Секретна зброя Путіна

1 коментувати
Секретна зброя Путіна
В останні два роки, після падіння цін на нафту, російський режим вже не в змозі розкидатися хлібом, а тому переключився на видовища - і війни

«Кожного дня червона лінія рухається догори або донизу. Іноді вона забирається вище, іноді падає. Вона вимірює найважливіший життєвий показник російської політики: популярність Володимира Путіна, який в Кремлі називають рейтингом», - пише британський журналіст і історик Оуен Метьюз в колонці для Newsweek.

Він пояснює, що в дні, коли рейтинг знаходиться на комфортному рівні 82%, як в травні 2016 російські еліти дихають вільніше; коли він опускається нижче, як до 62% в 2011 році, всі ресурси кидаються на те, щоб переламати тренд - за будь-яку ціну. Останнім часом, за словами автора, заходи підняття рейтингу коливалися від проведення розкішних Олімпійських ігор до розв'язування воєн в Україні та Сирії.

Метьюс цитує Гліба Павловського, політтехнолога, який був одним з головних архітекторів альянсу соціологів і власників медіа, які привели Путіна до влади в 2000-му році: «Вся політика - це інформаційна політика. Для нас немає різниці між фактами і сприйняттям».

«Так народилося магічне мислення, яке переросло в сучасний режим Путіна: громадську думку потрібно контролювати, а не прислухатися до неї», - зазначає автор. Він наводить слова російських експертів про те, що до середини 1990-х років, Кремль відмовився від ідеї перемоги на демократичних дебатах. Характер влади змінився, і джерелом легітимності Кремля замість людей, які роблять демократичний вибір між різними політичними позиціями, стало залучення якомога більшої кількості людей на підтримку національного лідера.

Починаючи з 2014 року, російські медіа звинувачують Америку в усьому

«Спочатку громадська думка була основою демократії, але тепер перетворилася на інструмент авторитаризму», - підкреслює Метьюс.

«Путінський Кремль також пристрасно вірить в отримання даних щодо громадської думки, хоча методи, які він при цьому використовує, сумнівні. У грудні минулого року Кремль призначив Ірину Макієву, колишню чиновницю держбанку, главою нової масштабної соціологічної служби, завданням якої є моніторити політичну температуру в Росії з точністю до хвилин. Під прямим патронажем ФСБ вона спрямовує тисячі державних чиновників, щоб ті сканували місцеву пресу і соцмережі на найменші ознаки невдоволення», - розповідає автор.

«Проблема в тому, що такі державні питання стали формою пропаганди самі по собі, як каже Павловський. Питання задаються в формі: «Чи згодні ви з нормою, з більшістю?», - Продовжує Метьюс.

Він каже, що секрет популярності Путіна простий, як стара формула «хліба і видовищ». В останні два роки, після падіння цін на нафту, російський режим вже не в змозі розкидатися хлібом, а тому переключився на видовища - і війни.

Наталя Зорькін, член команди, що створювала Левада-центр, одну з останніх незалежних соціологічних інституцій в РФ, підкреслює, що всі піки популярності Путіна припадали на час воєн: в Чечні у 2000, в Грузії в 2008, в Україні в 2014, в Сирії в 2015.

«Інша частина формули також стара, як світ: створювати ворогів. На початку 1990-х ряд опитувань Левади виявив, що значна більшість росіян захоплювалися культурою і цінностями Америки, а 43% були готові визнати, що всі проблеми СРСР були створені ним самим. У січні 2015 року опитування Левади показало, що 81% росіян мають негативне ставлення до США. Більш того, 63% респондентів цього року звинувачували в економічних проблемах своєї країни «зовнішніх ворогів», - каже Метьюс.

Він додає, що з 2014 року російські медіа звинувачують Америку в усьому: від підтримки «фашистської хунти» в Україні до «інформаційної атаки» на Росію шляхом фабрикації даних про офшори приятелів Путіна.

Проте, автор наводить слова дослідників про те, що російському режиму не вдасться довго втихомирювати росіян одними видовищами. «Суспільство повно тріщин - неякісна охорона здоров'я, безробіття, зростання цін - але в ньому немає почуття солідарності, немає інтересу до політики. Єдине, що об'єднує суспільство - це підтримка, що виражається Путіну, - цитує він Зорькіну. - Найбільш ймовірний сценарій для Росії - повільне скочування в хаотичні протести, продовження колапсу суспільства і посилення органів безпеки».

Повну версію колонки Оуена Метьюса читайте на сайті Newsweek


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Ми рекомендуємо ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: