Про неприродність російськомовності

3 коментувати
Юрій Винничук: Російськомовними повинні бути лише росіяни
Фото: amn.com.ua

Юрій Винничук: Російськомовними повинні бути лише росіяни

Письменник Юрій Винничук у колонці для Zbruc.eu пише те, що українці не можуть бути російськомовними та  боротьбу з прихильниками російсько-українського братерства 

У нас склалася доволі дивна ситуація, коли певна частина громадян продовжує загравати з Росією в її ж інтересах, а їм за це нічого не буває. Їхніх загравань ніхто не помічає. А особливо – заперечення російської агресії, бо це, мовляв, усе наші внутрішні чвари.

Я чомусь дивлюся на це як на державну зраду – заперечення російської агресії має оцінюватися на законодавчому рівні. Так само, як і заперечення Голодомору чи Голокосту.

Звісно, відрадно, що кількість прихильників російсько-українського братерства щороку маліє, але надто повільно. Можливо, наша пропаганда відстає?

Не тільки відстає, але й давно вже тупцяє на місці. Міністерство інформаційної політики, очолюване Ю. Стецем, на жаль, так і не запрацювало в повну силу. Виправданням стало повідомлення про хворобу міністра. Але це не є жодним аргументом, бо міністр – не Робінзон Крузо, у нього мусить бути ціла команда П'ятниць. Виходить, що вся команда била байдики.

Антиукраїнська пропаганда повинна отримувати гостру і фахову відповідь, а за кожну брехню і наклеп агент Кремля чи Альфа Центаври мусить відповісти.

Заперечення російської агресії має оцінюватися на законодавчому рівні. Так само, як і заперечення Голодомору чи Голокосту

Я так думаю що Міністерство інформаційної політики мало би стати, між іншим, рупором для СБУ, інформуючи її про всі антиукраїнські вибрики.

Цікаво, що за доби В. Ющенка зі мною зустрічалися есбеушники і розпитували про антиукраїнські видання, джерела і таке інше. Я таку інформацію мав, бо постійно її відслідковував і писав. Відтак бачив реакцію.

Зараз така реакція – рідкість. Ось візьмімо начебто український канал News One. Те, що він собі дозволяє, не вкладається в притомній голові. Наш інформаційний простір абсолютно не захищений навіть у період війни. Триває відверта антиукраїнська пропаганда путінсько-геббельсівського розливу. Зокрема відверта брехня з вуст Євгєнія Чєрвонєнка, який у своєму антиукраїнстві переходить усі межі.

Його маячня про те, що нам без Росії гаплик, що нам треба жити в мирі, звучить кумедно. І відразу напрошується згадка про Другу світову та можливість такого спічу з вуст якого-небудь англійського діяча на адресу гітлерівської Німеччини.

Та не одним News One наші псевдомиротворці ситі – запрошують цих руйнівників і на інші канали. Я рідко дивлюся політичні шоу, бо вони для мене від часу Майдану втратили свою вартість. Вже давно відомо, хто що ляпне і що від кого чекати. Але це шоу в п’ятницю на каналі ZIK було феноменальне. По один бік – Лірник, Доній, Ніцой, а по той  – Чєрванєнка у всій провокаційній красі, висохла на єгипетську мумію мадам ГиГи і мутний тип з набором тупезної маячні.

На самому початку Чєрванєнка заявив, що він – російськомовний єврей, і ляпнув про 12 мільйонів росіян в Україні, а потім наполягав, що цього не казав. Недалеко відбіг від Путіна, який назвав ще кращу цифру – 17 мільйонів. Ну, московський хан принаймні сплутав мільйони з відсотками, а звідки свою цифру витягнув Чєрванєнка, невідомо.

А потім пішла звична чєрванєнківська словесна заметіль: вимірювання розмірів черепа і Бабин Яр, яких він чекає від українізації, його великі досягнення на економічному фронті завдяки зв'язкам з Рашкою і т. д.

До чого тут Бабин Яр, так ніхто й не второпав. Цілком природні намагання українців відвоювати свій інтелектуальний та інформаційний простір професійні російськомовні євреї чомусь переводять на Голокост <…>

А однак у романі німецької письменниці Каті Петровської «Мабуть, Естер» читаю про західноукраїнських поліцаїв, які вели євреїв на розстріл. Й ані перекладач, ані видавництво чомусь не вважали за потрібне уточнити цю неправдиву інформацію.

Українські поліцаї ввижалися вже багатьом там, де ними й не пахло. Наприклад, у Смоленську в німецькому фільмі «Наші батьки, наші матері» – правда, вони були вбрані в якісь фантазійні лахи, без мундирів, але! – з синьо-жовтими опасками. У Смоленську! У спогадах Владислава Шпільмана, героя фільму «Піаніст», можна теж прочитати про українських поліцаїв, яких він побачив, наближаючись до воріт концтабору. Яким чином він визначив, що це українці – зосталося загадкою, бо поліція в концтаборах теж не носила національних опасок <…>

Та вернімося до визначення, яке постійно поширює Євгєній Чєрванєнка: російськомовний єврей. Бо тут постає питання: чому в Україні євреї конче рускоязичні, а у всіх інших країнах – франкомовні, англомовні, іспаномовні, польськомовні і т. д.? Хоча, звісно, є винятки, ми їх знаємо, і глибоко шануємо.

Й ось коли Олесь Доній дорікнув, що на це шоу не запросили жодного україномовного єврея, почався скандал. Мадам ГиГи стала закликати покинути студію – і врешті таки пішла. Обидва російськомовні євреї, виголосивши банальні речі про красу української мови, теж глибоко обурилися.

Але чим це обурення виправдане? Як на мене, то й справді шкода, що не було запрошено на цю здибанку такого вишукано-україномовного єврея, перекладача і поета, як, наприклад, Мойсей Фішбейн. Я думаю, зчинився б ще більший ажіотаж, якби він повторив свою давню фразу: «Якби я жив у той час і був навіть не молодою людиною, я б усе одно пішов до Української повстанської армії. УПА була єдиною армією, яка воювала за незалежність України. До якої армії ще я, український поет, міг піти!»

Поняття «російськомовний» дивне і неприродне, бо російськомовними повинні бути лише росіяни. Усі інші представники меншин мали би послуговуватися або своєю, або українською мовою.

Недавно повернувся з Америки. Українці Сан-Франциско на свій кошт утримують українську недільну школу. Держава не дає нічого. І те саме в багатьох інших країнах. Чому наша держава повинна бути винятком?

Повну версію колонки читайте на Zbruc.eu


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Ми рекомендуємо ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: