Що потрібно знати про дії Путіна в Сирії

6 коментувати
Лілія Шевцова: Путін – не камікадзе

Лілія Шевцова: Путін – не камікадзе

Сирійська авантюра – спроба знайти баланс між ідеєю фортеці в облозі і співпрацею з Заходом

“Що Росія задумала в Сирії? Звичні відповіді - що Володимир Путін хоче отримати нову сферу впливу, що він хоче відволікти увагу від України або ж рішуче налаштований врятувати шкуру сирійського президента Башара Асада – по суті, означають, що Путін живе в альтернативній реальності. Не потрібно так охоче в це вірити. Саме недбалий аналіз і фальшиві прогнози затьмарювали мислення Заходу ось уже два десятиліття", - пише російський політолог Лілія Шевцова в своїй колонці для the Financial Times.

Вона розповідає, що західні лідери помилялися дуже часто: спочатку вони не зуміли передбачити розпад СРСР і навіть спробували утримати його, коли він почав розвалюватися. Потім вони назвали Єльцина демократом, а його наступника Путіна – модернізатором. Вони витратили мільярди на просування реформ, перш ніж почали підозрювати, що їх долари йдуть на зміцнення авторитарного режиму в Росії. Потім Захід закликав до перезавантаження, незважаючи на настрої в РФ, а потім був шокований війною в Грузії і паралізований вторгненням в Україну та анексією Криму.

Путін намагається проплисти між тими самими скелями, об які розбився СРСР

"А тепер в Сирії, де Путін стрімко збільшив кількість російських солдатів, танків і винищувачів, здатних прийти на допомогу Асаду, а цього тижня запустив і крилаті ракети. І західний аналіз його дій мало що пояснює", - зауважує Шевцова.

Вона починає з пункту про прагнення Путіна посилити роль РФ як наддержави. На думку політолога, для цього зараз невдалий час і місце – російська економіка переживає непрості часи, а успіх у Сирії зовсім не гарантований. Вона додає, що є набагато менш затратні способи відволікання уваги від України, і не в останню чергу тому, що весь інший світ і радий би відвернутися. А для того, щоб відволікти росіян від фінансових негараздів, вже точно не потрібно було залучати їх у справу Асада (цілком можливо, що безнадійну). Шевцова підкреслює, що Путін – не камікадзе.

"Щоб зрозуміти дії Кремля, потрібно подивитися на Росію з точки зору її державних інституцій і людей, які їх контролюють. Як би могутні вони не були, є дві сили, від яких залежить їх влада", - пояснює Шевцова.

"З одного боку є російська еліта, яка живе на ренту, чий добробут буде небагатого вартий, якщо вона позбутися можливості витрачати гроші на Заході. З іншого боку, є велика маса росіян, які звикли бути споживачами, а не пішаками у великому зіткненні цивілізацій", - перераховує політолог. Вона додає, що представники репресивних органів, які активно приватизували різноманітну власність, теж не будуть надто вже активно захищати режим.

"Деякий час Путін намагався виживати, імітуючи лібералізм в РФ. Потім, коли в 2011-2012 росіяни вийшли на вулиці, він повернувся до ідеї фортеці в облозі, заснованої на військово-патріотичній легітимності, - каже Шевцова, - але український експеримент показав, що і ця ідея приречена. Холодна війна велася куди більшими ресурсами та за підтримки ідеологічно стійкого населення. У Кремля зараз немає ні того, ні іншого".

Шевцова каже, що сирійська авантюра – спроба знайти баланс між ідеєю оточеної фортеці та співпрацею з Заходом. Вона вважає, що нинішня ситуація відрізняється від чорно-білої картини світу, що існувала під час Холодної війни – це світ прийомів і ситуативних альянсів.

"Путін намагається проплисти між тими самими скелями, об які свого часу розбився Радянський Союз. І цю ментальність Захід змінити не зможе, і, якщо він продовжить вірити міфам і не зможе зрозуміти ментальність Росії, результат буде драматичним", - підсумовує Шевцова.

Повну версію колонки Лілії Шевцової читайте на Financial Times

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Ми рекомендуємо ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: