Путін стріляє по своїх

Наталія Геворкян: Президент з таким бекграундом якісно керувати країною може навряд чи

Наталія Геворкян: Президент з таким бекграундом якісно керувати країною може навряд чи

Недовірливість президента позбавляє його кадрового маневру і прирікає країну на проблеми

Добре пам'ятаю, що, розмовляючи на початку 2000 року з Путіним, думала: звідки ж він з його обмеженими зв'язками, новачок в Москві, візьме людей; як ця недовірлива людина буде підбирати кадри? А було дуже зрозуміло, що тодішній голова адміністрації Олександр Волошин йому кадри підбирати не буде, а якщо і буде, то дуже недовго і ненадовго. Не тому, що інтереси Волошина якось розходилися з інтересами Путіна, і не тому, що у Волошина були свої кадрові інтереси (що цілком можливо), а просто тому, що і Волошину Путін не сильно довіряв. Коло спілкування тоді ще майбутнього президента було небагатим. В силу особистих властивостей нашого героя людей, яким він міг довіряти у нього було дуже небагато. Це нормально з урахуванням менталітету і специфічного характеру, в тому числі і минулої роботи. Людина цілком може прожити життя з такими характеристиками, ніяк не страждаючи і не відчуваючи себе обділеною спілкуванням. Але президент з таким бекграундом якісно керувати країною навряд чи в змозі, - пише російська журналістка Наталія Геворкян для «Радіо Свобода».

Володимир Путін прийшов до влади раптово. Він не розвивався як політик, не пройшов особисто через одні, другі і треті вибори

Той природний відбір, який проходять політики в розвинених країнах, – це ж не тільки про покращення ораторських здібностей і вміння взяти зал. Вибори різних рівнів – це,окрім іншого, командна історія про розширення кола професійного спілкування, перевірку себе та людей навколо себе, можливість оцінити здібності співробітників у різних ситуаціях і на різних позиціях. Шлях у політиці – це ще й можливість відбору, вибору експертів, кожен з яких має історію, CV, зароблену репутацію. Звичайно, і на Заході після виборів відбувається торг при формуванні уряду і призначення на ключові пости; звичайно, у різних груп, у тому числі всередині партії, є свої інтереси і свої кандидати. Але вся система вибудувана так, що зовсім випадкові люди на відповідальні пости не сядуть. І тільки дружби, довіри і особистої лояльності для того, щоб зайняти відповідальну позицію, в тій системі недостатньо.

Володимир Путін прийшов до влади раптово. До того ж, маючи за спиною травму програних виборів мерів в Петербурзі. Він не розвивався як політик, не пройшов особисто через одні, другі і треті вибори, нічим по суті не довів, що він кращий кандидат на пост президента країни, тому що потужний адміністративний ресурс за його спиною звільнив Путіна від такої необхідності. І він, зрозуміло, не мав своєї команди, яка, як правило, формується в ході політичної кар'єри. Путін прийшов до Кремля, маючи в кадровому резерві деяку кількість відданих людей та особистих зв'язків (у тому числі сумнівних, про що писали в Пітері і не тільки). Він не став спочатку депутатом, мером чи губернатором, а потім вже кандидатом у президенти. Він став прем'єр-міністром не тому, що був гарним менеджером або володів великим досвідом, а тому що за російським сценарієм з цієї посади гарантовано легше підкинути людину в президентське крісло.

Вся подальша кадрова політика Путіна була зумовлена відсутністю реального конкурентного політичного досвіду, початковою невпевненістю у власних силах, прагненням позбутися залежності від тих, хто привів його до влади, і дуже обмежених колом друзів. Саме тому з моменту, коли Путін переїхав в Кремль в президентський кабінет, що звільнився, туди ж переїхала його тінь – Сєчін. Саме тому назва кооперативу "Озеро" досить швидко стала загальною. Саме тому офшори були записані на ім'я віолончеліста. Саме тому німецький друг президента Маттіас Варніг засідає в незліченній кількості рад директорів "Газпрому", "Транснафти", "Роснафти", "Русалу". Путіну немає з кого обирати. Недовірливість президента позбавляє його кадрового маневру і прирікає країну на проблеми, тому що призначення на важливі пости проводиться, виходячи не з компетентності новопризначеного, а виключно з міркувань особистої відданості і безпеки для старіючого, послабленого і від того все більш підозрілого президента.

Хтось назвав останні кадрові перестановки путчем. Дійсно, в.о. губернаторів і головою області стали вихідці з ФСБ і ФСО. "Медуза" підрахувала, що тепер кожен п'ятий губернатор в країні – з силовиків. Андрій Бельянінов, звільнений з посади начальника Федеральної митної служби, був призначений на неї Володимиром Путіним точно за тією самою схемою 10 років тому – він колишній співробітник розвідки. Тут, звичайно, доречно було б процитувати Арама Габрелянова, який радіє припливу чекістів до влади, тому що "на сьогоднішній день чекісти – єдина елітна каста, яка має ще радянське щеплення від корупції". Ця ретельно підтримувана легенда про чекістів не дуже в'яжеться з махінаціями на митниці, коробками з-під взуття з грошима, старовинними картинами і розкішними житловими умовами, виявленими у чиновника і в минулому співробітника ПГУ Бельянінова, але цього Габрелянов не помічає.

Бельянінова змінив офіцер ФСБ Володимир Булавін, який до цього три роки бувповноважним представником президента в Північно-Західному федеральному окрузі. Обираючи з декількох кандидатів, Путін віддасть перевагу "своїм", серед яких були і залишаються силовики. Точно так само, як, читаючи два папірці, він автоматично повірить тіому, на якому стоїть гриф секретності. Проблема зі "своїми", втім, полягає в тому, що за 16 років вони заповнили всю галявину, а це означає: безперервна боротьба за владу, гроші і ресурси, яка раніше велася між своїми і не своїми, поступово поступилася місцем боротьбі між своїми та своїми. Це, звичайно, позитивний результат такої оригінальної кадрової політики – нехай гризуться між собою. І наїжджати владі теж більше нема на кого, крім як на своїх. Доводиться, наприклад, під вибори. Всі ці численні скандали останніх тижнів з посадками, звільненнями і призначеннями, – стрілянина по своїх. Але інших немає. Не варто інтерпретувати це як боротьбу з корупцією та іншою нечистю. Це не вона. Це показові виступи, тому що прийшовтермін показових виступів. За існуючої системи будь-хто свій, що зайняв посаду іншого свого, буде точно таким самим, так само буде брати хабарі, те саме збере в коробки з-під взуття.

З іншого боку, наїзд на своїх неминуче насторожує лояльних. І це зворотний бік тієї самої прекрасною кадрової політики. Старіючий патріарх, по суті, втрачає довіру лояльних, а чистки та перестановки тепер вже не знижують, а підвищують його власні ризики. Він може створити Національну гвардію в надії на завжди і за будь-яких обставин відданих лише йому, але він сам собі доля – всі його дії і помилки були передбачувані, закладені в ньому самому, в його характері, в обраній ним біографії, що багато в чому визначило його ставлення до життя і до людей. Патріарх переживає свою осінь, про яку геній вже все написав: "Він знав ще з самого початку, що його обдурювали, аби догодити йому, що йому лестили небезкорисливо, що скрізь на його шляху силоміць, зброєю, зганяли юрби людей з їхніми радісними вигуками і продажними гаслами; все це він знав і зучився жити цим злидарством слави, бо впродовж своїх незчисленних літ пересвідчився, що брехня зручніша за сумнів, вигідніша за кохання і тривкіша за правду"


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Ми рекомендуємо ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: