Путінщина та кримська ганьба

Віталій Портников: Добровільна й беззастережна відмова від Криму стане першою умовою для сприйняття Росії як партнера

Віталій Портников: Добровільна й беззастережна відмова від Криму стане першою умовою для сприйняття Росії як партнера

Коли Росії доведеться повернути анексований півострів

Питання належності Криму турбувало російське керівництво і на початку 90-х. Одразу ж після того, як Верховна Рада України проголосувала за Акт незалежності, прес-секретар президента Росії Павло Вощанов виступив із заявою, в якій питання про майбутнє Криму пов’язувалося – точніше, «розв'язувалося» з українською державністю. Вже після зникнення з політичної карти світу СРСР Верховна Рада Росії порушував питання про російський статус Севастополя. Москва намагалася активізувати проросійські сили в самому Криму, обрання президентом автономії Юрія Мєшкова безпосередньо поєднувалося з можливим відділенням Криму. Чому це не сталося тоді? – запитує журналіст Віталій Портников у колонці для Крим.Реалії.

На перегляд світопорядку у Росії бракує сил і засобів

Не тільки тому, що українська державність – нехай і в радянській її формі – ще не була демонтована і могла чинити опір агресії ззовні. А ще й тому, що тодішні російські керівники зрозуміли, що захоплення чужих територій призведе до виходу самої Росії за межі правового поля. Москва відмовилася від приєднання територій, фактично контрольованих Росією – Абхазії, Південної Осетії і Придністров'я. Здавалося, що нових територіальних конфліктів на пострадянському просторі більше не буде.

Вкравши Крим, Путін поставив власну країну перед непростою дилемою – або домагатися повного перегляду чинного світопорядку, або віддавати вкрадене, повертаючись у рамки міжнародного права. На перегляд у Росії, просто кажучи, бракує сил і коштів. Так, Путін створює штучні осередки напруженості за допомогою своєї участі в конфліктах на пострадянському просторі і на Близькому Сході, але для докорінної зміни ситуації, для реального перетворення Росії з регіонального хулігана на світового гравця потрібні зовсім інші масштаби. Саме тому цивілізований світ схильний розглядати і російський режим, і набуте ним як тимчасовий чинник. І очікувати, що після краху Путіна і путінщіни в Росії з'явиться влада, з якою можна буде розмовляти по-людськи.

Але люди в політиці тим і відрізняються від мутантів, що дотримуються основ права. Добровільна й беззастережна відмова від Криму стане першою умовою для сприйняття Росії як партнера, а не небезпечного і непередбачуваного суперника. Та й для російсько-українських відносин відмова від Криму і покарання винуватців та учасників анексії стане першим кроком до відновлення добросусідських відносин. При цьому я не сумніваюся, що досить велика частина російського суспільства сприйматиме цю неминучу відмову від чужого як акт національної ганьби.

Єльцин і Козирєв просто були далекогляднішими, аніж Путін і Лавров. Вони прекрасно розуміли, що ганьби легко можна уникнути – якщо не красти чуже.

Повну версію колонки Віталія Портникова читайте на сайті Крим.Реалії


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Ми рекомендуємо ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: