Російська війна проти світу

Моллі Маккью: Ми можемо не визнавати цю війну, але це все одно війна
Фото:@MollyMcKew

Моллі Маккью: Ми можемо не визнавати цю війну, але це все одно війна

Звичному для нас світовому порядку прийшов кінець, пише Моллі Макк'ю, радник із зовнішньої політики і стратегічних комунікацій, у колонці для Politico. Росія стрімко виривається вперед

Близько року тому, розповідає автор, на ганку свого будинку в американській столиці вона спілкувалася з другом із України, людиною, яку найкраще описати як борця за волю. Друг курив сигарету, спостерігаючи за тим, як проходять повз вашингтонські хіпстери, і говорив про «війну» - велику війну, яку Росія веде проти нас, і яка з цього ганку здавалася дуже далекою. «Здається, ми говорили про те, чи не робить Київ чогось такого, що розсердить Європейський Союз. Після чого друг глибоко затягнув сигарету, і сказав: «Росія. ЄС. Все це черговий пакт Молотова – Ріббентропа», - розповідає колумністка.

Угода про розподіл Східної Європи, укладена між Гітлером і Сталіним перед Другою світовою війною, була нагадуванням про те, що Україна повинна сама вирішувати, яким курсом їй йти, не покладаючись на переговори між іноземними силами. «Але ця думка не покидала мене: сучасні революціонери більше не відчувають особливого зв'язку із Заходом. Що саме було підірвано: віра в систему колективної оборони чи переконаність у тому, що західні цінності і далі будуть переважати у світі?», - пише Макк'ю.

Володимир Путін у вражаюче короткі строки завдав нищівного удару по основам ліберального світового порядку

Кілька місяців потому, продовжує автор, естонський кінорежисер буденним голосом розповідав їй про те, що купує човен, на якому в разі нападу Росії вивезе свою сім'ю з країни, а сам зосередиться на боротьбі. І подібних розмов було багато, каже вона. І жителі балтійських країн, і українці, і грузини – всі впевнені в тому, що, рано чи пізно, вони будуть залишені напризволяще. Все частіше народи, що знаходяться в сфері впливу Росії, сходяться на думці, що цінності, які повинні були об'єднувати Захід, більше не діють. Що світовий порядок, який тримався на американцях, вже зруйнований.

Володимир Путін скористався наданим випадком, і у вражаюче короткі строки завдав нищівного удару по основам ліберального світового порядку. Він будує нову систему, яка замінить звичний нам світ. Спроби Америки і її союзників виправити ситуацію були повільні і слабкі. Білий дім відповідає на гібридну інформаційну війну ХХІ століття стандартним набором дипломатичних заходів минулого століття: висилка шпигунів, точкові санкції, потенційних захоплення активів. Адміністрація Дональда Трампа, яка незабаром зайде в Білий дім, вже довела, що у них немає глобального бачення ситуації. Вони обіцяють провести «перезавантаження» відносин з Росією. Дві попередні адміністрації, як відомо, вибирали той же підхід, і провалили його.

Адміністрація Барака Обами, як і адміністрація Трампа, досі не зрозуміли, що Захід вже знаходиться в стані війни, хоче він того, чи ні. «Ми можемо не визнавати цю війну, але це все одно війна, - пише колумністка. – Мета цієї війни полягає в тому, щоб підірвати наші цінності, нашу демократію і нашу інституційну силу; позбавити нас здатності відрізняти правду від вигадки, хороше від поганого. І переконати приймати рішення, які йдуть врозріз з нашими інтересами».

Що стосується Трампа, то він, насамперед, руйнівник штампів. Він не вписується ні в один із шаблонів, які ми знаємо. У період змін це може бути дуже великим козирем. Він може прямо говорити американцям про всі ті загрози, з якими стикається країна. Він людина безлічі наративів, і вміє їх «продавати» американському народу. Він вірить у силу, в тому числі в жорстку силу.

Можна припустити, що він швидше спробує прискорити розпад поствоєнного порядку, ніж буде чинити опір йому. Це може бути і дуже погано, і, як не дивно, дуже добре. Питання полягає в тому, чи допоможе Трамп Кремлю в реалізації його цілей своєю антиглобалістською риторикою, або ж він розуміє, що світовому порядку настав кінець, усвідомлює природу нинішньої війни і знає, як з цим впоратися.

Переклад НВ

Повну версію колонки Моллі Макк'ю читайте на Politico

Більше поглядів тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Ми рекомендуємо ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: