Союз цінностей

Віталій Портников: Україна повинна стати частиною Європи цінностей, а не Європи споживання кредитів

Віталій Портников: Україна повинна стати частиною Європи цінностей, а не Європи споживання кредитів

Журналіст Віталій Портников у колонці для Крим.Реаліі пише, про те, що саме передбачає європейський вектор України

Новий французький президент Еммануель Макрон в своєму інтерв'ю провідним світовим ЗМІ досить чітко позначив своє бачення Європейського союзу. Це союз цінностей, а не супермаркет. Вперше за багато років ці слова настільки чітко прозвучали з вуст керівника однієї з провідних країн континенту.

Не секрет, що ця позиція збігається зі ставленням до Європейського союзу багатьох українців – причому нерідко навіть інтуїтивним, а не усвідомленим ставленням. Люди, які виходили на Майдан, виступали не просто за асоціацію з Європейським союзом. Вони виступали за цінності ЄС. За цінності, які передбачають справедливість і солідарність.

Саме тому - для тих європейських політиків, хто дотримується подібних цінностей, так дивно сьогодні спостерігати за поведінкою частини еліт і суспільства країн Центральної Європи, українських сусідів. Еммануель Макрон цитує видатного польського політика і дисидента Броніслава Геремека, який сказав своєму молодому французькому колезі: «Ви навіть не уявляєте, скільки ви нам винні». Геремек, звичайно, мав на увазі принципи, а не гроші. Він говорив про розділові лінії, що виникли в Європі після Другої світової війни, коли звільнена від Гітлера частина континенту була віддана в фактичне володіння режиму не менш огидному, ніж гітлерівський. Саме тому у Макрона викликає зараз таке здивування фактична відмова від принципів - при одночасному бажанні отримувати гроші. Ймовірно, саме тому у Варшаві чи Будапешті ображені на французького главу.

Не просто скористатися Європою

Для України ці слова французького президента – програма на майбутнє. Якщо українці хочуть успішної європейської інтеграції, вони повинні думати насамперед про принципи, про європейську солідарність. Європейці навіть не уявляють, скільки вони нам винні. Але для того, щоб таке уявлення сформувалося, Україна повинна стати частиною Європи цінностей, а не Європи споживання кредитів. Українці повинні пам'ятати, через що пройшла Європа на непростому шляху до об'єднання, але і нагадувати, що Україна – частина «кривавих земель» (за влучним визначенням історика Тімоті Снайдера) – зазнала не меншої кількості жертв.

Після того розчарування, яке відчувають зараз європейські лідери через те, що Макрон називає «зрадою» сусідів по континенту, Україна не повинна давати привід підозрювати її в банальному споживанні. Українці занадто багато пережили, щоб хотіти просто скористатися Європою. Ні, Україна повинна стати справжньою Європою – не в географічному, а в ціннісному сенсі цього поняття. В цьому і буде секрет цивілізаційного успіху України.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Ми рекомендуємо ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: