Пальці віялом, коргі на борт. Як живе «еліта» Росії

Віталій Портников: Не треба дивуватися, що ці люди приймають рішення, які заводять країну в трясовину

Віталій Портников: Не треба дивуватися, що ці люди приймають рішення, які заводять країну в трясовину

У кожного з високопоставлених чиновників – палаци, банківські рахунки на мільйони. Ніхто не намагається приховати цього багатства. Кожен – злодій і пишається цим

Коли Михайло Восленський і Мілован Джилас описували у своїх книгах появу «нового класу» авторитарних режимів – всевладної номенклатури – чи могли вони уявити, що ця поява «нового класу» ще попереду? Так, номенклатура жила набагато краще, ніж її не наділені пільгами, пайками і спецдачами співгромадяни. І все ж сама соціалістична економіка була настільки убогою, що єдине, на що могла розраховувати номенклатура – так це на нерівномірний розподіл убозтва, - пише журналіст Віталій Портников для Крим.Реалії.

Настав час «новітнього» класу

Я добре пам'ятаю, як дивився фільм Говорухіна «Росія, яку ми втратили», в кінозалі газети «Правда». В одній зі сцен цього фільму Говорухін просто мовчки знімав прилавки західного супермаркету – прилавки, які сьогодні, навіть після введення санкцій і антисанкций, не здадуться росіянам чимось незвичайним. Але тоді я запам'ятав, як плакали редакційні дами, що розраховували на традиційні щотижневі пайки, запам'ятав скляні очі спеціальних кореспондентів, які вірили, що потрапляння до органу ЦК КПРС з його квартирами, машинами і продуктовою підтримкою – найкраща з можливих кар'єр.

Так, це була, так би мовити, низова номенклатура, але навіть верхівкова – в якому убозтві, в якому кічі вона жила! А найголовніше – їй практично нічого не належало: відставка – і тебе викидали з квартир, дачних селищ і спецполіклінік – ось чому вони всі так обожнювали Брежнєва, який дозволяв досидіти в теплому кріслі до кремації, і ось чому чекісти, які вже розуміли, як насправді влаштований світ, з презирством дивилися на замшілий партапарат, який ніколи не вибирався далі болгарського Сонячного берега або спецрезиденций в Криму.

Настав час «новітнього» класу. Життя «простої радянської людини», для легкості експлуатації перейменованої в росіянина, не сильно змінилося – хіба що з'явилися продукти і турецько-китайський ширвжиток, а по телевізору почали показувати не тільки нескінченні тягучі серіали з сибірського життя, але і всілякі розважальні програми, які отупллють. Зате нова номенклатура живе так, як старій і не снилося. Перший віце-прем'єр Шувалов, за старим табелем про ранги лише кандидат у члени політбюро, катає собак на власному літаку на міжнародні виставки – і, судячи з радісної реакції його дружини, навіть не намагається це приховувати. Путін рятує компанію власного зятя за державний рахунок і це не призводить навіть до тіні скандалу. Це, між іншим, новини одного дня. Кожного дня можна прочитати про Росії що-небудь подібне. У кожного з високопоставлених чиновників – палаци, банківські рахунки на мільйони, акції, престижний автопарк, літаки з вертольотами, фірми, закордонна нерухомість, годинник вартістю з дитячу лікарню. Ніхто не намагається приховати цього багатства. Кожен – злодій і пишається цим. Це дійсно нова формація – інші люди, але все та ж країна.

У середині 90-х я зустрів на одній з дискусій хорошого знайомого перебудовних часів. Знайомий був уже на пенсії, а в часи, коли ми з ним спілкувалися, працював секретарем ЦК КПРС. Колишній небожитель збуджено розповідав мені про свого інструктора, якого взяли на роботу в Дніпропетровський обком партії. І дивувався – як вийшло, що тупуватий хлопець, здатний тільки до перекладання папірців та виконання начальницьких доручень, став мільярдером і займає високий пост. Можливо, він чогось у ньому не розгледів?

Мені навіть стало шкода свого співрозмовника. Його вчили керувати радянською економікою. Економіка, звісно, та ще була – але школа управління існувала, факт. Коли ця сама економіка впала і змінилася розкраданням, все, що погано і що добре лежить, наверх піднялася піна, коктейль з тих самих  чекістів, які зрозуміли життя і різноманітних пройдисвітів всіх мастей.

Він і править Росією, цей коктейль. Так, за 25 років, які минули після краху, ці люди навчилися ходити до косметичних салонів, стригти нігті, загоряти в соляріях і купувати дорогі костюми. Не всі виглядають так добре, як Шувалов і його собаки, але багато хто. Але суть залишилася та сама, каламутна, пальці віялом», коргі на борт. І не треба дивуватися, що ці люди приймають політичні чи економічні рішення, які заводять країну до трясовини.

Вони всі - ті самі тупуваті інструктори, які вміють тільки догоджати начальству і красти скріпки. Просто дуже багаті.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Ми рекомендуємо ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: