Новий світовий порядок за версією Китаю та Росії

Джеймс Гриффітс: У проекті «Один пояс — один шлях» беруть участь 68 країн. Ініціатива охоплює 40% глобального ВВП

Джеймс Гриффітс: У проекті «Один пояс — один шлях» беруть участь 68 країн. Ініціатива охоплює 40% глобального ВВП

Журналіст Джеймс Гриффітс у матеріалі для CNN розповідає про переговори лідерів Китаю, Росії, Туреччини і Філіппін, що відбулися цими вихідними в Пекіні

На масштабному міжнародному форумі в Пекіні лідери Китаю представили концепцію, яким, на їхню думку, має стати новий світовий порядок.

Ініціатива «Один пояс — один шлях», в основі якої образ давнього торгового Шовкового шляху, є відповіддю Китаю на саміт у Давосі або саміт Великої двадцятки. Виступаючи на церемонії відкриття форуму, лідер КНР Сі Цзіньпін наголосив, що ця ініціатива носить міжнародний характер, спростувавши твердження критиків про те, що в цьому проекті домінуватиме Пекін.

«Ми сподіваємося створити велику сім'ю, члени якої зможуть гармонійно співіснувати один з одним», — заявив Сі, додавши, що будь-яка країна може брати участь у проекті.

Після Сі слово взяв президент РФ Володимир Путін, який вирішив виступити з критикою на адресу США, які не беруть участь у цій ініціативі.

«Протекціонізм стає новою нормою», — попередив Путін, додавши, що «ідеї відкритості, свободи торгівлі сьогодні все частіше відкидаються, причому часто тими, хто зовсім недавно виступав їх поборником».

Лідери США і європейських країн на форумі були відсутні

У проекті «Один пояс — один шлях», який розвивається вже чотири роки, беруть участь 68 країн. Ініціатива охоплює 40% глобального ВВП. Китай намагається висунути її на позиції світового лідерства, оскільки США за президентства Дональда Трампа схиляється до більш протекціоністського підходу, відмовляючись від ідей глобалізації.

Політичний тиск

Отже, в неділю на форумі були присутні лідер Китаю Сі Цзіньпін, президент РФ Володимир Путін, президент Туреччини Реджеп Ердоган, президент Філіппін Родріго Дутерте, а також лідери і високопосадовці низки інших країн. До них приєдналася невелика делегація з Північної Кореї, незважаючи на деяку напруженість у відносинах між Пекіном і Пхеньяном через ядернупрограму КНДР.

Лідери США та європейських країн на форумі були відсутні. Хоча Вашингтон відправив туди спеціального помічника президента США Метта Поттінгера, високопосадовці та члени уряду в Пекін не приїхали.

У комюніке від 11 травня, в якому повідомляється про нову торговельну угоду з Китаєм, США наголосили, що «визнають значущість китайської ініціативи», але Вашингтон не бере активної участі у цій ініціативі та пов'язаних з нею проектах, як-от Азіатський банк інфраструктурних інвестицій, очолюваний Китаєм.

Хоча всередині Китаю ініціатива «Один пояс — один шлях» позиціонується як проект, здатний принести користь всьому світу і допомогти мільйонам людей вибратися зі злиднів, в інших країнах сприйняття цього проекту можна назвати змішаним.

Минулого тижня Йорг Вуттке (Jörg Wuttke), голова Торгової палати Євросоюзу з питань Китаю, який йде у відставку, попередив про те, що ця ініціатива все частіше використовується китайськими компаніями, які намагаються з її допомогою уникнути контролю над рухом капіталу, виводячи гроші за межі країни під приводом міжнародних інвестицій і партнерств».

Разом з іншими критиками він вказав на обмеження та перепони, на які наражають іноземні компанії, що працюють в Китаї, називаючи їх доказами лицемірства Пекіна, що ховається за ініціативою «Один пояс — один шлях».

Навіть сусідня Індія скептично ставиться до цієї ініціативи. У травні міністр фінансів та оборони Індії Арун Джейтлі повідомив репортерам, що Нью-Делі відчуває «серйозні сумніви» щодо цього проекту, особливо щодо цього проекту, особливо щодо фінансованого Китаєм будівництва в пакистанському Кашмірі.

Відступ США

Хоча багато країн, можливо, погодилися взяти участь в ініціативі «Один пояс — один шлях», керуючись «оптимістичнішим поглядом на наміри Китаю», поступово їхні ілюзії розсіюються, як зауважив Крістофер Болдінг, професор економіки Пекінського університету.

Особливо всіх цікавить питання про те, що станеться, якщо фінансовані Китаєм проекти проваляться. За словами Болдінга, в минулому це означало, що китайські фірми і банки «по суті брали керівництво на себе», що давало їм можливість контролювати надзвичайно важливі стратегічні проекти в іноземних державах». Деякі експерти також попереджали, що деякі проекти можуть виявитися надмірно дорогими і при цьому не принести майже ніякої вигоди їхнім прихильникам і місцевим жителям.

Макс Бокас, колишній посол США в Китаї, зазначив, що ця ініціатива «якщо і не налякала, то як мінімум стривожила безліч країн».

До обрання Дональда Трампа президентом США можна було очікувати, що Транстихоокеанське партнерство Вашингтона — торговий альянс 12 країн азіатських і тихоокеанських країн — може стати свого роду противагою зростанню могутності Китаю.

Однак Трамп вивів США з цього альянсу на наступний же день після вступу на посаду президента. Хоча в цей альянс досі входять Австралія і Японія, без підтримки Вашингтона це партнерство гратиме набагато менш значущу роль, навіть якщо воно продовжить своє існування.

Сполучені Штати також знизили свою активність у спірних водах Південно-Китайського моря. Багато експертів вважають це ще однією поступкою Пекіну з боку нового президента США, який сподівається знайти рішення ситуації з Північною Кореєю.

За словами Бокаса, відхід США з цього регіону спровокує утворення вакууму.

«Транстихоокеанське партнерство було економічним доповненням до військовим планів у Південно-Китайському морі», — зазначив він, додавши, що ініціатива «Один пояс — один шлях» зробить Китай лідером в регіоні.

Повну версію матеріалу читайте на CNN

Більше поглядів тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Ми рекомендуємо ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: