Російські фашисти та американські вибори

4 коментувати
Російські фашисти та американські вибори
З точки зору Кремля, простіше знищити демократію по всьому світу, ніж провести вільні, справедливі вибори в своїй країні

«Президент Росії Володимир Путін, колись назвав розпад Радянського Союзу «геополітичною катастрофою». Але політичний мислитель, який сьогодні спричиняє найбільший вплив на путінську Росію, це не Володимир Ленін, засновник комуністичної системи, а Іван Ільїн, пророк російського фашизму», - пише американський історик Тімоті Снайдер в колонці для NY Times.

«Вибори будуть проводитися виключно як ритуал підтримки лідера»

Снайдер розповідає, що цей політичний філософ помер понад 60 років тому, але його ідеї знайшли нове життя в пострадянській Росії. «Після 1991 року книги Ільїна були перевидані величезними тиражами. Президент Путін почав цитувати його в своєму щорічному зверненні до Федеральних зборів», - зазначає історик.

Він також додає, що Путін подбав про те, щоб труп Ільїна був «репатрійований» зі Швейцарії, а його архів - повернутий з Мічигану. Президент Росії був помічений за покладанням квітів на могилу Ільїна в Москві. І Путін є не єдиним послідовником Ільїна серед кремлівської еліти.

«Владислав Сурков, знаменитий російський пропагандист, також вважає Ільїна авторитетом. Прем'єр-міністр Дмитро Медведєв, який займав пост президента в період з 2008 по 2012 рік, рекомендує Ільїна російським студентам. Ільїн фігурує у виступах міністра закордонних справ, голови Конституційного суду і патріарха РПЦ», - перераховує Снайдер.

Він розповідає про ідеї Ільїна, що надихнули російську еліту.

«Ільїн вважав, що індивідуальність - це зло. На його думку, «різноманітність людських істот» продемонструвала нездатність Бога завершити справу створення і саме тому є надзвичайно сатанинською. У більш широкому сенсі, середні класи, політичні партії та громадянське суспільство - також зло, тому що вони сприяють розвитку особистості за межі єдиної ідентичності національної спільноти», - пояснює Снайдер.

За словами Ільїна, метою політики є подолання індивідуальності, а також створення «живої сукупності» нації. Ільїн вважав Муссоліні і Гітлера зразковими лідерами, які рятують Європу шляхом знищення демократії. Його стаття 1927 року «Про російський фашизм» була адресована «Моїм білим братам, фашистам». Пізніше, в 1940-х і 50-х роках, він позначив контури для створення фашистської Святої Русі, керованої народним диктатором, яка буде «натхненна духом цілісності».

«Цей лідер буде нести відповідальність за всі функції управління в повністю централізованій державі. Вибори проводитимуться виключно як ритуал підтримки лідера. Розподіл голосів не має ніякого значення: «Ми повинні відмовитися від сліпої віри в число голосів і його політичне значення», - цитує Ільїна історик.

Снайдер також говорить, що в світлі реабілітації Ільїна як провідного ідеолога Росії, російські маніпуляції виборами варто розглядати не стільки як порушення правил демократії, а як підрив самої концепції демократії. «Ні парламентські вибори в грудні 2011 року, ні президентські вибори березня 2012 року не дали більшості партії Путіна і йому особисто. Тому були вкинуті бюлетені, щоб забезпечити потрібний результат», - говорить автор, додаючи, що тих, хто виступив з протестами, затаврували ворогами народу.

«З того часу Путін спирався на ідеї Ільїна у всіх поворотних моментах в російській політиці - від свого повернення до влади у 2012 році до рішення про втручання в українські справи в 2013 році і анексії території України в 2014 році», - перераховує Снайдер.

Він вважає, що російські лідери намагаються не тільки знищити ідею демократії в своїй країні, але і дискредитувати демократію за кордоном - в тому числі в Сполучених Штатах. «Втручання Росії в наші президентські вибори - не тільки кон'юнктурна підтримка Дональда Трампа, який є прихильником російської зовнішньої політики. Воно є логічною проекцією нової ідеології: демократія - не засіб для зміни влади в країні, а засіб ослаблення ворогів за кордоном», - пояснює Снайдер.

«З точки зору Кремля, простіше знищити демократію по всьому світу, ніж провести вільні, справедливі вибори в своїй країні. Росія буде здаватися сильніше, якщо інші держави вироблять цинізм по відношенню до демократії, який дозволить авторитарним державам процвітати», - впевнений він.

Повну версію колонки Тімоті Снайдера читайте на сайті NY Times


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Ми рекомендуємо ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: