Росія прирікає себе на повторення історії

9 коментувати
Джон Ллойд: В Росії критичний погляд на історію строго заборонений
wikipedia.org

Джон Ллойд: В Росії критичний погляд на історію строго заборонений

Сьогодні Росія бачить свою історію, як зброю в неоімпералістичному арсеналі

«Один з головних принципів ліберального мислення і ліберальної політики передбачає, що чесний погляд на історію своєї країни – це необхідна умова психічного здоров'я народу», - пише у своїй колонці журналіст, публіцист і співзасновник Інституту Reuters з вивчення журналістики при Оксфордському університеті Джон Ллойд.

Літописець радянського гніту Олександр Солженіцин, пише автор, після повернення на рідну землю в 1994 році після 20 років у вигнанні сказав, що «національне примирення є важливим та необхідним, проте воно неможливе без духовного очищення».

Росія, яка грає старими імперськими м'язами, сьогодні бачить свою історію, як зброю в неоімпералістичному арсеналі. На відміну від уряду Бориса Єльцина, який прийшов до влади на руїнах Радянського Союзу, нинішний президент Володимир Путін потребує минулого, щоб очиститися від усіх можливих труднощів.

Радянський період - в якому головував робочий клас, а Путін дослужився до підполковника КДБ - знову розглядається (з деякими застереженнями), як період героїзму та сильної світової держави.

У Росії діячі Православної церкви завжди були в перших рядах тих, хто йшов на уклін до влади

Російська влада, зазначає колумніст, завжди прагнула тоталірізувати ті інституції, які дивилися в бік Кремля. Православна церква теж не була винятком із правил. Її діячі завжди були в перших рядах тих, хто йшов на уклін до державної влади. Так це відбувається і сьогодні.

Росія озирається назад, і бачить там своє прославенное минуле - як радянське, так і царське. Критичний погляд на свою історію суворо заборонений, пише Ллойд. Це посилює державу, однак при цьому послаблює громадянське суспільство - так само, як нинішні західні санкції і низькі ціни на нафту знесилюють російську економіку.

«Звичайно ж, Росія не самотня у своїй боротьбі з темним минулим. Моя власна Британія покінчила зі своїми імперськими амбіціями, поховавши їх у повоєнні 40-і та далі», - каже журналіст. Більшість британських книг, написаних про імперський період, визнають принесені утиски, а іноді доводять – як у випадку з книгою Найла Фергюсона «Імперія. Чим сучасний світ зобов'язаний Британії» (Empire, How Britain Made the Modern World, 2003), що імперський вплив також міг мати позитивний ефект.

Однак за два епізоди імперських жахів - битву британської армії в Амрітсарі в 1919 році, де загинули близько 370 демонстрантів, і голодомор в Бенгалії 1943 року – так ніхто і не попросив вибачення.

Як сказав професор права, журналіст і письменник Ян Бурума, зрозуміти і прийняти природу минулого – це не просто історична точка зору, але й критична.

Критичне осмислення минулого боляче б'є по національній гордості, але воно заспокоює національне занепокоєння, пробиває національну зарозумілість і утихомирює націоналістичну агресію.

«Це профілактичний засіб від повторення історії», - підсумовує автор.

Переклад НВ

Повну версію колонки Джона Ллойда читайте на Reuters


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Ми рекомендуємо ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: