Путінська Росія входить у фазу самознищення

Путінська Росія входить у фазу самознищення
Період застою може продовжитися і в четвертий президентський термін Путіна, який розпочнеться в 2018 році

«Минуло трохи більше року з «Чорного четверга», коли рубль за один день подешевшав на чверть, а стан російської економіки як і раніше ненадійний», - пише російський економіст Владислав Іноземцев для The Washington Post.

«За останні 12 місяців ВВП знизився на 3,9%, а владі вдалося утримати інфляцію на рівні нижче 13%. Але ранні офіційні прогнози, які обіцяли відновлення зростання в третьому кварталі 2015, не реалізувалися, і перспективи зростання цього року також здаються малоймовірними», - зазначає Іноземцев.

За його словами, і міжнародні фінансові інституції, і російське міністерство економіки визнали, що економіка РФ в 2016 році не зростатиме. МВФ і Світовий Банк передбачали в грудні скорочення на 0,6%, тоді як російська влада минулого тижня повідомила, що скорочення може дійти до 0,8%. Тим не менш, поки всі сходяться на тому, що розширення економіки почнеться в 2017-му. Якщо зростання відновиться, можна буде сказати, що нинішня ситуація була викликана санкціями Заходу та падінням цін на нафту.

Прогнози, які обіцяли відновлення зростання в третьому кварталі 2015, не реалізувалися

«Але що, якщо зростання не відновиться?», - запитує економіст.

На його думку, зараз російська економіка знаходиться в набагато гіршому стані, ніж у 2009 році. «Реальний дохід дуже сильно впав, а номінальні зарплати в перерахунку на долар набагато менше, ніж були в 2005. Роздрібні продажі впали вдвічі в порівнянні з 2009 роком. Федеральні бюджети на рівні 2006. Середня ціна нової квартири в Москві в порівнянні з 2014 роком впала на 16% (в рублях) і більш ніж на 50% (у доларах). Російська економіка страждає як від падіння нафтових доходів, так і від посиленого бюрократичного тиску, я вже не кажу про параноїдальну зовнішню політику», - говорить Іноземцев.

Він називає дві чітких періоди в російській економіці з 2000-х. Перший тривав з 2000 по 2007-й. У цей період економіка в середньому зростала на 7% на рік, а середні доходи зросли більше, ніж утричі. Податки падали, міжнародне співробітництво активізувалося. Росія піднімалася.

Другий період став часом застою. З 2008 по 2015 зростання було близьким до нуля; відтік капіталу посилився; міжнародних інвесторів відсунули на другий план; бізнес-клімат погіршився. Також удвічі зросли військові витрати через воєнні операції Путіна в Грузії, Україні та Сирії.

«Росія і раніше переживала кризи, але ні в 1998, ні в 2008 така кількість компаній не відмовлялася від інвестицій тут. Своїми «контрсанкціями» проти ЄС, напругою з Туреччиною та заявами про те, що мінливе російське законодавство має пріоритет перед міжнародним, влада відлякала як зарубіжних, так і внутрішніх інвесторів», - пояснює економіст.

Він каже про масову втечу іноземного капіталу з Росії, і сумнівається, що цей тренд зміниться найближчим часом.

«Фаза застою може перейти і в четвертий президентський термін Путіна, який розпочнеться в 2018 році», - попереджає Іноземцев.

«Якщо зростання не поновиться, це може означати, що країна увійшла в період економічного саморуйнування, який може ознаменувати третій період керівництва Путіна», - підсумовує економіст.

Повну версію колонки Владислава Іноземцева читайте на сайті The Washington Post

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Ми рекомендуємо ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: