Політичне самогубство України

1 коментувати
Йорг Форбріг: Ситуація нагадує провал Помаранчевої революції десять років тому
Facebook Йорга Форбріга

Йорг Форбріг: Ситуація нагадує провал Помаранчевої революції десять років тому

Українські реформатори втрачають ґрунт під ногами. Наслідки для країни можуть бути катастрофічними

«Молода українська демократія минулого тижня впритул наблизилася до саморозпаду – один з членів уряду, найбільш активно націлений на проведення реформ, пішов у відставку», - пише експерт з Центральної і Східної Європи американського неурядового аналітичного центру «Німецький фонд Маршалла» Йорг Форбріг у колонці для Politico.

У своїй заяві про відставку міністр економіки Айварас Абромавичус звинуватив старі політичні еліти в тому, що вони систематично блокують вкрай необхідні реформи і паралізують боротьбу з розгулом корупції. Крім того, продовжує автор, одним з головних винуватців Абромавичус назвав одну з близьких довірених осіб президента Петра Порошенка.

Здається, що конфлікт між силами, які прагнуть до змін, і тими, хто намагається залишити все, як є, досяг критичної точки. Результат цього конфлікту визначить, чи збереже Україна свій шанс стати стабільною, демократичною та європейською країною, або ж порине в політичний, економічний і соціальний хаос.

Українські лідери повинні поставити інтереси своєї країни вище особистих побоювань

Український уряд, перед яким стояли великі виклики, досяг успіху в деяких починаннях, визнає Форбріг. У низці областей почалися реформи: від державних закупівель до податків, від поліції до державних компаній. Уряд стабілізував економіку та державні фінанси; перезавантажив збройні сили і стримав російську агресію в Східній Україні; скоротив енергетичну та економічну залежність від Росії; підписав всеосяжну Угода про асоціацію з ЄС.

Але цей частковий прогрес став можливим завдяки максимально широкій коаліції проєвропейських сил, де реформатори, керівники громадських організацій і віддані демократи становлять лише меншість. Більшість у цій коаліції, як і раніше, старі політичні сили, що дбають про свій вплив і корпоративні інтереси, зазначає експерт.

Вони неохоче погоджуються на деякі зміни, переважно на ті, які необхідні для надання фінансової допомоги країні або лібералізації візового режиму. Але коли мова йде про проведення структурних реформ, націлених на виправлення глибоко корумпованої політичної економіки України, починаються складнощі. Як наслідок прогнила судова система і прокуратура залишаються недоторканими, як і глибокий вплив олігархів на них.

Автор пише, що ця ситуація до болю нагадує провал Помаранчевої революції десять років тому. Однак, крах нинішньої влади був би набагато більш катастрофічним. Це буде означати, що політичний клас остаточно зрадив українських громадян. Таким чином, жертви, на які пішли українці, захищаючи себе від російської агресії і просуваючи реформи, виявляться марними. Очевидно, українці не залишаться байдужими і мобілізуються на знак протесту, що поглибить конфлікт всередині країни і зруйнує надії на мир.

Якщо київський уряд зазнає краху, це безпосередньо вплине на політичну та економічну підтримку з боку Заходу. Росія, навпаки, буде торжествувати. «Проте, в України ще є шанс уникнути політичного самогубства. Для цього українські лідери повинні поставити інтереси своєї країни вище особистих побоювань. Час спливає», - підсумовує колумніст.

Переклад НВ

Повну версію колонки Йорга Форбріга читайте на Politico

Більше точок зору тут


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Ми рекомендуємо ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: