивився фільм Навального. Це приблизно узгоджується з даними Левада-центру про те, що 38% населення або дивилися фільм Навального, або чули про нього.

Ніякого зомбоящика більше немає. Абсолютна більшість російського активного населення отримує інформацію іншим способом. Вона спілкується по телефонам, сидить в групах і соціальних мережах, лазить по сайтах. Якщо їй подобається «Гра престолів» або програма «Голос», вона записує її. Але ніхто не записує програму «Время».

Процес споживання інформації змінився докорінно. Людина більше не споживає те, що їй нав'язують в централізованому порядку. Вона формує своє інформаційне поле сама.

Зрозуміло, кінець зомбоящика не означає кінець явної інформаційної переваги влади. Але ця перевага пов'язана не з обдуренням населення через зомбоящик. І не з ольгінськими тролями.

Вона просто пов'язана з тим, що влада - це влада. Влада завжди вміла надати собі сакральний статус. Тисячі років при цьому вона успішно обходилася без усілякого телевізора. Значна кількість людей чесно бачать те, що бачить начальство. Навіть в демократичному суспільстві на переважній більшості виборів перемагає incumbent - поточний власник посади, якщо закон дозволяє йому балотуватися.

Так що в цьому сенсі головною причиною осуду української революції значною частиною російського суспільства було просто те, що Володимир Путін засудив Майдан. А не те, що він зробив це по телевізору.

Формування свого інформаційного простору самим споживачем - феномен не тільки російський. Те ж саме відбувається по всьому світу. У США прихильники Трампа дивляться FoxNews, а демократи - CNN і MSNBC, і при цьому нічого, що сказали по CNN, прихильника Трампа просто не зачіпає. Для нього це свідомо fake news.

Так що сам по собі факт самостійного формування росіянином свого інформаційного поля ніяких проблем для влади не несе.

Однак ось ФБК зумів вийти за рамки того опозиційного гетто, де вже багато років щасливо існують всі ті, хто і без «Він вам не Дімон» знають, що влада в Росії краде. Навальний зробив найбільш вразливу рису влади - її хронічне злодійство - предметом інтересу для тих, хто раніше цікавився тільки «кримнашим». Серед молоді протест стає модним трендом.

Це так само невпинно, як незворотнім був процес Реформації, запущений Мартіном Лютером.

У чому був меседж Лютера? У тому, що Рим прогнив. Що прелати роблять рівно протилежне тому, що обіцяють: кожен папа, кожен кардинал, кожен єпископ мають купу коханок, коханців і дітей, вони купаються в розкоші і продають посади.

Для того щоб спростувати меседж Лютера, прелатам досить було одягнутися у волосяниці, відмовитися від розкоші і прогнати коханок. Лютер був би дискредитований. Але вони не змогли зробити цього простого кроку з тієї простої причини, що розкіш, хабарі, коханки і влада і були головним змістом тодішньої церкви.

Те ж саме з кіно. Російській владі досить відмовитися від палаців, нафтових компаній, «Платонів» і будиночків для качечки. Але вони не можуть це зробити, тому що палаци, «Платон» і качечка і є сенсом існування нинішньої влади.

У відповідь з'ясовується, що їм нема чого сказати. І це - в умовах, коли програму «Время» дивиться 6 млн пенсіонерів, а фільм — 35 млн молодняка...

Оригінал


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Ми рекомендуємо ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: