Біткоін та інші махінації. Міфи про криптовалюти

14 лютого 2018, 14:12
3334
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Нуріель Рубіні: В основі всіх криптовалют – помилкове припущення

Американський економіст Нуріель Рубіні в колонці для Project Syndicate пише про те, чому біткоіни не зможуть замінити звичайні гроші

Індустрія фінансових послуг переживає революцію. Але рушійною силою цієї революції є не блокчейн чи біткоін. Ця революція стала можливою завдяки штучному інтелекту, великим даним та Інтернету речей.

Вже тисячі реальних компаній використовують ці технології, щоб уникати будь-якого виду фінансового посередництва. Мільйони користувачів щодня здійснюють десятки онлайн-платежів у PayPal, Alipay, WeChat Pay, Venmo і так далі. Фінансові установи приймають виважені рішення про надання кредиту за лічені секунди завдяки великій кількості онлайн-даних про фізичних осіб і фірми. Раніше на це йшли тижні.

Аналогічним чином швидкими і точними стали послуги страхових компаній, управління та оцінка ризиків, а також моніторинг фактів шахрайства. Все частіше на заміну високооплачуваним фінансовим консультантам приходять роботи-консультанти, які виконують ту саму роботу так само добре, або навіть краще, ніж люди.

Тепер порівняйте цю реальну фінансово-технологічну революцію, яка відбувається на ваших очах, із послужним списком блокчейну, який існує вже майже десять років і, як і раніше, має лише одне застосування: криптовалюти.

Затяті прихильники блокчейну порівнюють його з першими днями існування Інтернету. Але Інтернет поклав початок електронній пошті, Всесвітній павутині та мільйонам комерційних підприємств. А єдине застосування блокчейну – криптовалюти на кшталт біткоіну.

Біткоін – як валюта – повинен бути надійною розрахунковою одиницею, платіжним засобом і мати стабільну вартість. Жодної з цих функцій у біткоіну немає. Ніхто не пише ціни у біткоінах. Не багато магазинів приймають його. Біткоін – поганий засіб заощадження, оскільки його ціна за один день може коливатися на 20-30%.

Ще гірше те, що в основі всіх криптовалют, – помилкове припущення. За словами біткоін-промоутерів, у світі може існувати 21 мільйон одиниць біткоіну, тому біткоіну не загрожує девальвація, на відміну від звичайних грошей. Але це явне шахрайство, враховуючи, що біткоін вже розпався на три групи: Біткоін Кеш, Лайткоін і Біткоін Голд. Окрім того, кожного дня з'являються сотні інших версій криптовалют, серед яких є і відверто шахрайські. Таким чином, ця нібито «стабільна» валюта створює великі грошові запаси і девальвує швидше, ніж звичайні гроші.

Шахраї навіяли малотямущим інвесторам страх втратити свій прибуток

Як це і буває з фінансовими бульбашками, інвестори купують криптовалюти, але не використовують їх у розрахунках, сподіваючись, що вони будуть зростати в ціні. Але насправді, якби хто-небудь захотів використовувати біткоін, то зіткнувся би з труднощами. Біткоіни настільки енергоємні у виробництві, і мають такі високі витрати, що навіть конференції з біткоіну не приймають його як форму оплати.

Досі єдиним реальним використанням біткоіну було проведення таких незаконних операцій як операції з наркотиками, ухилення від сплати податків або ж відмивання грошей. Не дивно, що держави-члени G20 наразі спільно працюють над тим, щоб врегулювати ринок криптовалют і усунути ту анонімність, яку пропонує біткоін.

Так, цього місяця. після посилення азіатських регуляторів, вартість криптовалюти впала на 50% порівняно з грудневим максимумом. А от більшість американських регуляторів все ще сплять.

З моменту винаходу грошей тисячі років тому ніколи не існувало такої фінансової системи, в якій сотні різних валют співіснують поруч одна з одною. Сутність грошей і полягає в тому, щоб сторони могли здійснювати операції без необхідності обміну.

Причина, через яку в США ми не використовуємо євро або єну на додаток до долара, очевидна: це робити безглуздо, до того ж, це послабило б економіку. Ідея про те, що сотні криптовалют можуть співіснувати разом, не тільки суперечить самій концепції грошей, але і є абсолютно ідіотською.

Те ж саме можна сказати про те, що криптовалюта здатна замінити паперові гроші. У криптовалют немає дійсної вартості, на відміну від паперових грошей, які ми використовуємо для сплати податків. Звичайні гроші також захищені від знецінення центральними банками: і якщо валюта втрачає довіру, як це відбувається в деяких країнах з високою інфляцією, її місце займають стабільніші іноземні валюти.

Тому навіть уявна перевага біткоіну є його ахіллесовою п'ятою. Навіть якщо в нього і є стабільний світовий запас в 21 мільйон одиниць, це вже дискваліфікує біткоін як життєздатну валюту: якщо запас валюти не відповідає ВВП, відбувається дефляція.

Ясно, що біткоін та інші криптовалюти відображають сутність усіх фінансових бульбашок. Це пояснює і те, чому кожна людина, яку я зустрічав минулого року, питала мене, чи варто їй купувати біткоіни. Шахраї, пройдисвіти, шарлатани і ярмаркові зазивали навіяли малотямущим інвесторам страх втратити свій прибуток і просто обдурили їх. (...)

Тому забудьте про блокчейн, біткоін та інші криптовалюти і почніть інвестувати у фінансово-технологічні компанії, що займаються реальним бізнесом. Ви не розбагатієте за ніч. Але ви зробите дійсно розумну інвестицію.

Переклад НВ

Повну версію читайте на Project Syndicate

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Головне

Культура

Сьогодні, 17:20

article_img
Забужко та Держипільський. Названо лауреатів Шевченківської премії 2019
Фінанси

Сьогодні, 15:54

article_img
Британія відбирає гроші сумнівного походження у сина екс-прем'єра Молдови
Події

Вчора, 21:00

article_img
П'ять років потому. Як в Україні вшановують жертв найзапекліших сутичок під час Революції Гідності

Вибір редакції

Події

Вчора, 21:29

article_img
Свої чужаки. Як СРСР знищував багатотисячну шведську громаду в Україні
Події

Вчора, 21:00

article_img
П'ять років потому. Як в Україні вшановують жертв найзапекліших сутичок під час Революції Гідності
Культура

Сьогодні, 08:15

article_img
Розчарування й несподівані нагороди. Продюсер ОМКФ Юлія Сінькевич про підсумки Берлінале-2019