Як переворот допоміг Ердогану

Як переворот допоміг Ердогану
Можливо, військові вважали, що це їхній останній шанс зупинити консолідацію влади Ердогана

«Корупційне, егоїстичне і репресивне», - так описує правління турецького президента Реджепа Таїпа Ердогана доцент кафедри історії Університету Святого Лоуренса і експерт з Туреччини Говард Айссенстат в колонці для Reuters.

Ердоган - політик, який найкраще виглядає в бою, продовжує автор. Він не збирається здаватися. Мільйони прихильників готові віддати своє життя за турецького президента. Його підтримують всі опозиційні партії. Він тричі виграв вибори, відповідно, є законним президентом.

У п'ятницю вночі вулиці Стамбула заповнили люди, розповідає колумніст. Мечеті закликали народ вийти на вулицю. Аналогічний заклик на національному телебаченні зробив і Ердоган - через додаток FaceTime. Одна людина кричить у відповідь: «Я курд з Бінґьоль і я помру». У суботу вранці Ердоган знову з'являється на телебаченні, на цей раз -у стамбульському аеропорту і оточенні прихильників. ЗМІ продовжують повідомляти про літаки, що кружляють над Анкарою та Стамбулом.

Турецькі військові давно вважали себе головними в країні. Перші лідери Туреччини, Кемаль Ататюрк і Ісмет Іненю, були колишніми генералами. Після демократичних виборів 1950 року Туреччина пережила три військових перевороти - в 1960-м, 1971-м і 1980-м. Всі три були більш кривавими і репресивними, ніж останній.

Турецькі військові довго вважали себе головними в країні

У 1997 році військові здійснили так званий «постмодерністський переворот», відправивши тодішнього прем'єр-міністра Неджметтіна Ербакана у відставку, продовжує Айссенстат. Але у вчорашній спробі перевороту не було нічого «постмодерністського». Військові підрозділи вийшли на вулиці, головні дороги були перекриті.

Правляча Партія справедливості і розвитку (ПСР), правоцентристська сила з корінням в політичному ісламі, домінувала в турецькій політиці з 2002 року. Прийшовши до влади, ПСР зіштовхнулася з військовими. У 2007 році генерали спробували повторити свій успіх 1997 року із допомогою «опівнічного меморандуму», який засудив кандидатуру Абдулли Гуля, члена ПСР і близького союзника Ердогана, на пост президента Туреччини. Однак Ердоган осадив генералів і Гюль зайняв своє місце в президентському палаці. Через сім років він поступився ним Ердогану.

Ставши президентом, Ердоган швидко перетворив цю посаду з переважно церемоніальної на могутню. Раніше лідери ПСР відігравали важливу роль і могли кинути виклик Ердогану з якихось питань. Але тепер це не так. Міністри працюють на догоду президенту. Політика країни визначається в новому президентському палаці. Ердоган дав чітко зрозуміти, що має намір змінити конституцію, щоб узаконити президентську систему правління, яка вже існує на практиці.

Протягом останніх двох років здавалося, що Ердоган дійшов згоди з військовими. Проте, було зрозуміло, що багато офіцерів незадоволені президентом, пише автор. Вони були обурені зловживаннями на показових судах над їхніми товаришами. На похоронах деяких військових офіцери часто особливо сильно звинувачували в загибелі солдатів Ердогана. Вони не без причин вважали, що зростання джихадистського насильства в Туреччині - це наслідок толерантного ставлення ПСР до джихадистських груп в сирійській громадянській війні. Як і багато інших людей світських поглядів, вони боялися поступового демонтажу секуляризму Туреччини.

Преса була залякана; незалежність судової системи сильно порушено. Можливо, деякі військові вважали, що це їхній останній шанс зупинити консолідацію влади Ердогана.

Однак, якби переворот вдався, він, швидше за все, обернувся б катастрофою. Почалася б громадянська війна. Успішний переворот спровокував би хаос, а якби провалився, швидше за все, призвів би до ще більших репресій і централізації влади.

"Ймовірно, події п'ятничної ночі зміцнять найгірші тенденції в політиці Ердогана. Більш того, схоже, ефективно придушивши переворот, президент фактично зміцнив свій імідж народного лідера", - резюмує експерт.

У соцмережах любителі теорій змови припускають, що «переворот» був постановкою, розробленою для того, щоб Ердоган міг отримати більше підтримки і зміцнити свою владу. Це здається маренням. Але ключовий момент вірний: якщо Ердоган переміг, він став набагато сильнішим.

Переклад НВ

Повну версію колонки Говарда Айссенстата читайте на Reuters


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Ми рекомендуємо ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: