Помилка, через яку Путін може втратити владу

Владислав Іноземцев: Путін настільки повірив у свої необмежені можливості, що вирішив «почати війну» і на внутрішньому фронті

Владислав Іноземцев: Путін настільки повірив у свої необмежені можливості, що вирішив «почати війну» і на внутрішньому фронті

«Сміливість і рішучість, яка поки що сходить Путіну з рук у зовнішній політиці, може погубити його у власній країні», - пише російський економіст Владислав Іноземцев у своїй колонці для Intersectionproject.eu

Затриманий 19 вересня в Москві керівник республіки Комі В'ячеслав Гайзер став другим за трохи більше ніж півроку чинним главою суб'єкта Російської Федерації, що відправився з високого кабінету в тюремну камеру. При цьому вперше чиновник такого рангу звинувачений в тому, що очолював організоване злочинне угруповання (а всі думали - регіон, який успішно розвивається ). Список звинувачень і масштаби речових доказів незаконного збагачення в обох випадках схожі - і не варто сумніватися в тому, що колекції годинників вартістю в мільйони доларів, так само як і валізи готівки є ще у багатьох, хто займає високі посади в сучасній Росії. Політичні та економічні порядки, що встановилися в повністю підпорядкованій волі начальства країні, не заохочують до самовідданої праці на благо суспільства.

(...) Як в останні роки показують всі опитування громадської думки, корупцію російські громадяни сприймають як одне з найбільших суспільних лих. Однак влада ніколи не намагалася всерйоз задіяти цей ресурс підвищення власної популярності - і на те вона мала масу причин. Головною з них, на мій погляд, був "другий путінський консенсус": угода між вищою частиною еліти і бюрократією, за якою остання забезпечує підтримання "стабільності" на місцях, потрібні результати "виборів" і "утримання інтересів" федеральних монополій в регіонах, а перший дозволяє місцевим чиновникам безконтрольно збагачуватися "в межах їх зони відповідальності" і вершити беззаконня в тих питаннях, які стосуються їх особисто. Приклади численні - від формування локальних бізнес-імперій (як навколо сім'ї колишнього краснодарського губернатора Олександра Ткачова) до побиття неугодних журналістів (типу того, до якого, можливо, причетний Псковський губернатор Андрій Турчак).

Колекції годинників вартістю в мільйони доларів є ще у багатьох
Ця угода верховної влади та низової бюрократії була і є однією з фундаментальних основ існуючого в Росії режиму. По суті, вона перетворила державну службу на всіх рівнях ієрархії в найприбутковіший (і багато в чому найбезпечніший) бізнес, учасники якого повністю позбавлені від комерційних ризиків, і значною мірою - від ризику зіткнутися з правоохоронними органами, які на місцях або підпорядковані регіональній владі , або неформально тісно пов'язані з нею. Навіть самі факти того, що обидва заарештованих губернатора зберігали дорогі колекції годинників, десятки мільйонів рублів і компрометуючі їх документи у своїх службових кабінетах або офіційних резиденціях, вказують на їх повну впевненість у власній недоторканності. Саме цей фактор і зумовлював високу ступінь політичної та персональної лояльності, яка роками була присутня в Росії по всій сходах «вертикалі влади».

(...) Випадковість це чи ні, але відставки губернаторів з формулюванням «у зв'язку з втратою довіри» почалися (не рахуючи випадку з Юрієм Лужковим) саме після прийняття Путіним рішення по Криму (єдиний губернатор, який раніше піддався кримінальному переслідуванню і нині відбуває термін у в'язниці , В'ячеслав Дудка, був спочатку «тихо» звільнений влітку 2011 року з поста керівника Тульської області, і лише потім відданий під суд). Але в березні 2014 року жорстке формулювання було застосоване до Василя Юрченко (Новосибірська область), а у вересні 2014-го - до Миколи Дьоміна (Брянська), які підозрювалися в незаконному збагаченні. Випадки Олександра Хорошавіна, звинуваченого радше персонально, і В'ячеслава Гайзера, підозрюваного у створенні ОЗУ, виглядають розвитком цієї лінії. Кремль настійно нагадує своїм призначенцям, що ситуація в країні змінилася (якби це було інакше, влада знайшла би варіант «не виносити сміття з хати»). Однак, на мій погляд, цей «новий курс» надзвичайно небезпечний для системи, що склалася в Росії.

(...) У березні 2014 Путін прийняв вкрай ризиковане рішення у зовнішній політиці - але це рішення було тактично прораховане. Президент розумів, що ЄС і США не зроблять ніяких силових кроків і був переконаний, що економічні санкції не зможуть звести російську економіку з накатаних рейок (що й було б так, аби не втрутилися в процес ціна на нафту). Він усвідомлював, що народ висловить повну підтримку анексії, і, що найважливіше - він може цілком покластися на тих, кого сам вибрав і призначив на керівні пости і хто зібрався в Георгіївській залі Кремля 18 березня, щоб послухати його «Кримську промову». Однак останні події починають породжувати побоювання: президент настільки увірував у свої необмежені можливості, що вирішив «почати війну» і на внутрішньому фронті.

На мій погляд, ця ініціатива має всі шанси досить швидко зруйнувати згуртованість еліт, вкрай необхідну сьогодні для функціонування сформованої в Росії неефективної управлінської системи. Усвідомлення, що період, протягом якого вищі чиновники дійсно були недоторканними, закінчується, може не стільки надихнути опозицію (яка, з одного боку, не дуже популярна в народі, а, з іншого, не володіє необхідними інструментами просування своїх ініціатив), скільки спровокувати внутрішні конфлікти всередині правлячого класу, створивши умови для горезвісної «війни всіх проти всіх».

Слабкість сучасної російської політичної системи (на відміну, наприклад, від тієї, що склалася на початку 1990-х і пережила те бурхливе і невизначене десятиліття) полягає в тому, що всі її фігуранти зобов'язані своїм статусом виключно Володимиру Путіну. Сьогодні немає груп впливу, що відносно самостійно сформувалися (якими за Бориса Єльцина були «групи» Черномирдіна, Лужкова-Шаймієва, Чубайса і т.д.), а всі наявні борються тільки за один ресурс - за увагу президента. Така система може піти в рознос від навіть відносно невеликої внутрішньої дестабілізації, тригером якої, повторю, цілком може виявитися втрата в еліти відчуття недоторканності.

Боротьба з корупцією - прекрасний інструмент мобілізації чиновництва і згуртування народних мас там, де вона давно інституціоналізована і стала стійкою практикою (як, наприклад, в Китаї). Проте в країні, політична та соціальна система якої заснована на вибірковості застосування норм і законів, її запуск загрожує неприпустимими перевантаженнями. Тому, на мій погляд, Володимир Путін почав днями небезпечну гру - і не виключено, що та сміливість і рішучість, яка поки що сходить йому з рук у зовнішній політиці, може погубити його в його власній країні. Тому що це Захід вважає Росію належною особисто її президенту, а вітчизняна бюрократія впевнена, що саме вона є її колективним господарем.

Повну версію колонки Владислава Іноземцева читайте на сайті Intersectionproject.eu


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Ми рекомендуємо ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: