Що чекає російську економіку в 2016 році

Що чекає російську економіку в 2016 році
Якщо влада РФ не зважаться на реальні реформи, втеча капіталу триватиме

«До Нового року російська економіка наближається не в кращому стані. ВВП зменшився до рівня початку 2008 року», - пише російський економіст Сергій Алексашенко в колонці для Huffington Post.

Автор розповідає, що коренем проблеми, який найчастіше називають чиновники, і який Володимир Путін згадав у останньому своєму зверненні до Федеральних зборів, є комбінація зовнішніх чинників (світова економічна криза, падіння цін на нафту, санкції Заходу і уповільнення економічного зростання в Китаї).

Ситуація в Росії не просто погана - вона огидна

Тим не менш, Алексашенко зазначає, що економічне зростання Росії почало значно сповільнюватися вже в 2013 році. На той момент ВВП зростав всього на 1,3% щорічно, хоча ціни на нафту були вище $100 за барель. Навіть зростання цін на нафту не вирішить проблем РФ.

«Сформована на кінець року ситуація оптимізму не вселяє. Добре відомо, що тільки збільшення військового виробництва тримає російську промисловість на плаву, навіть незважаючи на те, що на це даремно йдуть ресурси, які могли б знадобитися для модернізації економіки РФ», - говорить Алексашенко.

За його словами, радує те, що рубль не поводиться так хаотично, як у минулому році, але стає ясно, що валюта стала ще більш залежною від цін на нафту, і що 50% девальвація привела до зменшення споживчого попиту на 10%.

Найбільше автора турбує продовження скорочення інвестицій. У 2016 році видатки бюджету знизяться як мінімум на 3%, в реальних термінах - на 5%. Дві третини доходів надходять до бюджету від компаній, що торгують сировиною, які, за словами міністра фінансів, надають перевагу виплаті дивідендів інвестиціям у розвиток, оскільки їм «бракує впевненості в тому, що інвестиції в Росію дадуть прибуток».

«Анексія Криму зробила російську економіку куди менш цікавою для іноземних інвесторів, позбавивши місцеві бізнеси життєво необхідних технологій і людського капіталу», - говорить Алексашенко. Він каже, що зовсім потік не вичерпається, незважаючи на війну, але буде все зменшуватися, поки не перетвориться на тоненький струмочок.

«Ситуація в Росії не просто погана - вона огидна. Основна причина плачевного стану російської економіки у відсутності ефективної системи захисту прав власності. Поступовий демонтаж державних інституцій привів спочатку до зменшення інвестицій, потім до різкого падіння, починаючи з 2013 року, і, нарешті, до масштабної втечі капіталу, а також уповільнення економічного зростання майже до повної зупинки в середині 2014-го », - перераховує економіст.

«Як Путін сам підкреслив у своїй нещодавній промові, з 200 000 бізнесменів, проти яких влада в 2014 році завела кримінальні справи, 83% втратили свій бізнес. Інші докази того, наскільки критичною стала загроза праву власності в РФ, надані рейтингом конкурентоспроможності країн, складеним Світовим економічним форумом: з 140 країн в списку щодо захисту прав власності Росія зайняла 120-е місце, по захисту міноритарних акціонерів - 116-е, а по незалежності судової системи - 108-е », - пояснює Алексашенко.

Він підкреслює, що Росії потрібна політична воля для проведення масштабних політичних та економічних реформ. Якщо влада зробить рішучі кроки в цьому напрямку, економіка країни відновиться. Якщо ж ні - відтік капіталу продовжиться, а економіку чекає подальша стагнація.

Повну версію колонки Сергія Алексашенко читайте на сайті Huffington Post


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Ми рекомендуємо ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: