Що насправді написав Ердоган у листі до Путіна

5 коментувати
Що насправді написав Ердоган у листі до Путіна
Російські ЗМІ повідомили, що президент Туреччини вибачився перед Росією за збитий бомбардувальник. Прес-секретар Эрдогана, проте, заявив, що той не вибачився, а висловив глибоке співчуття у зв'язку зі смертю пілота, - пише журналіст Юлія Латиніна у колонці для Нової газети

Кримськотатарський журналіст Осман Пашаєв помітив, що словосполучення kurusa bakma, вжите президентом Ердоганом, означає «не ображайтеся» і вживається для вибачень тоді, коли сторона, що вибачається, відчуває себе правою, а другу сторону вважає неправомірно скривдженою.

Це не перший в історії і літературі випадок труднощів дипломатичного перекладу.
 

1860 р. Китай

Незабаром після Другої опіумної війни, під час якої європейці начисто розгромили війська династії Цинь, китайська джонка повезла чужоземних послів вгору по річці приймати капітуляцію правлячого імператора. Народ, що зібрався на берегах, зустрічав човен радісними криками. На човні ієрогліфами було написано: «Веземо великоносих мавп для поклоніння Синові Неба».

Це не перший в історії і літературі випадок труднощів дипломатичного перекладу

1870 р. Емська депеша

13 липня 1870 року французький посол при прусському дворі граф Бенедетті підійшов до короля Вільгельма, який прогулювався в парку, і попросив його не виставляти кандидатуру якого-небудь Гогенцоллерна на іспанський престол. Король Вільгельм промимрив щось невизначене. Отримавши звіт про цю розмову, канцлер Бісмарк був стурбований. Він прагнув до війни з Францією, але звіт про розмову, складений секретарем, показував, що король Вільгельм налаштований на примирливий лад. Тоді Бісмарк відредагував текст, прибравши з нього всі компромісні фрази. З нового тексту випливало, що граф Бенедетті пред'явив королю ультиматум, а король послав француза на три букви і далі.

Так народилася Емська депеша, яка послужила безпосереднім casus пруссько-франкській belli.

1941 р. Перл-Харбор

Знати шифри ймовірного противника - річ корисна. Розшифровуючи його секретну переписку, ти краще уявляєш собі його наміри. Так відбувається часто, але не завжди.

У листопаді 1941 року, за місяць до Перл-Харбора, США, які розшифрували на той час японський дипломатичний код, перехопили секретну інструкцію, адресовану міністром закордонних справ Того послу Номурі.

До цього моменту президент Рузвельт оголосив повне ембарго на поставки сировини, і в тому числі сирої нафти, Японії. Це ембарго відрізало острівну, бідну ресурсами Японію від всіх джерел сировини. Військові - зокрема, генерал Маршалл і адмірал Старк - прямо попереджали Рузвельта, що міра ця викличе війну: Японія, запасів нафти якої вистачить тільки на два роки, буде загнана в кут, і у неї не буде іншого вибору, окрім нападу на США.

У перехопленій телеграмі Того інструктував Номуру, як шукати компроміс з США за будь-яку ціну. Депеша починалася фразою: «Ми докладаємо всіх зусиль до того, щоб нормалізувати японсько-американські відносини, які знаходяться на межі розриву».

Мабуть, цей мирний тон нікуди не годився. Рузвельт цілком свідомо втягував США у Другу світову, а так як американський народ категорично не хотів воювати, то єдиним виходом для Рузвельта був зрадницький напад на мирно сплячу Америку: а Японія, як на зло, перебувала від США на відстані 5 тис. миль і на американців нападати ніяк не хотіла, хоча і мала великі плани експансії в Тихому океані. (...)

Переклад секретної депеші, який ліг на стіл держсекретаря Халла, починався з фрази: «Відносини між США і Японією досягли критичної точки, і ми втрачаємо надію що-небудь виправити». У виконанні перекладача інструкція Того про пошук компромісу за будь-яку ціну перетворилася на інструкцію про те, як за будь-яку ціну обвести американців навколо пальця. (...)

... Висновок: добре, що у Путіна і Ердогана вийшло, як в Китаї в 1860 році, а не як у президента Рузвельта і прем'єр-міністра Тодзі в 1941-му.

Повну версію колонки читайте на Новій Газеті


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Ми рекомендуємо ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: