Путінська Росія - злиденний, п'яний футбольний хуліган

18 коментувати
Путінська Росія - злиденний, п'яний футбольний хуліган
РФ неймовірно відстала від світу економічно, технологічно, соціально і політично. Але вона все ще може привернути нашу увагу - і привертає

"Росія - не те, чим здається. Її економіка менше південнокорейської. Її жителі бідніше жителів Казахстану. Вона відстає від Фінляндії в технологіях. А її військовий бюджет менше військового бюджету Саудівської Аравії", - пише колишній канадський дипломат Скотт Гілмор у колонці для Boston Globe.

Він пояснює, що більшу частину ХХ століття те, що думала і робила Москва, мало значення для всіх - від Гавани до Ханоя. Але після розпаду СРСР на його місці залишилася зруйнована оболонка країни. З падінням Берлінської стіни впав і статус Росії у світі.

Росія - не наддержава. Її і державою середньої руки назвати не можна

"Борис Єльцин зы своъм пияцтвом був гідним представником країни, чия середня тривалість життя напередодні падіння СРСР скоротилася на п'ять років. Були перевороти, промисловий колапс, поширення корупції, і зменшення території. Захід, що поколіннями побоювався радянського ведмедя, поплескав його по голові, послав йому деяку допомогу, і перемкнув увагу на країни, що розвиваються - Бразилію, Індію та Китай", - розповідає Гілмор.

Проте, зазначає дипломат, прихід до влади Путіна збігся з тим, що сприйняття світом Росії почало змінюватися.

"Полюбляючий ходити топлес лідер свідомо культивував новий бренд - як для себе самого, так і для країни. Нова путінська Росія знову стала країною, з якою рахувалися", - додає Гілмор.

"Росія прийняла Олімпійські ігри, напала на Грузію, анексувала Крим, вторглася в Україну, послала бомбардувальники через повітряний простір НАТО, побудувала військові бази в Арктиці, і в цілому позувала, як змащений маслом, постарілий, але все ще м'язистий бодібілдер. І ми стали приділяти їй все більше уваги, не помічаючи старечих ходунків, захованих в безпосередній близькості від сцени", - говорить автор.

Він пояснює, що, згідно з останніми даними Міжнародного валютного фонду, економіка Росії приблизно такого ж розміру, як економіка Австралії і трохи менше, ніж у Південної Кореї. Як експортер, вона зараз менш важлива, ніж Бельгія, Мексика і Сінгапур.

Гілмор також зазначає бідність РФ: "За даними Світового банку, ВВП Росії на душу населення нижче, ніж у Литви, Екваторіальної Гвінеї і Казахстану. Нижче рівня бідності в Росії живе більша частина громадян, ніж в Індонезії, Індії або Шрі-Ланці. Вона займає 67-е місце в світі в Індексі глобальної конкуренції і 66-е в Індексі розвитку людського потенціалу ООН ".

"Ці економічні проблеми мають серйозні соціальні наслідки, - каже автор. - Середня тривалість життя в Росії на дев'ять років менше, ніж у Сполучених Штатах, і продовжує знижуватися. Коефіцієнт дитячої смертності в два-три рази вище, ніж у більшої частини західного світу. рівень алкоголізму в країні на даний час найвищий в світі, в три рази більше, ніж в Північній Америці, і споживання алкоголю подвоїлося за останні 20 років. Не дивно, що статистичне агентство Росстат назвало старіння і демографічну кризу головною проблемою, яка буде стояти перед країною протягом наступних 30 років".

Він підкреслює, що майже за всіма показниками - здоров'я, добробут, вплив - Росія відстає навіть від країн середньої руки. "Що у неї залишилося? Стволи і бомби, в основному. У неї є 8 000 ядерних боєголовок - на 700 більше, ніж у США. Вона займає друге місце в світі за кількістю винищувачів, військових супутників і ядерних підводних човнів. Військовий бюджет Росії збільшувався кожен рік з моменту приходу Путіна до влади в 1999-му", - нагадує Гілмор.

"Але навіть ці цифри покликані ввести в оману. Згідно з даними, зібраними Стокгольмським інститутом дослідження проблем миру, оборонний бюджет Росії менше, ніж оборонні бюджети Китаю і Саудівської Аравії", - говорить автор, додаючи, що він також в дев'ять разів менше, ніж військовий бюджет Пентагону.

На його думку, якби не Сирія, Крим і кілька застарілих боєголовок, Росія залучала б стільки ж світової уваги, як Словаччина чи, можливо, Уельс (це, до речі, країни, які перемогли Росію на Євро-2016). Автор розповідає, що, незважаючи на поразки, Росія і її фанати все одно примудрилися зайняти собою усі новини.

"Коли ми обговорюємо Євро, ми говоримо про російських хуліганів, які нападали на інших глядачів і навіть на туристів в поїздах. Або дивуємося з войовничої відповіді віце-прем'єра і високопоставленого футбольного чиновника Ігоря Лебедєва, який написав в Twitter: "Я не бачу нічого поганого в бійках фанатів. Навпаки, хлопці, продовжуйте!"- нагадує Гілмор.

"Лебедєв вивчив урок, який дав Путін: якщо ви не можете конкурувати на полі, створіть навколо себе максимальну кількість шуму. Росія настільки відстала від світу економічно, технологічно, соціально і політично, що більше не є значущою. Але вона все ще може привернути нашу увагу - і привертає" - підкреслює автор.

Він додає, що коли Росія наступного разу поведе танки до кордону, це варто сприймати всерйоз: танків у неї багато (хоча і менше, ніж у Пакистану). Але потрібно розуміти і ще дещо: Росія - не наддержава. По суті, її і державою середньої руки назвати не можна.

"Росія - футбольний хуліган: жебрак, п'яний і сердитий тому, що більше не може перемагати. Все, на що він здатний - це кидатися пивними пляшками з трибун", - робить висновок Гілмор.

Повну версію колонки Скотта Гілмора читайте на сайті Boston Globe


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Ми рекомендуємо ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: