Сліпі рішення Путіна

Вільям Померанц: Кремль зациклений на необхідності імплементувати укази, які Путін видав у травні 2012 року

Вільям Померанц: Кремль зациклений на необхідності імплементувати укази, які Путін видав у травні 2012 року

Путін - не перший кандидат, який робив гучні заяви під час передвиборчої кампанії. Але російський лідер сильно підняв ставки

«Російський президент Володимир Путін крокує світом як геніальний тактик. У Криму, Східній Україні та Сирії він захопив ініціативу в свої руки. Його противники зовсім не очікували такого і можуть лише здогадуватися, які ж реальні цілі Кремля», - пишуть американський вчений Вільям Померанц і професор Центру євразійських, російських і східноєвропейських досліджень Джорджтаунського університету Кетлін Сміт в колонці для Reuters.

Аналогічну рішучість Путін проявляє і по відношенню до внутрішніх опонентів, що підтверджується нещодавніми звільненнями в редакції російського видання РБК. Проте, сліпе прийняття рішень може призвести до негативних політичних наслідків, продовжують автори. «Випотрошивши вітчизняні медіа і створивши маріонеткове законодавство, Путін не став винятком з цього правила», - відзначають колумністи.

Кремль зациклений на необхідності імплементувати ряд указів, які Путін видав ще в травні 2012 року на хвилі успішного повернення в президентське крісло. Він як і раніше сфокусований на виконанні цих указів - і прописаних в них показників - вважаючи їх підтвердженням успіху у внутрішній політиці.

Бюджет РФ продовжують витрачати на виконання обіцянок Путіна

Автори підкреслюють, що дані укази охоплюють зовнішню, соціальну, економічну, житлову політику і галузь охорони здоров'я, а також є свого роду дорожньою картою третього терміну президентства Путіна. У цих бюрократичних інструкціях на 200 сторінках є і досить сміливі заяви: середня тривалість життя збільшиться з 70 років у 2012 році до 74 років до 2018-го (хоча в середньому по Росії чоловіки живуть до 65 років); вартість квадратного метра знизиться на 20%; до 2020 року буде створено 25 млн робочих місць для кваліфікованих працівників, а до 2018-го Росія підніметься з 120 на 20 місце в рейтингу Doing Business.

Рішуча прихильність Путіна пріоритетам, реалістичність яких сьогодні під сумнівом (особливо по відношенню до соціальної політики), свідчить про те, що з його внутрішнім порядком щось пішло не так, пишуть експерти.

З моменту підписання указів 2012 року реальність - а також стан російської економіки і повсякденне життя росіян - істотно змінилися. Нещодавно Путін зустрівся з Економічною радою при президенті РФ (вперше за три роки), щоб обговорити альтернативні варіанти - від цілеспрямованого стимулювання великих структурних реформ до стимулювання економічного зростання. Тим часом, бюджет продовжує витрачатися на виконання його обіцянок.

Путін - не перший кандидат, який робив гучні заяви під час передвиборної кампанії. Проте, він підняв політичні ставки, прописавши ці обіцянки в офіційних урядових директивах, і пильно стежить за прогресом їх виконання. Наприклад, Путін критикував запропоновані проекти федерального бюджету, а також звільняв міністрів і урядовців за невиконання показників, викладених в його указах, розповідають автори.

Путін вимагає, щоб пріоритети, встановлені ним в 2012 році, були реалізовані, незважаючи на те, що сприятливі економічні умови для цього давно пройшли. А російський політичний клас вважає своїм обов'язком виконувати накази Путіна - так працює авторитарна система.

Політичні рішення російського лідера навряд чи приведуть до негайного краху. Ціни на нафту поповзли вгору і стабілізувалися. Крім того, у Путіна тепер є особиста Національна гвардія, яка без зайвих питань відповість на будь-які виклики з боку опонентів Кремля.

Але замість того, щоб прагнути провести справжню модернізацію, Путін зациклився на виконанні указів зразка 2012 року як альтернативного показника успіху. З їх допомогою його успіхи, можливо, будуть добре виглядати на папері. Однак ціна цього самозаспокоєння - нездатність прийняти конструктивну критику.

«Прокинувшись одного разу, Росія виявить, що її державні інститути і економіка знову відстають від розвиненого світу. І однією з причин буде зацикленість на виконанні указів, випущених в травні 2012 року», - роблять висновок колумністи.

Переклад НВ

Повну версію колонки Вільяма Померанца та Кетлін Сміт читайте на Reuters

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Ми рекомендуємо ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: