22 жовтня 2018, понеділок

Останні козирі Навального

Кирило Мартинов: Навальний точно розраховує свої кроки

Кирило Мартинов: Навальний точно розраховує свої кроки

Журналіст Кирило Мартинов у колонці для "Новой газеты" пише про те, куди приведе Росію рішення про недопуск Навального до передвиборчих перегонів.

Навальний точно розраховує свої кроки, перетворюючи відмову ЦВК на самостійну політичну дію. Замість того, щоб просто здати документи і потім констатувати, що дива не сталося, він вступає у прямі переговори з Еллою Памфіловою – і його виступ у ЦВК стає яскравою подією кінця року.

Наскільки законною є відмова в реєстрації з точки зору чинного електорального законодавства – питання відкрите, але це не має жлодного значення, тому що закони неодноразово переписувалися для зручності діючої влади. (...)

У тому разі, якщо реєстрація Навального не відбудеться, відповіддю стане «страйк виборців». Навіть якщо Навальний не зможе провести масштабну вуличну мобілізацію та «альтернативні вибори», його дії завдадуть потужного удару по нашому електоральному авторитаризму. У Памфілової не залишиться аргументів на захист легітимності виборів, у Росії з'являться мільйони людей, упевнених в тому, що влада просто злякалася конкуренції з боку опозиціонера.

Інакше кажучи, найважливіша особливість нинішнього моменту полягає у прецеденті альтернативної кампанії. Незареєстровані кандидати від опозиції були й на попередніх виборах, але, вочевидь, лише Навальний здатен розіграти цю карту несправедливого зняття з передвиборчих перегонів до кінця. Аналогів такій тактиці не було за всю новітню історію російської демократії з 1991 року.

І з цієї перспективи здається, що рішення влади про недопуск кандидата стає великою політичною помилкою – дешевше й ефективніше було б технічно відсунути зареєстрованого кандидата Навального, використовуючи пропаганду, адміністративний ресурс та внутрішні протиріччя в опозиції, як це було зроблено з «Парнасом» в процесі думської кампанії. Але, здається, влада або занадто впевнена у своїх силах, або не має для такої відкритої боротьби політичної волі.

Здається, влада або занадто впевнена у своїх силах, або не має для такої відкритої боротьби політичної волі

Тепер про тло, на якому розгортається відмова. Новий фактор, який з'явився за останній тиждень і який всім доведеться брати до уваги – це самовідвід Геннадія Зюганова.

З одного боку, це справді кінець епохи, який серед усього іншого символізує, що кар'єри інших незмінних лідерів російської політики теж колись завершаться. (...) Поява 57-річного Грудініан як хедлайнера традиційно консервативної кампанії КПРФ – це видимий прояв запиту на нові обличчя в політиці. Той факт, що КПРФ йде на цей крок очевидно не через гарне життя (крім слабкого здоров'я Зюганова, наводяться соцопитування, згідно з якими Жириновський займає впевнене друге місце на виборах), лише підсилює цей фактор. Відмова від фігури традиційного весільного генерала Зюганова може загострити електоральну боротьбу – в першу чергу в тих регіонах, де історично сильні позиції комуністів. Перед владою стоїть складне завдання – їм потрібно, щоб вибори були одночасно цікавими і передбачуваними, – і Грудінін легко може як допомогти, так і перешкодити їм у його вирішенні.

Ще один фактор програмованої діями Кремля березневої політичної кризи – це кандидат Ксенія Собчак. Немає сумнівів у тому, що вона розглядається владою як громовідвід для протестного електорату, і в цьому єдина причина її тріумфального повернення на федеральні канали. Цілком імовірно, що сама Собчак при цьому бачить себе як чесного кандидата, який веде власну контргру і користується можливостями, що відкрилися. Так, її сезонний інтерес до політики виглядає дивно, імідж «кандидата проти всіх» зіпсований участю Собчак у новорічному корпоративі в структурах «Газпромбанку» якраз напередодні передачі документів у ЦВК. (...)

Але розколу протестних груп на прихильників Навального і Собчак поки не відбулося, їхні передвиборчі штаби зберігають підкреслений нейтралітет і не обмінюються взаємними звинуваченнями. Це означає, що в критичний момент навесні Собчак може зіграти за будь-яку зі сторін протистояння – принаймні мимоволі.

Повну версію читайте на сайті "Новой газеты"

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Журнал Новое Время №38

Тема номера – Спецназ Кремля. Російське ГРУ перетворилося в монстра з багатомільярдним бюджетом, який смішить світ безглуздою поведінкою своїх «шпигунів».

Читати журнал онлайн
Ukraine-2020

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Ми рекомендуємо ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: